StoryEditor

Keď ľudia dvíhajú telefón od nadriadeného, trasú sa im ruky. Maďarské štátne médiá zastrašujú novinárov

15.11.2020, 06:25
Autor:
ČTKČTK
Maďarské štátne médiá neriešia len to, o čom písať, ale aj ako.

Pred voľbami do Európskeho parlamentu vlani na jar si redaktori v maďarskej štátnej mediálnej skupine MTVA, pod ktorou spadajú televízia, agentúra MTI a rozhlas, sadli s reportérmi, aby s nimi prebrali nielen to, o čom budú informovať, ale aj to, ako o tom budú informovať. Na svojich internetových stránkach o tom píše Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL).

Spravodajstvo vo vhodnom duchu

Na nahrávke, ktorú sa dostala do RFE / RL, je počuť hlas Balázsa Bendeho, vysoko postaveného redaktora v MTVA, ako hovorí svojim podriadeným: "Som si istý, že nikoho neprekvapí, keď počuje, že to nie je kandidátna listina opozície, ktorá sa teší podpore tejto inštitúcie ". Upozornil svojich podriadených, že je nutné vytvárať spravodajstvo vo vhodnom duchu a zamerania "a hlavne o migrantoch a Bruseli".

Dodal tiež, že ak niekto nechce pracovať na základe týchto podmienok, môže pokojne okamžite podať výpoveď.

Maďarský servis RFE / RL získal uniknuté nahrávky, výpovede novinárov a interné e-maily, ktoré ukazujú, že reportéri MTVA sa mali vyjadrovať kriticky o migrantoch, téme sexuálnych menšín alebo o zmene klímy.

Ako maďarské, tak medzinárodné organizácie sledujúce mediálne prostredie už roky varujú pred snahami vlády premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz obmedziť slobodu tlače. Za posledných desať rokov jeho vláda získala priamu alebo nepriamu kontrolu nad väčšinou médií v krajine. Orbánova popularita však v Maďarsku pretrváva, podarilo sa mu vyhrať troje voľby v rade a udržať sa v premiérskom kresle najdlhšie z postkomunistických lídrov.

RFE / RL tento rok v septembri kvôli erózii slobody tlače obnovila vysielanie v maďarčine, ktoré zrušila krátko po konci studenej vojny.

Skresľovanie informácií o koronavíruse

E-maily, uniknuté z MTVA, ukázali, že spravodajstvo o pandémii Covidu-19 sa tiež riadilo prísnymi pravidlami tak, aby Maďarsko v medzinárodnom porovnaní vynikalo. "Účelom celého toho divadla je, aby to vyzeralo, že nemáme také problémy ako inde," napísal redaktor Miklós Beregnyei v interných inštrukciách ku spravodajstvu o koronavíruse.

Zsolt Németh, šéfredaktor MTVA, si od zamestnancov vyslúžil prezývku Pitbul za svoj machiavellistický spôsob práce. Bol známy tým, že starostlivo sleduje televízne spravodajstvo. Na základe jeho požiadavky museli byť napríklad európski ľavicoví politici zapletení do nejakého škandálu vždy označovaní slovom "ľavicoví", kdežto u pravicových to tak byť nemuselo. Németh, v liste poslanom celej televíznej redakcii spravodajstva, nariadil, aby francúzsky prezident Emmanuel Macrona nebol označovaný za centristu, ale za "bývalého socialistického ministra".

Kvóta na príspevky o migrantoch

Pred maďarskými parlamentnými voľbami v apríli 2018 bolo novinárom povedané, že každý deň je nutný aspoň jeden "kúsok o migrantoch", uviedol bývalý spravodajca, ktorý v MTVA vtedy pracoval a ktorý podobne ako jeho kolegovia zo strachu z odplaty nechce byť menovaný. Okrem predpísaného množstva reportáží o migrantoch mali novinári inštrukcie, ako má ich príspevok vyznieť.

"Samozrejme sa to malo robiť tak, aby vznikol negatívny obraz cudzincov," hovorí bývalý spravodajca. "Dostali sme nariadené, že výraz 'utečenec' nesmieme používať v žiadnom kontexte," povedal iný reportér.

Orbán, jeden z najhlasnejších odporcov migrácie v Európe, získal pre seba tretie funkčné obdobie po silne protiimigračnej kampani, ktorú začal za krízy z roku 2015.

Mafiánske praktiky

Terčom útokov bol tiež George Soros, finančník a filantrop maďarského pôvodu. Často bol predstavovaný ako ten, kto v Maďarsku a inde v Európe rozdúchava migračnú krízu.

Novinári z MTVA povedali, že pred rokom 2016, kedy bol americkým prezidentom zvolený Donald Trump, štátny mediálnej obor do značnej miery ignoroval dianie v zahraničí. Spočiatku vraj Trumpa nebrali príliš vážne. "Potom komusi na nejakom ministerstve došlo, ako si je podobná Trumpova a Orbánova politika a potom sme sa tomu museli prispôsobiť," spomína.

Krátko po Trumpovom zvolení muselo spravodajstvo týkajúce sa Spojených štátov, a najmä nového prezidenta, schvaľovať niekto z vysoko postavených redaktorov.

Novinári z MTVA popísali mafiánsku atmosféru, ku ktorej patrí aj zastrašovanie, ktorá v mediálnej skupine panuje. "Je to hnusné, keď ľudia dvíhajú telefón od nadriadeného a trasú sa im pri tom ruky," hovorí jeden z nich.

01 - Modified: 2020-08-03 15:52:23 - Feat.: 0 - Title: Maďarskí novinári odchádzajúci z Indexu odkázali, že pripravujú nové médium 02 - Modified: 2020-08-07 13:37:15 - Feat.: 0 - Title: Veľké maďarské spájanie: Chceme vytvoriť silnú stranu, odkazujú politici
01 - Modified: 2018-12-07 11:31:21 - Feat.: - Title: Maďarskí mediálni experti: Vznik nadácie s provládnymi médiami porušuje právo 02 - Modified: 2018-12-07 11:29:40 - Feat.: - Title: Maďarská vláda označila koncentráciu médií za projekt národného strategického záujmu 03 - Modified: 2018-12-07 11:30:36 - Feat.: - Title: Provládne médiá v Maďarsku vytvorili dominantný konglomerát. Ohrozia slobodu tlače?
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 00:24