sociálne sieteDreamstime
StoryEditor

Europoslanci žiadajú demokratický dohľad nad sociálnymi sieťami

12.02.2021, 08:10
Autor:
TASRTASR
Pravidlá, ktoré sa vzťahujú na všetky aspekty života mimo internetového sveta, by mali platiť aj v online priestore.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali v stredu na zabezpečenie demokratického dohľadu nad technologickými gigantmi prevádzkujúcimi sociálne siete a na zaistenie slobody prejavu.

Poslanci počas diskusie s portugalskou ministerkou zahraničných vecí Annou Paulou Zacariasovou, ktorá zastupovala predsedníctvo Rady EÚ, a podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou kriticky zhodnotili obrovskú moc sociálnych platforiem a ich znepokojivý vplyv na politiku a slobodu prejavu.

Veľká väčšina poslancov poukázala na rôzne rozhodnutia, ktoré platformy v minulosti prijali v snahe zmazať obsahy alebo účty, a upozornili na nedostatok jasných pravidiel, ktorými sa tieto platformy riadia. Ako nedostatok vnímajú aj nepostačujúcu transparentnosť praktík používaných veľkými technologickými spoločnosťami.

Európski zákonodarcovia v tejto súvislosti vyzvali Európsku komisiu, aby sa touto otázkou zaoberala prostredníctvom zákona o digitálnych službách a zákona o digitálnych trhoch, ktoré predložila v decembri, ako aj v rámci akčného plánu EÚ pre demokraciu.

Účinnejší boj proti dezinformáciám

Poslanci sa rovnako zamerali aj na potrebu zaistiť právnu istotu pri odstraňovaní obsahov zo sociálnych sietí a zabezpečiť, aby tieto rozhodnutia boli prijímané na základe usmernení demokraticky volených orgánov a nie z podnetu súkromných spoločností.

Rozprava v pléne EP naznačila tiež potrebu brániť demokraciu a hodnoty EÚ účinnejším bojom proti dezinformáciám na internete. Poslanci zdôraznili, že technológia musí byť používaná skôr na podporu než na obmedzenie politickej debaty, pričom do tejto oblasti spadá aj problém šírenia nenávistných prejavov a diskriminácie v online prostredí. Vyslovili sa za transparentnosť používaných algoritmov, proti zneužívaniu osobných údajov a za obmedzenie alebo dokonca zákaz cielenej reklamy a profilovania s cieľom zásadne zmeniť obchodné modely technologických gigantov.

V neposlednom rade ide aj o problémy, ktoré príchod technologických monopolov znamenal pre pluralitu médií a pluralitu názorov vo verejných debatách. Jedným z jasných odkazov europoslancov je, že pravidlá, ktoré sa vzťahujú na všetky aspekty života mimo internetového sveta, by mali platiť aj v online priestore.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
11. september 2024 16:19