Facebook / Klubrádió
StoryEditor

Brusel pohrozil Maďarsku právnymi krokmi. Kvôli zatvoreniu posledného nezávislého rádia

16.02.2021, 06:35
Autor:
TASRTASR
Európska komisia vyzýva Maďarsko, aby uplatňovalo európske normy na slobodný prístup k informáciám.

Európska komisia pohrozila Maďarsku, že pre zatvorenie poslednej nezávislej rozhlasovej stanice - Klubrádió - pristúpi k právnym krokom. Uviedla to v agentúra DPA.

Súd v Budapešti totiž minulý týždeň rozhodol, že rozhlasová stanica musí do pondelka zastaviť vysielanie po tom, čo jej mediálna rada v krajine nepredĺžila vysielaciu licenciu.

Toto rozhodnutie stálo na "veľmi spornom právnom základe", povedal novinárom hovorca Komisie Christian Wigand.

Namiesto pokuty stopka

Mediálna rada svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že Klubrádió porušilo zákon o povinnej registrácii, hoci v takomto prípade sa väčšinou udeľuje pokuta.

Rozhlasová stanica sa proti rozhodnutiu súdu môže odvolať, zatiaľ však musí prestať vysielať. Online vysielanie bude pokračovať aj naďalej.

Komisia v piatok zaslala Maďarsku list, v ktorom vyjadrila svoje obavy a požiadala maďarské orgány, aby podnikli okamžité kroky a vyhli sa tak nenapraviteľným škodám, povedal Wigand.

"Maďarsko by malo rešpektovať Chartu základných práv EÚ vrátane práva na slobodu prejavu a slobodný prístup k informáciám," povedal. "Sme znepokojení situáciou a skúmame právne možnosti," dodal.

Komisia môže začať konanie o porušení právnych predpisov proti krajinám EÚ, keď sa domnieva, že došlo k porušeniu práva EÚ, čo môže viesť k vysokým pokutám.

Maďarsko zatiaľ nereagovalo 

Maďarsko doposiaľ nereagovalo na list Európske komisie. Podľa spravodajského servera Index.hu to uviedol hovorca Komisie Christian Wigand v pondelok v Bruseli.

Maďarsko by pri uplatnení európskych noriem týkajúcich sa mediálnych služieb malo rešpektovať Chartu základných práv EÚ vrátane práva na slobodu prejavu a slobodný prístup k informáciám, zdôraznil hovorca.

Európska komisia v liste vyzvala Budapešť, aby zabezpečila, aby Klubrádió mohlo pokračovať vo vysielaní programu aspoň dovtedy, kým nebude prebiehajúci súdny spor úplne ukončený. Zároveň požaduje, aby Maďarsko urýchlene konalo v záujme splnenia podmienok európskych právnych noriem, ako aj v záujme toho, aby súčasný užívateľ frekvencie neutrpel nezvratné škody.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 13:27