Channel 4
StoryEditor

Britská vláda plánuje predať verejnoprávnu televíziu Channel 4. Čelí za to ostrej kritike

06.04.2022, 10:35
Autor:
hrnhrn
Vláda dúfa, že získa 1 miliardu libier z predaja, ktorý by ukončil 40 rokov verejného vlastníctva.

Britská vláda sa stala terčom ostrej kritiky kvôli plánu na privatizáciu verejnoprávnej televíznej stanice Channel 4. Opozícia dnes vládu obvinila z „kultúrneho vandalizmu“. Zámer predať stanicu Channel 4, ktorý v pondelok večer potvrdila ministerka kultúry Nadine Dorries, kritizujú aj odbory a organizácie spojené s televíznym priemyslom. Vláda už vlani uviedla, že privatizácia by stanici pomohla zaistiť budúcnosť. Samotná stanica sa však stavia proti privatizácii, uviedol denník The Guardian.

„Dospela som k záveru, že vládne vlastníctvo brzdí Channel 4 v konkurenčnom boji so streamovacími gigantmi, ako sú Netflix a Amazon,“ uviedla v pondelok večer na svojom twitterovom účte ministerka. „Vďaka zmene vlastníctva získa Channel 4 nástroje a slobodu na to, aby dlhodobo rozkvital a prosperoval ako verejná služba,“ dodala.

Channel 4 bol 40 rokoch vo verejnom vlastníctve. Vláda dúfa, že predajom získa približne 1 miliardu libier, čo z neho robí jednu z najväčších privatizácií odkedy Royal Mail pred desiatimi rokmi vstúpila na burzu. Ministri navrhli, že by výnosy mohli minúť na podporu kreatívneho vzdelávania a nezávislých produkčných spoločností, v podstate na financovanie ich programu na zvyšovanie úrovne.

Financovanie prostredníctvom reklamy

Podrobnosti plánu budú podľa ministerstva kultúry čoskoro pripravené, potom ich musí odsúhlasiť parlament. Channel 4 je teraz vo verejnom vlastníctve, svoju prevádzku však financuje prostredníctvom reklamy. Televízia funguje bez akejkoľvek verejnej dotácie, ale má možnosť získať núdzové pôžičky od štátu.

Napriek tomu vláda tvrdí, že Channel 4 je príliš malý na to, aby prežil v dlhodobom horizonte, keď konkuruje globálnym streamovacím spoločnostiam. Hoci sa mu vďaka vlastnej službe All 4 catchup rozrástlo publikum, vysielateľ sa vo veľkej miere spolieha na tradičný príjem, ktorý pochádza z predaja reklamy na živé vysielanie.

Potenciálnych kupcov, ako sú napríklad britská komerčná vysielacia spoločnosť ITV alebo americká mediálna spoločnosť Discovery, by mohla odradiť potreba splniť požiadavky verejnej služby, ako je poskytovanie drahých programov pre aktuálne udalosti.

Televízia sa predaju bráni

Stanica Channel 4 uviedla, že ju rozhodnutie vlády sklamalo. Dodala, že vláda nezohľadnila „významné obavy ohľadom verejného záujmu“, ktoré sa v súvislosti s plánmi na privatizáciu stanice objavili. Šéfka Channel 4 Alex Mahon upozornila, že stanica prezentovala víziu svojej budúcnosti, ktorá bola založená na pokračujúcom verejnom vlastníctve. Dodala však, že je na vláde, aby navrhla podobu vlastníctva stanice, a na parlamente, aby o podobe vlastníctva rozhodol.

Návrhy na privatizáciu Channel 4 sa pravidelne podávali počas jeho existencie, no doteraz si vysielateľ vždy úspešne zachoval svoju nezávislosť. Stanicu v roku 1982 založila vláda premiérky Margaret Thatcher ako alternatívu verejnoprávnej BBC a súkromnej ITV, ktorá by sa venovala témam a programom mimo hlavného prúdu. Stanica stojí napríklad za oceňovaným seriálom Čierne zrkadlo aj za uznávanými spravodajskými a dokumentárnymi programami.

Tvrdá kritika od opozície

„Predaj stanice Channel 4, ktorá nestojí daňových poplatníkov ani pencu, do rúk niekoho, kým bude pravdepodobne zahraničná spoločnosť, je kultúrnym vandalizmom,“ uviedla hovorkyňa opozičnej Labouristickej strany pre kultúru a médiá Lucy Powell. Podľa bývalej šéfky spravodajstva stanice Channel 4 Dorothy Byrne je cieľom privatizácie potešiť priaznivcov vládnych konzervatívcov, z ktorých sa mnohí domnievajú, že stanica Channel 4 je naklonená ľavici. „Channel 4 tu nie je na to, aby súperil s Netflixom a Amazonom,“ vyhlásila tiež Byrneová. „Je tu na poskytovanie verejnej služby Britom,“ dodala.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. september 2023 16:51