StoryEditor

Z chlapca na motorke superhrdina šumavského pohraničia. VOYO natáča novú minisériu Kráľ Šumavy

19.04.2022, 09:50
Autor:
hrnhrn
Streamovacia služba uvedie seriálovú novinku už túto jeseň.

Televízia Nova a Markíza začali natáčať ďalší VOYO Originál s názvom Kráľ Šumavy. Pôjde o adaptáciu románového bestselleru Návrat Kráľa Šumavy českého spisovateľa Davida Jana Žáka. 

Miniséria bude sledovať životný príbeh Josefa Hasila, nepolapiteľného prevádzača zo šumavského pohraničia. V jednej z úloh sa objaví aj slovenská herečka Judit Bárdos. Výroba trojdielnej minisérie  potrvá do mája a na VOYO bude mať premiéru už túto jeseň. 

„Nie som žiadny Kráľ Šumavy, ale Pepík Hasilů zo Zábrdia,“ povedal v jednom z mála porevolučných rozhovorov sám Josef Hasil. K jeho mladosti, do roku 1948, sa vracia nová miniséria Kráľ Šumavy. Vtedy sa obyčajný chlapec zo šumavskej dedinky, ktorý pracuje u miestnych sedliakov, pasie kravy a vo voľných chvíľach chytá s kamarátmi do rúk pstruhy v potokoch, rozhodne zúročiť svoju výnimočnú znalosť neprehľadnej krajiny, ísť naproti svojej túžbe po dobrodružstve a stať sa pohraničníkom.

Aj keď mu „chýbajú tri „cenťáky“, aby z neho bol chlap“, nakoniec získava výnimku a čoskoro si už oblieka uniformu. V januári 1948 mieri k pohraničnému útvaru Zvonková na Šumave. Slúži v oblasti Trojmezí, kde sa stretávali hranice Československa, Rakúska a Bavorska. Jeho mladícke nadšenie ale nemá mať dlhé trvanie. „Keď som sa dal k zboru a šiel k čiare, myslel som si, že budem chytať „náckov“, werwolfov a podobnú háveď. Nie našich ľudí, čo sa chcú dostať von,“ zhrnul neskôr sám Josef Hasil svoje začiatky v službe a okolnosti, ktoré ho čoskoro donútili prehodnotiť, na ktorej strane má stáť.

Voyo

Kraľa Šumavy natáča český režisér David Ondříček, ktorý k svojim štyrom Českým levom za predchádzajúce projekty získal ďalších osem za svoj posledný film Zátopek. „Ako mnoho jeho rovesníkov žil Josef Hasil svoj život naplno bez ohľadu na riziká, ktoré to prináša,“ hovorí David Ondříček a pokračuje: „Chcem Kráľa Šumavy natočiť ako strhujúci, dobrodružný triler o chlapcovi, ktorý by zo všetkého najradšej jazdil po svojej milovanej Šumave na motorke za dievčatami, lenže doba, okolnosti, samotná ŠTB a jeho svojrázna, tvrdohlavá povaha z neho urobia až mýtického superhrdinu. Ide o nadčasový príbeh o mladosti, strete hodnôt a túžbe po láske, dobrodružstve a slobode.“

Hlavnú úlohu Josefa Hasila stvárňuje Oskar Hes, ktorý sa objavil aj v predchádzajúcich Ondříčkových projektoch Dukla 61 a Zátopek. „Celý projekt je fyzicky náročný, beháme po lesoch, skrývame sa, jazdím na motorke, je to v podstate akčná séria. Ale zatiaľ si to všetci veľmi užívame,“ hovorí herec o natáčaní.

Hasilovho druha Zdeňka Vyletu hrá Vojtěch Vodochodský. „Moja postava je najbližší priateľ Josefa Hasila. Chlapec v mojom veku s dobrým srdcom. Zo všetkých postáv je najvyspelejší a Hasila tak trochu usmerňuje. Vtipné je, že s Oskarom Hesom sme blízki priatelia aj v osobnom živote,“ dodal Vojtěch Vodochodský. Ten si zahral aj vo vôbec prvej minisérii natočenej pod značkou VOYO Originál Prípad Roubal a už 6. mája 2022 sa predstaví aj v úlohe muzikanta Petra Sepéšiho v minisérii Iveta.

Bohumila Hasila, Josefovho brata, si zahrá Jan Nedbal. Gabriela Heclová stvárni postavu Hasilovej snúbenice Marie – matky jeho jediného syna Josefa Vávru. V úlohe Vlastičky, jednej z Hasilových mileniek, sa objaví Kristýna Podzimková a Kláru – agentku americkej tajnej služby – bude hrať Judit Bárdos.

Kraľ Šumavy

  • réžia: David Ondříček
  • scenár: Tomáš Vávra, David Ondříček
  • literárna predloha: David Jan Žák
  • producenti Lucky Man Production: David Ondříček, Daria Špačková
  • kreatívny producent TV Nova/VOYO: Michal Reitler
  • hrajú: Oskar Hes, Kristýna Podzimková, Judit Bárdos, Vojtěch Vodochodský, Gabriela Heclová, Jan Nedbal a ďalš

01 - Modified: 2021-10-19 17:26:58 - Feat.: 0 - Title: Chcela slávu a lásku, oboje však strácala. Minisériu o začiatkoch kariéry Ivety Bartošovej natáča VOYO 02 - Modified: 2021-10-19 17:26:10 - Feat.: 0 - Title: Dali jej nepovolené meno, výnimočný osud si vybrala sama. VOYO natáča ďalšiu minisériu s názvom Dievča menom „Jitřní záře“ 03 - Modified: 2022-03-17 14:43:13 - Feat.: 0 - Title: Na VOYO prichádza ďalší seriál. Komediálna novinka Národná hádzaná odštartuje koncom marca 04 - Modified: 2022-01-17 18:06:10 - Feat.: 0 - Title: Druhý Voyo Originál je na svete. Miniséria Guru je inšpirovaná skutočnými udalosťami 05 - Modified: 2021-11-23 15:19:04 - Feat.: 0 - Title: Novinky 2022 na VOYO: Seriály inšpirované skutočnými udalosťami i komediálny žáner
01 - Modified: 2022-05-05 12:35:28 - Feat.: - Title: Miniséria Iveta spevácku legendu nesúdi. Prinesie jej skutočný príbeh 02 - Modified: 2022-03-17 14:43:13 - Feat.: - Title: Na VOYO prichádza ďalší seriál. Komediálna novinka Národná hádzaná odštartuje koncom marca 03 - Modified: 2022-02-03 11:24:01 - Feat.: - Title: VOYO posilňuje svoju športovú ponuku. Prináša ďalší MMA obsah 04 - Modified: 2022-01-17 18:06:10 - Feat.: - Title: Druhý Voyo Originál je na svete. Miniséria Guru je inšpirovaná skutočnými udalosťami 05 - Modified: 2022-01-04 14:27:06 - Feat.: - Title: Potrebovala len objať. Na VOYO prichádza nová miniséria Guru
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 12:40