YouTube a ďalšie internetové platformy nenesú za bežných okolností zodpovednosť za porušovanie autorských práv u videí a iných súborov zdieľaných používateľmi. Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie. Ak by však prevádzkovatelia sociálnych sietí vedome prispievali k šíreniu chránených diel, mohli by porušovať právo aj oni, dodal najvyšší orgán únijnej justície.
Súd zdôraznil, že verdikt platí "za súčasného stavu práva Únie". To však v najbližších rokoch zrejme prejde premenou, pretože EÚ v súčasnosti rokuje o zvýšení celkovej zodpovednosti platforiem, ktoré vlani navrhla Európska komisia.
Na súd v Luxemburgu sa obrátil nemecký súd, ktorý rozhoduje o dvoch žalobách na YouTube, patriaci spoločnosti Google, a na švajčiarsku firmu Cyando, ktorej služba Uploaded umožňuje nahrávať a zdieľať súbory. Podľa majiteľov práv v oboch prípadoch platformy porušili pravidlá a mali by zaplatiť odškodné.
Únijný súd prípady preskúmal z hľadiska troch smerníc o autorskom práve, elektronickom obchode a o duševnom vlastníctve. Sudcovia dospeli k záveru, že platformy nie sú za porušovanie práv zodpovedné, pretože samy aktívne neprispievajú k šíreniu chránených diel. Vinu by im naopak podľa súdu bolo možné pririeknuť v prípade, kedy by bolo preukázateľné, že "obsahy nahrané na svoju platformu poznajú a kontrolujú".
"Tak je to najmä v prípade, keď si je tento prevádzkovateľ konkrétne vedomý protiprávneho sprístupnenia chráneného obsahu na svojej platforme a taký obsah bezodkladne neodstráni alebo k nemu nezablokuje prístup," uviedol súd v tlačovej správe k verdiktu. Platformy by podľa súdu tiež mohli niesť zodpovednosť v prípade, že by dostatočne technologicky nebránili všeobecnému šíreniu autorsky chránených diel, o ktorom vedia, alebo by o ňom vedieť mali.