Večerníček by sa po dvojročnej odmlke mal vrátiť na prvý program Slovenskej televízie (STV). Vedenie televízie o to v utorok požiadala Rada STV s tým, aby večerné rozprávky pre deti opäť vysielali v pravidelnom čase.
Štatutárny zástupca STV Branislav Zahradník rade sľúbil, že by sa Večerníček mohol vrátiť od septembra. Až do nástupu Rybníčkovho manažmentu mohli deti v pravidelnom čase sledovať večernú rozprávku na STV 1 alebo STV 2. Od roku 2004 Večerníček z Jednotky najskôr vytlačila relácia Tipos Bingo, potom Simpsonovci, neskôr bulvárny magazín Blesk. "Vyradenie Večerníčka bolo programové rozhodnutie bývalého intendanta Jednotky Františka Borovského, s ktorým sme nie všetci súhlasili," tvrdí dnes Zahradník. Na Dvojke Večerníček nemal pevný vysielací čas, napríklad sa objavoval v prestávkach športových prenosov. Okrem toho na Dvojke je podľa člena rady STV Bohumíra Bobockého Večerníček nedostupný pre 70 000 domácností, ku ktorým jej signál nesiaha. "Deti do 12 rokov žiaľ nie sú pre vedenie STV zaujímavé a podstatné, pretože prioritná je cieľová skupina 12 plus, lebo na tú sa predáva reklamný čas," povedal Bobocký v polovici júna, keď inicioval elektronickú petíciu Večerníček na Jednotku.
Do STV kvôli Večerníčku prišlo množstvo sťažností. Viacerí rodičia žiadali, aby ho vysielali na Jednotke, alebo aspoň v stabilnom vysielacom čase. "Privádza ma do zúrivosti, keď musím za Vás neustále hľadať výhovorky pre mojich dvoch synov, ktorí sa dožadujú Večerníčka, prečo nie je o 18.45, ale už bol o 18.30 alebo 18.20, v lepšom prípade po skončení športového prenosu, alebo vôbec, ako 16. mája," píše Peter. Podľa neho je jedinou istotou pre slovenské deti Večerníček na ČT1 o 19.00. Pobúrený otecko dúfa, že raz sa bude môcť slobodne rozhodnúť, komu posielať koncesionárske poplatky a bude ich platiť za to, čo sa mu páči a nie za to, čo mu niekto nadiktuje. "V piatok vo vysielacom čase Večerníčka sme si s mojím 2,5 ročným synom pozreli 10 minút reklamy. Telefonovala som do STV, aby som sa informovala o vyradení Večerníčka z programu počas MS vo futbale. Povedali mi, že 99 percent obyvateľov SR pozerá futbal," napísala jedna z mamičiek. Namiesto Večerníčka púšťa synovi zahraničné DVD. Podotkla, že jedinou detskou reláciou na Slovensku je nedeľná Elá Hop. Podľa zákona o STV má verejnoprávna televízia vyrábať a vysielať aj žánrovo rôznorodé programy pre deti a mládež.
Zdroj: TASR

