Pavel Hrica
StoryEditor

Týždeň s Pavlom Hricom: Zháňam darcov 60 počítačov

07.07.2013, 17:30
Programový riaditeľ Nadácie Pontis Pavel Hrica mal čas pripravovať nové veci. Na festivale Bažant Pohoda bude opäť diskusný stan Dobrakrajina.sk.

V živote je pár vecí, ktoré sú lepšie ako jazdiť do práce na bicykli, ale nie je ich veľa. Každé ráno po raňajkách s mojimi synmi vyhŕňam spodok nohavíc a pred prácou ich rozvážam do škôlky.

Pondelok

Už pri pondelkovej rannej káve cítiť, že festival Pohoda sa nezadržateľne blíži. Ako každý rok, aj teraz máme plné ruky organizácie a príprav diskusného stanu Dobrakrajina.sk a charitatívnej Dobrej kaviarne. S Monikou a Norom riešime fyzikálnu otázku, aká je optimálna dĺžka hadice na vodu od barelov ku kávovarom. Snáď sme sa trafili, lebo káva musí byť lahôdková. O diskusiách ani nehovoriac. Z amerického Dallasu k nám priletel Keith z organizácie Aidmatrix. Spolu s ním a s Tomášom z Aptechu sedíme hodiny a hodiny a chystáme nový projekt, ktorým chceme pomôcť zmeniť životy mladých absolventov škôl. Chceme im dať intenzívne 8-mesačné IT vzdelávanie a zručnosti, ktoré im pomôžu získať ich „first job“ v IT firmách. Tomáš nám ukazuje pripravené curriculum, ktoré zohľadňuje náš prieskum, koho IT firmy hľadajú. Začínam zháňať osvietených darcov, ktorí by darovali 60 počítačov pre našich prvých študentov a konzultantov, mentorov a dobrovoľníkov z firiem ochotných zapojiť sa do tohto vzdelávacieho projektu.

Utorok

Ráno si triedim inšpirácie z minulotýždňového odovzdávania European CSR Award v Bruseli. Celoeurópska prehliadka priniesla inšpiratívne projekty firiem v oblasti zodpovedného podnikania. Troška som sa obával, ako to organizátori uchopia. Podnetov však bolo dosť, takže im to vyšlo. S kolegyňou rozoberáme ďalší posun dobrovoľníckeho programu Hlavy pomáhajú, v ktorom ľudia z firiem odovzdávajú svoje vedomosti a skúsenosti ľuďom z neziskoviek. Riešime, ako môžeme získať viac dobrovoľníkov, ktorí budú ochotní odovzdávať svoje vedomosti a skúsenosti v prospech druhým. Ešte dopĺňam zoznam generálnych riaditeľov firiem, ktorých chceme pozvať v septembri na stretnutie Fondu pre transparentné Slovensko. Kiežby ich prišlo čo najviac, aby podporili protikorupčné aktivity watchdogov. Slovensko ich veľmi potrebuje. Zvyšok dňa pripomienkujem náš nový web, ktorý slávnostne spustíme v septembri. V nadácii sa už nevieme dočkať. Niet sa čo diviť, zintegrovať dokopy 15 rôznych webov bola obrovská výzva. Aha, zabudol som. S kolegami Katkou a Jurom rozoberáme myšlienku priniesť na Slovensko projekt „Soulumination“. V rámci neho by profesionálni fotografi zdarma venovali rodinám s vážne chorými deťmi krásne spomienkové fotografie. Je to veľmi citlivá a ťažká téma, tak uvidíme.

Streda - štvrtok

Pomáham s úpravami grantového programu Ekoobec, ktorý v krátkom čase vyhlásime z nadačného fondu Slovenských elektrární. Vďaka nemu budú môcť malé obce znížiť svoje náklady na energie a priniesť viac zelene svojim obyvateľom. Naučil som sa aj veľa nového. O tzv. EPC – Energy Performance Contracting, čo je výborný spôsob, ako môže verejná správa šetriť a znižovať dopady na životné prostredie. Záujem o naše aktivity zo strany firiem rastie. Do nadácie prijímame ďalších ľudí a núti nás to prebudovať celú internú štruktúru. Dá sa to spraviť len v lete, na jeseň už budú vlaky zase naplno rozbehnuté. Sme zanietení náročnými diskusiami o novej podobe fungovania Pontisu. Uf, toto bude na psychoterapiu.

Piatok

Sviatok. Cez týždeň som zachraňoval planétu a už by som sa mal venovať rodine a kamarátom. Nech žije grilovačka.

Inšpirácia týždňa

Jednoznačnou inšpiráciou je kniha Lean Analytics do Crolla a Yoskovitzca. Presvedčila ma, že v tom, čo robíme, potrebujeme užitočné dáta, ktoré nám pomôžu ukázať potrebnú zmenu. Nie klamlivé dáta z hlúpych čias raného webu, ako je počet návštev a podobne.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
13. apríl 2024 01:48