Každý deň ľudia zdieľajú na Facebooku, Instagrame, Messengeri a WhatsApp cez dve miliardy fotografií. Kým vizuálny obsah predstavuje pre bežnú populáciu zábavu a expresívny spôsob online komunikácie, pre nevidiacich alebo ťažko zrakovo postihnutých predstavuje jeho konzumácia či jeho vytváranie vážny problém.
Cez 39 miliónov nevidiacich a 246 miliónov ťažko zrakovo postihnutých sa môže cítiť vylúčenými v konverzácii ohľadom fotografií na Facebooku. Cieľom teda bolo, ako uvádza Facebook vo svojom Newsroomu, vytvoriť technológiu, ktorá pomôže komunite nevidiacich zažiť Facebook rovnakým spôsobom, akým si ho užívajú ostatní.
Automatic alternative text, alebo Automatic alt text je novinka, ktorá generuje popis fotografií využívajúci pokroky v technológii rozpoznávania objektov. Ľudia používajúci čítačku obrazovky bežiacu na operačnom systéme iOS, počujú výpočet vecí, ktoré fotografie môžu obsahovať.
Predtým používatelia čítačiek obrazovky mohli počuť len meno osoby, ktorá fotografiu zdieľala a fakt, že sa jedná o fotografiu. Teraz je čítačka schopná ponúknuť bohatší opis toho, čo fotografie obsahuje. Napríklad teraz užívateľ počuje: "Obrázok môže obsahovať troch ľudí, usmievavých, vonku."
Technológia na rozpoznávanie objektov je založená na neurónovej sieti, ktorá má miliardu parametrov a je vyškolená miliónmi príkladov. Facebook spustil Automatic alt text najprv na čítačkách bežiacich na iOS v angličtine, ale má v pláne už čoskoro preložiť túto funkciu do ďalších jazykov a pridať aj do ďalších platforiem.
Zdroj: Mediahub