V októbri si Poliaci zvolili novú vládu, ani nie tri mesiace po tom začala vládna koalícia na čele s konzervatívnou stranou Právo a Spravodlivosť (PiS) podnikať kroky, ktoré kritici hodnotia ako elimináciu nezávislosti ústavného súdu či úplné prevzatie kontroly nad verejnoprávnymi médiami.
Práve na tento postup reagoval americký prezident počas návštevy Varšavy. Na summite NATO sa v piatok stretol s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Ako píše The Washington Post, počas spoločnej tlačovky vyjadrila hlava Spojených štátov svoje znepokojnenie. „Musí sa vykonať viac práce. Ako váš priateľ a spojenec urgujem všetky politické strany k spolupráci pri udržaní demokratických inštitúcií v Poľsku.“
Po svojom
Hlavná verejnoprávna televízia Telewizja Polska však odvysielala čosi celkom iné. „Deväťdesiatpäť percent stretnutia bolo venovaných problematike NATO a bezpečnosti, no Obama ocenil poľské úsilie o demokraciu,“ vyhlásil reportér. „Pokiaľ ide o otázku ústavného súdu, americký prezident povedal, že je presvedčený, že šírenie demokratických hodnôt v Poľsku sa nezastaví.“
Podstatu správy televízia nezverejnila. V zobrazenom klipe boli Obamove slová dabované, diváci tak mohli počuť, ako americký prezident hovorí: „Poľsko je a bude príkladom demokracie pre celý svet.“
Kto je viac národný
Situáciu v Poľsku najlepšie vykresľujú slová Elzbiety Krukovej, mediálnej exponentky PiS. Tá v poľskom parlamente pred zmenou mediálneho zákona vyhlásila, že „verejnoprávne médiá ignorujú svoje poslanie a záväzky vo vzťahu k národnej pospolitosti, namiesto aby vytvárali štít poľským národným záujmom sympatizujú s názormi, ktoré sú voči Poľsku nepriaznivé.“
Viac ako 100 novinárov bolo prepustených či odstúpili z poľskej verejnoprávnej televízie po tom, čo sa doterajší model fungovania verejnoprávnych inštitúcií začal pod taktovkou euroskeptickej PiS výrazne meniť. Niektorí novinári hovoria, že sa kvôli kritike voči vládnej strane cítia ohrození. Kroky poľskej vlády si vyslúžili kritiku zo strany Európskej únie, Reportérov bez hraníc či OBSE.