Psychopatológ Andrej Drbohlav tvrdí, že pri masových vraždách platí fenomén napodobňovania. Informácie priniesol v utorok český spravodajský portál Novinky.cz.
Podľa Drbohlava je príkladom situácia v Číne, kde sa ešte pred desiatimi rokmi nesmelo informovať o podobných zločinoch. Potom však nastalo uvoľnenie situácie a odvtedy počet masových vrážd inšpirovaných inými desivými činmi rastie.
Mediálny odborník Tomáš Trampota sa domnieva, že hlavným motívom teroristických činov je dosiahnuť čo najväčšiu publicitu a takto šíriť strach. Preto by sa v tom malo teroristom zabrániť.
Obaja experti oslovení denníkom Právo zhodne tvrdia, že médiá by rozhodne mali informovať o útokoch, lebo v časoch internetu a sociálnych sietí sa ľudia o nich aj tak dozvedia a môže vznikať priestor na dezinformácie. Médiá by však mali zmeniť spôsob, akým o týchto zločinoch referujú.
Bez podrobností, bez návodu.
Podľa Drbohlava nie je dôležitý motív útočníka, teda či vraždil v mene nejakej ideológie alebo v dôsledku dlhodobej osobnej frustrácie. Podstatné podľa neho je, aby sa na verejnosť nedostali podrobnosti útoku. Napríklad to, kde si páchateľ zaobstaral zbraň, v akom e-shope si kúpil muníciu a ďalšie detaily, ktoré môžu mať až povahu návodu.
Novinári by teda mali v článkoch odpovedať na základné otázky a nepridávať zbytočné detaily. Za obmedzenie mediálneho priestoru pre šialených útočníkov je aj Trampota. Uviedol, že televízne stanice majú sklon venovať i najmenšiemu teroristickému činu veľké programové bloky. A to potvrdzuje, že sa teroristom ich hlavný cieľ podaril, vysvetlil Trampota.
"Kumulatívny dôsledok medializácie viacerých takýchto činov v kratšom časovom horizonte, ako sme zaznamenali v posledných týždňoch v prípadoch Nemecka či Francúzska, má zásadný vplyv na verejnú mienku, šírenie strachu a tiež šírenie radikalizácie spoločnosti," citoval Trampotu portál Novinky.cz.
Oslava frustrácie
Popredný francúzsky denník Le Monde už má od minulotýždňovej stredy riešenie - v úvodníku napísal, že nebude zverejňovať fotografie teroristov. Zároveň redakcia oznámila, že nebude robiť reklamu extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a že rozhodne nebude nástrojom oslavovania teroristov.
Obmedzovanie informovania o IS je možným riešením aj podľa Trampotu. Zdôraznil, že teroristické činy v poslednom období podnikli osoby, ktoré na túto organizáciu neboli priamo napojené alebo boli napojené len veľmi slabo, no napriek tomu sa k nim IS rád prihlásil, aby ešte viac posilnil svoj hrôzostrašný imidž.
Navyše, podľa niektorých predstaviteľov páchajú takéto útoky ľudia mimoriadne frustrovaní svojím osobným životom, dodal Trampota.