Podobne aj vydavatelia by sa mali dostať do postavenia nositeľov autorských práv, a teda do výhodnejšej pozície pri rokovaniach s prevádzkovateľmi on-line služieb, ktoré ich obsah používajú či sprístupňujú. Tým by mali byť schopní lepšie bojovať s pirátstvom. Návrhy počítajú tiež s jednoduchším prístupom k on-line obsahu z iných členských krajín únie.
„Chcem, aby novinári, vydavatelia a autori dostávali za svoju prácu spravodlivú odmenu, a to bez ohľadu na to, či ju vytvárajú v štúdiách alebo v obývacích izbách, či je šírená off-line alebo on-line, či je publikovaná cez kopírovací stroj alebo odkazom na internete,“ uviedol návrhy predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojom vystúpení v stredu v europarlamente.
Komisia pripomenula, že ľudia v EÚ na počúvanie hudby či sledovanie filmov často využívajú internetové služby ako je YouTube či SoundCloud. Tvorci, teda autori a majitelia práv, však často v takýchto prípadoch nemajú možnosť o použití "svojho" obsahu rozhodnúť a ani zaň nedostanú odmenu.
Návrh sa preto snaží posilniť pozíciu majiteľov práv pri vyjednávaní a uzatváraní dohôd o použití ich obsahu na internete. Poskytovatelia služieb budú musieť primeraným spôsobom zabezpečiť ochranu nahraných diel.
Lepšia pozícia aj pre vydavateľov
Vec sa netýka užívateľov, primeranú ochranu autorských práv budú musieť zabezpečiť služby, pre ktoré je poskytovanie on-line obsahu zárobkovou činnosťou. Posilnené by malo byť aj postavenie vydavateľov novín a časopisov, ktorí majú teraz často problémy obhajovať svoje práva voči poskytovateľom internetových služieb.
Medzi predstavenými návrhmi komisie je aj mechanizmus umožňujúci jednoduchší prístup k on-line televíznemu vysielaniu z iných členských krajín. Prevádzkovatelia vysielania tak budú môcť svoj obsah ponúkať aj v ďalších štátoch EÚ a občania majú mať lepší výber. Komisia navrhne tiež výnimku, ktorá umožní inštitúciám spravujúcim kultúrne dedičstvo uchovávať digitalizované diela.