StoryEditor

Expertná komisia odporúča na zvolenie za šéfa RTVS Búzu a Machaja

16.06.2022, 14:59
Autor:
TASRTASR

Komisia odborníkov, ktorú Výbor Národnej rady pre kultúru a médiá zriadil v súvislosti s výberom nového generálneho riaditeľa, odporúča na post jedného z dvojice Tibor Búza a Ľuboš Machaj.

Po štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru to potvrdil jeho predseda Kristián Čekovský (OĽANO), ktorý stál i na čele komisie.

Komisia takisto vo svojom hodnotiacom stanovisku označila za prijateľných kandidátov na zvolenie Ivana Goliana a Petra Badača.

Ďalších štyroch - Jaroslava Rezníka, Daniela Živicu, Vladimíra Semana a Petra Janků - zaradili vo svojom hodnotení experti do skupiny kandidátov, ktorých neodporúča zvoliť za šéfa telerozhlasu.

Stanovisko komisie je podkladom návrhu výboru na voľbu, ktorý dostanú poslanci. Plénum bude voliť GR RTVS v stredu 22. júna, prípadné druhé kolo sa uskutoční o týždeň neskôr.

Svoje projekty riadenia a rozvoja RTVS predstavili kandidáti na verejnom vypočutí v pondelok (13. 6.). Okrem vlastnej prezentácie odpovedali na otázky členov parlamentného výboru aj 14-člennej expertnej komisie. Expertnú komisiu zriadil výbor NR SR s cieľom posilniť odborný charakter híringu i celého výberu riaditeľa verejnoprávneho média.

Kreovanie a personálne obsadenie komisie v utorok (14. 6.) spochybnili opoziční poslanci z výboru. Čekovský ich obvinenia z tajného a účelového obsadenie komisie odmietol, odvolal sa na uznesenia z rokovania výboru.

Odpovedal nimi aj na kritiku opozície, že stál na čele komisie. Vysvetlil, že komisia bola zriadená v súlade s rokovacím poriadkom, pričom jej predsedom môže byť len poslanec, respektíve člen výboru. Čekovský navrhol seba za predsedu, čo nebolo podľa neho spochybnené, v komisii, navyše, nehlasoval.

image

Na snímke kandidát Ľuboš Machaj počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS na Výbore NR SR pre kultúru a médiá v Bratislave 13. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** generálny riaditeľ kandidáti portrét šírka

TASR
image

Na snímke kandidát Tibor Búza počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS na Výbore NR SR pre kultúru a médiá v Bratislave 13. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** generálny riaditeľ kandidáti portrét šírka

TASR
16. jún 2022 14:59