Google predstavil novinky v Google mapách. Dýcha tak na krk sociálnym sieťam
StoryEditor

Google chce dobehnúť Instagram či TikTok. Vo svojich mapách predstavil nové funkcie

27.07.2022, 14:51
Autor:
redred

Čo prinesú vynovené Google Maps?

Google si dlhší čas všíma, ako sa Instagram a podobné sociálne siete stávajú jeho konkurentmi. To by na začiatku sociálnych sietí len málokto očakával, no realita je iná.

TikTok či spomínaný Instagram sa čoraz viac stávajú miestom, kde ľudia vyhľadávajú informácie. Stávajú sa miestom, kde ľudia chodia, ak si chcú  napríklad naplánovať večeru. To sa prirodzene nepáči Googlu a tak dnes (27.júla) predstavil novinky, ktoré majú tento trend zvrátiť. Ide o upravený náhľad miest (môžete si ich pozrieť z tzv. vtáčej perspektívy z mestách ako New York, London či Barcelona), detailné cyklistické trate a vylepšené zdieľanie polohy.

 

image

Google predstavil možnosť v mapách vidieť vybrané miesta z vtáčej perspektívy.

Novinky sú súčasťou dlhodobej stratégie. Napríklad zobrazovanie miest je v rovnakej kvalite naplánované aj pre reštaurácie, takže si budeme môcť pozrieť reštauráciu ešte predtým, ako sa rozhodneme v nej stráviť večer s priateľmi. Googe novinky zavádza z dôvodu, že chce, aby Google Maps boli prvé miesto, kam ľudia pôjdu pre praktické informácie. Prirodzene tak chce z tohto ringu vytlačiť sociálne siete. A to práve v čase, keď Instagram predstavuje podobnú novinku – vyhľadanie na mape, analyzuje portál techcrunch.

 

Ďalšou novinkou v Google Maps sú cyklistické trate. K navigácii tratí pribudne funkcia prevýšenia trate a tiež informácia, kde môžete zdieľať bicykel. Nechýba tiež informovanie o zápche, o kvalite cesty – či váš čaká zdieľaná cesta, alebo cyklotrasa a pod.

 

A tretia novinka je zdieľanie polohy. Túto funkciu môžete využiť, ak sa napríklad plánujete stretnúť s rodinou v reštaurácii. Po určitý čas bude vaša poloha zdieľaná a jednotliví členovia rodiny tak môžu dostať notifikáciu, keď už budete na mieste, prípadne, keď miesto už opustíte. Nemusíte sa obávať, túto funkciu bude možné jednoducho vypnúť.

 

Ide o ďalší krok, ktorým technologický gigant reaguje a zároveň dvíha varovný prst na sociálne siete, ktoré sa zo svojej pôvodnej role (komunikačná platforma na vymieňanie informácií) premieňa na neodmysliteľného pomocníka v našich životoch, a to v najrôznejších situáciách. Opäť bude zaujímavé sledovať, kto z tohto súboja vyjde ako víťaz.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 09:49