StoryEditor

Septembrové kinohity: Poteší komédia s Georgem Clooneym a Juliou Roberts, či slovenský film, ktorý režírovala Tereza Nvotová

01.09.2022, 13:31
  • Kiná uvedú aj najnovší film fenomenálneho režiséra snímok Mad Max, Happy Feet či Čarodejnice z Eastwicku.
  • Na filmové plátna prichádza aj film s herečkou Olivia Wilde, ktorá vo filme nie len hrá, ale film aj sama režírovala.
  • V slovenskom filme Piargy herecky excelujú aj slovenské herečky Judit Bárdos a Lucia Siposová.  

Tritisíc rokov túžby/Three Thousand Years of Longing

2022

image

Tisíc rokov túžby.

Žáner: Dráma/Fantasy/Romantický

Krajina: Austrália/USA

Dĺžka: 108 min

Réžia: George Miller

Hrajú: Tilda Swinton, Idris Elba, Pia Thunderbolt, Berk Ozturk

Bontonfilm

Slovenská premiéra: 1.9.2022

Najnovší film fenomenálneho režiséra snímok Mad Max, Happy Feet či Čarodejnice z Eastwicku v sebe kombinuje fantasy s prostredím orientu.

Osamelá intelektuálka, doktorka Alithea Binnie, má striktne racionálny prístup k životu. Na jednej zo svojich ciest po svete však zažije niečo, čo prevráti jej svet kompletne hore nohami. Na trhu v Istanbule si kúpi starožitný suvenír, z ktorého ako v rozprávke nechcene vypustí džina. Ten jej ponúkne splniť tri želania výmenou za svoju slobodu. Neodolateľná ponuka má však háčik. Doktorka sa vyzná v mytológii a veľmi dobre vie, že s džinom sa neradno zahrávať bez následkov, keďže takto splnené priania sa väčšinou napokon obrátia proti tomu, kto si ich želal. Džin jej začne rozprávať fantastické príbehy zo svojej minulosti a z histórie ľudí. Napokon sa Alithea predsa len nechá zlákať a vysloví želanie, ktoré obidvoch prekvapí...

 

Jan Žižka

2022

image

Ján Žižka.

Žáner: Akčný/Dráma/Historický

Krajina: ČR

Dĺžka:126 min

Réžia: Petr Jákl

Hrajú: Ben Foster, Sophie Lowe, Michael Caine, Til Schweiger

Magic Box

Slovenská premiéra: 8.9.2022

 

Film inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikým a nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova, ktorý sa stal vďaka svojim činom legendou.

 

Pozvánka do pekla/The Invitation

2022

image

Pozvánka do pekla.

Žáner: Horor/Thriler

Krajina: USA

Dĺžka: 104 min

Réžia: Jessica M. Thompson

Hrajú: Nathalie Emmanuel, Thomas Doherty, Stephanie Corneliussen, Alana Boden

Itafilm

Slovenská premiéra: 8.9.2022

Po smrti svojej matky, a bez ďalších žijúcich príbuzných, sa Evie rozhodne podstúpiť test DNA. Objaví tak strateného bratranca, o ktorého existencii doteraz nevedela. Na pozvanie od svojej znovunájdenej rodiny sa ocitne na honosnej svadbe na anglickom vidieku, zvádzaná príťažlivým aristokratom. Postupne však odhalí zvrátené tajomstvá a choré úmysly skrývajúce sa za prehnanou štedrosťou svojich „najbližších“. Rodinná idylka sa tak čoskoro zmení na hrôzostrašnú nočnú moru a boj o prežitie.

 

Volám sa Zlatan

2021

image

Volám sa Zlatan.

Žáner: Biografický/Dráma/Šport

Krajina: Švédsko/Dánsko/Holandsko

Dĺžka: 100 min

Réžia: Jens Sjögren

Hrajú: Gijs Naber, Duccio Camerini, Muhammad Ali, Zlatan Ibrahimovic

Vertigo Distribution

Slovenská premiéra: 8.9.2022

Zlatan Ibrahimovič – pochádza z rodiny balkánskych prisťahovalcov, narodil sa vo Švédsku. Napriek ťažkému detstvu sa stal jedným z najúspešnejších švédskych futbalistov. Na dosiahnutie vysnívaných úspechov musel Zlatan čeliť mnohým výzvam, tak na futbalovom ihrisku, ako aj v osobnom živote. Filmové dielo sa dotýka dôležitých míľnikov v kariére svetoznámeho futbalistu od jeho štartu vo Švédsku, cez Ajax, až po talianske úspechy. Film predstavuje život a výzvy svetoznámeho futbalistu, je zábavný film, prídu si na svoje všetci, ktorý sa rozhodnú si ho pozrieť, nie je len pre fanúšikov futbalu. Scenár filmu bol napísaný podľa knižného bestselleru švédskeho spisovateľa Davida Lagercrantza. Zaujímavosťou tohto životopisného filmu je, že Ibrahimovičova kariéra ešte stále prebieha, súčasne s predstavením filmového diela. „Volám sa Zlatan“ si vyslúžil aj uznanie od samotného Zlatana Ibrahimovića.

 

Slovo

2022

image

Slovo.

Žáner: Dráma

Krajina: ČR/Slovensko/Poľsko

Dĺžka: 104 min

Réžia: Beata Parkanová

Hrajú: Martin Finger, Gabriela Mikulková, Jenovéfa Boková, Marek Geišberg

Bontonfilm

Slovenská premiéra: 15.9.2022

Dobový film režisérky Beaty Parkanovej sleduje príbeh dvoch manželov, ktorí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrom aj v zlom. Okolie aj ťažké časy v Česko-Slovensku na konci 60. rokov minulého storočia ich však vystavujú náročným skúškam. Slovo je film o nenápadnej sile lásky dvoch rozdielnych manželov, ktorí sa navzájom pevne držia a chránia. V hlavných úlohách excelujú Martin Finger a Gabriela Mikulková.

Václav je notárom v malom meste na sklonku 60. rokov, nie je členom komunistickej strany a jeho okolie ho vníma ako morálnu autoritu. So svojou manželkou a deťmi prežíva dobré časy v neľahkej dobe a je pevnou oporou pre rodinu aj spoločnosť. Neustupuje zo svojich zásad ani zo svojho slova a hoci je systematicky nútený robiť ústupky, vytrvalo odmieta vstúpiť do strany. August 1968 a obavy z toho, čo bude nasledovať po okupácii, však nalomia Václavovu psychiku. Dobré časy sa menia na zlé. Teraz je to Věra, kto sa stáva pre svojho manžela oporou, dodáva mu silu stáť pevne na nohách a drží rodinu pokope. Aj ona dala svoje slovo a odmieta ho porušiť bez ohľadu na to, aká neistá je budúcnosť. Dodržať slovo je pre obidvoch čoraz náročnejšie...

 

Vstupenka do raja/Ticket to Paradise

2022

image

Vstupenka do raja.

Žáner: Komédia/Romantický

Krajina: USA

Dĺžka: 104 min

Réžia: Ol Parker

Hrajú: Kaitlyn Dever, George Clooney, Julia Roberts, Billie Lourd

CinemArt

Slovenská premiéra: 15.9.2022

George Clooney a Julia Roberts se v úlohách  ex-manželov opäť stretávajú na veľkom plátne. Čaká ich spoločná misia, která má zabrániť ich zamilovanej dcére, aby urobila rovnakú chybu, ktorej sa kedysi sami dopustili.

Keď vám dcéra, ktorá trávi prázdniny na Bali, oznámi, že sa tam zamilovala a bude sa vydávať, pravdepodobne skočíte na prvé lietadlo a poletíte jej to vyhovoriť. V tomto smere majú však rodičia bohaté vlastné skúsenosti. Pred devätnástimi rokmi sa po podobnom vzplanutí vzali, pred štrnástimi rokmi pochopili, že to nebol dobrý nápad a tak ukončili krátke dobrodružné spolunažívanie rozvodom. Odvtedy sa snažia jeden druhému vyhýbať, ako sa len dá. Vedia, že každé ich stretnutie skončí hlasnou hádkou. Teraz však vyhlásili dočasné prímerie, aby vyslobodili svoju dcéru „z pazúrov“ chytrého, pekného a podnikavého domorodca, ktorý sa živí pestovaním a predajom morských rias. V príprave rafinovaných pascí, ktoré majú ich dcére zložiť ružové okuliare, sú síce veľmi dobrí, žiadna z nich však neklapne tak, ako naplánovali. Čo je však horšie, kulisy morského raja začínajú prebúdzať spomienky na krajšiu časť ich spoločnej minulosti. A aj keď sa bránia zubami nechtami, nebezpečenstvo, že do toho znova spadnú, doslova visí vo vzduchu. Táto záchranná operácia sa skrátka vyvíja úplne nečakane.

 

Indián

2022

image

Indián.

Žáner: Komédia/Fantasy

Krajina: ČR/Slovensko/Poľsko

Dĺžka: 100 min

Réžia: Tomáš Svoboda

Hrajú: Karel Roden, Vica Kerekéš, Daniel Olbrychski, Ester Geislerová

Magic Box

Slovenská premiéra: 22.9.2022

Film Indián je komédia odohrávajúca sa v súčasnosti. Opisuje hektický život zaneprázdneného finančníka Ondreja Jonáša a jeho rodiny, do ktorého vstúpi duch zomierajúceho starého indiánskeho náčelníka.

Duch indiána sa snaží hlavného hrdinu presvedčiť na nový spôsob života, zmýšľanie a hodnoty, no nedarí sa mu to, a tak medzi nimi začne vnútorný boj. Ondrej svoj život vedie na vysokej úrovni a za peniaze si kúpil vždy všetko a všetkých. V istom okamihu pre neho peniaze strácajú a prestávajú mať cenu. Pre iných je to príležitosť vyťažiť z toho maximum a ukradnúť si čo najviac pre seba. Každý nakoniec na chamtivosť spravodlivo doplatí.

 

Piargy

2021

image

Piargy

Žáner: Dráma

Krajina: Slovensko/Severné Macedónsko/ČR

Dĺžka: 100 min

Réžia: Ivo Trajkov

Hrajú: Judit Bárdos, Lucia Siposová, Jana Kvantiková, Daniel Fischer

CinemArt

Slovenská premiéra: 22.9.2022

Milostný príbeh o nejasnej vine, láske a krutom treste. Dedina Piargy bude žiť hriešnym životom, pokiaľ v jednu fašiangovú noc celkom nezmizne. Akoby ju čerti odniesli s ľuďmi, domami aj zvieratami. Naplnia sa proroctvá starej vedmy Uli o príchode ancikrista a krutom treste?

 

Dej filmu, ktorý vznikol na motívy novely Františka Švantnera. Mladá, krásna a chudobná Juliša tu zaplatí krutú daň za túžbu po lepšom živote. Keď sa vydá za Martina – syna najbohatšieho statkára, ocitne sa v rodine, kde vládnu tvrdé pravidlá. Nielenže bude čeliť nepríjemnému tlaku svokry, ale nedokáže sa ubrániť ani násilným zvodom svokra. Juliša sa napriek tomu do manželovho otca zamiluje a vznikne ľúbostný trojuholník. Zakázané tajomstvo však neostane dlho utajené a vyťažiť z neho zatúžia všetci. Julišina sestra, ľudia v obci a dokonca aj dedinský kňaz.

 

Neboj sa, zlatko/Don‘t Worry Darling

2022

image

Neboj sa, Zlatko.

Žáner: Mysteriózny/Thriler

Krajina: USA

Dĺžka: 122 min

Réžia: Olivia Wilde

Hrajú: Florence Pugh, Olivia Wilde, Chris Pine, Kate Berlant

Continental-film

Slovenská premiéra: 22.9.2022

Žena v domácnosti z 50. rokov žijúca so svojím manželom v utopickej experimentálnej komunite sa začína obávať, že očarujúca spoločnosť môže skrývať znepokojujúce tajomstvá.

 

Kde raky spievajú/Where the Crawdads Sing

2022

image

Keď raky spievajú.

Žáner: Dráma/Mysteriózny

Krajina: USA

Dĺžka: 127 min

Réžia: Olivia Newman

Hrajú: Daisy Edgar-Jones, Garret Dillahunt, Harris Dickinson, Taylor John Smith

Itafilm

Slovenská premiéra: 29.9.2022

Tajomná dráma natočená podľa celosvetovo úspešného knižného bestselleru „Kde raky spievajú“ z pera spisovateľky Delie Owens, rozpráva príbeh o mladej žene Kyi, ktorú v detstve opustila celá jej rodina a až do dospelosti vyrastala sama v nebezpečných močiaroch Severnej Karoliny. Celé roky sa šírili v pokojnom mestečku Barkley Cove strašidelné historky o „Dievčati z močiara“, ktoré izolovali Kyu od miestnej komunity. Keď sa v Kyinom živote objavia dvaja mladí muži z mesta, začne sa postupne otvárať novému, neznámemu svetu. Lenže vo chvíli, keď v mestečku dôjde k vražde jedného z nich, miestna komunita ju bezdôvodne označí za hlavnú podozrivú...

 

Svetlonoc

2022

image

Svetlonoc.

Žáner: Dráma/Mysteriózny

Krajina: Slovensko/ČR

Dĺžka: 106 min

Réžia: Tereza Nvotová

Hrajú: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhová, Iva Bittová

Forum Film Slovakia

Slovenská premiéra: 29.9.2022

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

 

Vražda v divadle/See How They Run

2022

image

Vražda v divadle.

Žáner: Komédia/Mysteriózny

Krajina: USA

Dĺžka: 98 min

Réžia: Tom George

Hrajú: Sam Rockwell, Adrien Brody, Saoirse Ronan, Harris Dickinson

CinemArt

Slovenská premiéra: 29.9.2022

Vo West Ende v Londýne 50. rokov sa plány na filmovú verziu divadelného hitu náhle zastavia po tom, čo je hollywoodsky režisér filmu zavraždený. Keď sa prípadu ujmú svetom unavený inšpektor Stoppard a horlivá policajná nováčička Stalkerová ocitnú sa v záhadnom a očarujúco špinavom divadelnom podzemí a nečakanú vraždu vyšetrujú na vlastné riziko.

Na divadelných doskách v londýnskom West Ende je dlhoročná hra Pasca na myši hitom a filmový Hollywood klope na dvere. Arogantný americký režisér Leo Kopernick, v USA zaradený na čiernu listinu, dostane za úlohu zadaptovať na filmové plátno záhadnú vraždu podľa scenára Mervyna Cockera-Norrisa. Avšak s podmienkou, že producenti nemôžu hru sfilmovať skôr ako šesť mesiacov po skončení jej divadelného predstavenia. Keď sa zrazu v zákulisí začnú hromadiť mŕtvoly, cynický detektív Scotland Yardu inšpektor Stoppard a nadšená policajná nováčička strážmajsterka Stalkerová musia na ceste k identifikácii vraha zladiť svoje osobné rozdiely a pracovné zvyklosti.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 13:32