StoryEditor

O Oscara zabojuje aj slovenský film Obeť

14.09.2022, 12:41
Autor:
redred
  • Tohtoročného reprezentanta Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film režíroval Michal Blaško.
  • Film Obeť vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá.
  • Slávnostné udeľovanie filmových cien Oscar za rok 2022 sa bude konať 12. marca 2023.

 

Tohtoročným reprezentantom Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je film Michala Blaška Obeť.

image

O Oskara zabojuje za Slovensko film Obeť.

Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá každoročne vyberá kandidáta na Oscara za Slovensko. Jej členovia a členky tento rok vyberali spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá.

image

Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami.

O možnosť získať Oscara sa okrem filmu Obeť uchádzali aj dokumentárny film Ivety Malachovskej Peter Dvorský, dráma Kryštof v réžii Zdeňka Jirásku, animovaný film Tvoja zem Petra Budinského, komédia Stand up Juraja Bohuša, snímka Iva Trajkova Piargy, dráma Svetlonoc Terezy Nvotovej, komédia OUCA – (NE)skutoční príbech Petra Pavlíka a Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha režiséra Martina Palúcha.

image

Film Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so synom Igorom v malom meste v Českej republike.

Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Potom čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

image

Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu.

Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku,“ vysvetľuje režisér filmu Michal Blaško.

image

Potom čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuk, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe. Pre oboch hercov je účinkovanie v celovečernom filme debutom. Vo vedľajších úlohách sa predstavili Alena Mihulová, držiteľka Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej role v snímke Domácí péče (2015), či Viktor Zavadil, ktorý bol na cenu Český lev nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018).

image

Slovenská filmová a televízna akadémia ho ako kandidáta vybrala spomedzi deviatich prihlásených filmov.

Film Obeť mal svetovú premiéru koncom augusta počas 79. ročníka filmového festivalu v Benátkach. Slovenskí diváci ho môžu vidieť v kinách od 15. septembra 2022.

image

Hlavné postavy - Ukrajinci - patria k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá.

Slávnostné udeľovanie filmových cien Oscar za rok 2022 sa bude konať 12. marca 2023.

 

VÝBER SLOVENSKÉHO FILMU NA OSCARA 2022 podľa dátumu premiéry

07. 04. 2022        Peter Dvorský, r. Iveta Malachovská

21. 04. 2022        Kryštof, r. Zdeněk Jiráský

26. 05. 2022        Tvoja zem, r. Peter Budinský

23. 06. 2022        Stand up, r. Juraj Bohuš

15. 09. 2022        Obeť, r. Michal Blaško  

22. 09. 2022        Piargy, r. Ivo Trajkov  

29. 09. 2022        Svetlonoc, r. Tereza Nvotová  

13. 10. 2022        OUCA – (NE)skutoční príbech, r. Peter Pavlík

20. 10. 2022        Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha, r. Martin Palúch

 

Účasť slovenskej kinematografie na cene AMPAS finančne podporil Audiovizuálny fond.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
10. jún 2023 09:57