StoryEditor

Reportérku televízie JOJ ocenili za reportáž s názvom koniec „ropákov“

28.09.2022, 10:31
Autor:
redred
  • Literárny fond včera odovzdal ceny a prémie za rok 2021.
  • Ocenenou bola aj reportérka televízie JOJ - Jana Veľasová.
  • Reportérka televízie JOJ Jana Veľasová získala ocenenie tretí rok po sebe.

Reportérka televízie JOJ Jana Veľasová získala výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu v roku 2021 v kategórii spravodajstvo/televízia za reportáž s názvom Koniec „ropákov“.

Ocenenie získala tretí rok po sebe. V reportáži dlhodobo sledovala problém medzi majiteľmi pozemkov a firmou amerických investorov hľadajúcou ropu a plyn. Zahraničná firma robila takmer 10 rokov prieskum, ktorý mal byť ukončený skúšobnými vrtmi.

Tie chceli vykonať bez rešpektovania vlastníckych práv majiteľov pozemkov. Dlhotrvajúci stav a aktívny odpor miestnych aktivistov a občanov dotknutých obcí nakoniec vyústil do zastavenia vrtov. Zámerom zahraničnej firmy bolo nájdenie vhodných ložísk a predaj prírodných produktov do susedného Poľska.

Jana Veľasová sa venovala problematike občianskeho odporu voči zámerom zahraničnej firmy dlhšie. Vyústením jej práce sa stal posledný príspevok "Koniec ropákov", ktorý za prípadom hrubej arogancie urobil definitívne bodku. Mapovanie príbehu nakoniec malo šťastný koniec pre vlastníkov pozemkov aj pre životné prostredie.

image

Reportírka TV JOj so svojím ocenením.

„Som veľmi rada, že odborná porota ocenila práve reportáž, ktorá ukázala, že v boji za správnu vec sa netreba vzdať, ani keď máme mimoriadne silného protivníka. Ďakujem Televízii JOJ a vedeniu redakcie spravodajstva za to, že si táto téma v našom vysielaní počas rokov, keď sme sa jej venovali, stále našla priestor, a že sme aj takto stáli v boji za pitnú vodu a za prírodu pri ľuďoch z malých dediniek na severovýchode. Som na našu prácu hrdá,“ hovorí Jana Veľasová.

Televízia JOJ vo svojich spravodajských formátoch denne prináša aktuálne témy, spravodajskí reportéri sa však zaoberajú aj dlhodobými kauzami. Ich medializovanie často prispieva k reálnej pomoci dotknutým osobám a mnohokrát aj k zmene systému, ktorý ich zapríčinil.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 20:30