StoryEditor

BBC World Service prepustí takmer 400 zamestnancov

29.09.2022, 21:23
Autor:
TASRTASR
  • Niektoré redakcie sa z Londýna presunú do iných krajín.
  • Medzinárodné vysielanie, ktoré v súčasnosti funguje v 40 jazykoch a týždenne ho počúva okolo 364 miliónov ľudí, musí ušetriť 28,5 milióna libier.

"Dnešné návrhy obsahujú zrušenie celkovo zhruba 382 pracovných miest," uviedla BBC v online vyhlásení. Ak zamestnanci a odbory schvália príslušné návrhy, BBC World Service už nebude vysielať v arabčine, perzštine, kirgizštine, hindčine, bengálčine, čínštine, indonézštine, tamilčine a urdčine.

Niektoré redakcie sa z Londýna presunú do iných krajín:  thajská sa presťahuje do Bangkoku, kórejská do Soulu a bengálska do Dháky. Program "Focus on Africa" bude vysielať z Nairobi.

image

BBC World Service.

Tieto kroky BBC zdôvodnila úsporami. Jej medzinárodné vysielanie, ktoré v súčasnosti funguje v 40 jazykoch a týždenne ho počúva okolo 364 miliónov ľudí, musí ušetriť 28,5 milióna libier. Celkové úspory majú dosiahnuť 500 miliónov libier. Ďalším dôvodom sú zmeny v návykoch poslucháčov, pretože  čoraz viac ľudí sleduje správy online. Služba BBC World Service je financovaná z koncesionárskych poplatkov. V súčasnosti to je 159 libier a platí ho každá domácnosť s televízorom.

Už teraz je výlučne v digitálnom formáte 11 jazykových služieb - okrem iných vysielanie srbské, ruské, turecké, vietnamské,

image

BBC

thajské, azerbajdžanské či brazílske. V rámci plánov na reštrukturalizáciu sa k nim pridá čínština, indonézština, gudžarátčina, pidžin, igboština, urdčina a jorubčina.

Stanica BBC ešte v júli predstavila plány na zlúčenie televízie BBC World News a podobnej domácej britskej stanice do jedného kanála, ktorý má byť spustený v apríli budúceho roku.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
22. september 2023 03:15