Na Twitter sa čoraz častejšie valí kritika z rôzych strán. Tentoraz sa ozvala EU.  REUTERS
StoryEditor

Ďalšia silná kritika Muska: EÚ a Nemecku sa nepáčilo, že Twitter blokuje účty novinárov

16.12.2022, 13:09
Autor:
TASRTASR

Zákon o digitálnych službách vyžaduje, aby bola dodržiavaná sloboda médií a základné práva.

Európska únia upozornila v piatok amerického podnikateľa a miliardára Elona Muska, že Twitter môže byť po prijatí nového zákona o médiách podrobený sankciám. EÚ tak spravila po tom, čo Twitter zablokoval účty niekoľkým novinárov, ktorí písali kritické články o tejto sociálnej sieti a jej novom majiteľovými Muskovi. 

"Správy o svojvoľnom zrušení účtov novinárov na Twitteri sú znepokojujúce. Zákon o digitálnych službách vyžaduje, aby bola dodržiavaná sloboda médií a základné práva. Toto je ešte posilnené v našom zákone o slobode médií," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.

"Elon Musk by to mal brať na vedomie. Existujú krajné medze, ale aj sankcie: už čoskoro," dodala Jourová.

Na zablokovanie účtov novinárov reagovalo v piatok aj Nemecko. "Slobodu médií nemožno vrtošivo zapínať a vypínať," uviedlo na Twitteri nemecké ministerstvo zahraničných vecí. S príspevkom zverejnilo aj fotografiu zablokovaných účtov novinárov, ktorí už viac nemôžu ľudí "sledovať, komentovať ani kritizovať". "Máme s tým problém, Twitter," uviedlo ministerstvo.

Twitter zablokoval vo štvrtok účty viac ako pätici novinárov, ktorí písali články o ňom a jeho novom majiteľovi Muskovi. Twitter po zablokovaní novinárskych účtov pritom neuviedol dôvod, pre ktorý tak spravil.

Umlčiavanie novinárov na Twitteri je posledným kontroverzným krokom Muska, ktorý o sebe vyhlasuje, že je obrancom slobody slova, píše AFP. Niektorí novinári, ktorým bol účet zablokovaný, zverejňovali príspevky aj o zrušení účtu ElonJet, ktorý sledoval lety Muskovho súkromného lietadla.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
11. jún 2023 02:42