Hlavné postavy seriálu Dunaj, k vašim službám.
StoryEditor

Toto Markíza ešte neskúšala: Dnes odštartuje svoj prvý historický seriál

10.01.2023, 18:10
Autor:
michmich

Tešiť sa môžete na príbehy lásky, priateľstva, sklamaní a hrdinstva, skryté za stenami ikonického obchodného domu Dunaj v dobe, kedy nádej musí umierať posledná.

Dnešný prime time idú proti sebe dva silné valce. Etablovaný a populárny seriál Nemocnica na Jojke a Markíza zas ponúkne divákom úplnú novinku. Svoj úplne prvý výpravný dobový seriál s názvom Dunaj, k vašim službám.

Osudy všetkých seriálových postáv bude spájať jedna ikonická budova, ktorá v Bratislave stojí doteraz. A to obchodný dom Dunaj, ktorý bol vo svojej dobe najmodernejším chrámom nákupu a luxusu v celej krajine. Dej seriálu sa bude teda točiť viac či menej stále okolo tejto budovy a to všetko na pozadí turbulentných udalostí prelomu tridsiatych a štyridsiatych rokov. Seriál sa začína v roku 1939 otvorením tohto nového obchodného domu.

image

Sú mladé, atraktívne a každá má svoje sny. Spojila ich práca v obchodnom dome Dunaj.

„Divákov a diváčky čaká nielen fascinujúca prehliadka dobových kostýmov, líčení, interiérov, rekvizít, ale hlavne strhujúci príbeh nabitý dramatickými zvratmi, emóciami a romantikou. To všetko v podaní hereckých legiend, ale aj mladých a talentovaných vychádzajúcich hviezd,“ hovorí programová riaditeľka skupiny Markíza Silvia Majeská.

O čom bude dej príbehu

Píše sa rok 1939 a v Bratislave otvára svoje brány nový obchodný dom Dunaj, ktorý sa stáva symbolom modernej doby a prepychovou dominantou centra mesta. Súčasne je vyhlásený Slovenský štát a krajina je uvrhnutá do neistoty a strachu z možnej vojny. Dunaj je však plný ľudí, ktorých sny a odvaha sú silnejšie než hrozby zvonku.

Tri mladé predavačky na oddelení módy – Klára Zacharová (Kristína Svarinská), Eva Dušeková (Petra Dubayová) a Alena Valentová (Lesana Krausková) - tu prežívajú prvé lásky, formujú nové priateľstvá a neoblomne hľadajú cestu k svojmu šťastiu.

Odvážna Klára sa pokúša začať nový život s falošnou identitou, ale temná minulosť ju neustále dobieha a stojí v ceste jej novej láske. Temperamentná Eva túži po kariére slávnej speváčky, ale cestu k úspechu jej komplikujú city. Alena je plaché dievča z malého mesta, ktoré dostáva príležitosť predviesť svoj výnimočný cit pre módu, ale zamotáva sa do intríg v obchodnom dome.

image

Rodina Kučerovcov.

Ich tri príbehy sa prepletajú naprieč všetkými poschodiami obchodného domu, od brigádnikov, ktorí na skok prejdú bránami Dunaja, až po riaditeľstvo na najvyššom poschodí.

Zdanlivo odlišní ľudia tu pod jednou strechou hľadajú cestu k šťastiu v jeho rozmanitých podobách a čelia nástrahám ťažkých čias, ktoré so sebou nesú neľahké rozhodnutia a nečakané životné zmeny.

Rodinný klan Kučerovcov

Dunaju vládne rodina Kučerovcov, ktorú tvoria priamočiary a zásadový otec rodu Rudolf (Emil Horváth), jeho manželka a pokojná sila rodiny Edita (Zdena Studenková), dcéra a dvaja synovia.

Mužskými pokračovateľmi rodu sú Leopold (Tomáš Maštalír), pripútaný po páde z koňa na invalidný vozík, a najmladší Peter (Marek Rozkoš), charizmatický cestovateľ a magnet na ženy.

Do čela riadenia rodinného klanu sa však derie predovšetkým ich sestra Irena (Barbora Andrešičová), bystrá, ostrovtipná a ambiciózna žena, ktorá žije v ochladnutom vzťahu so svojím manželom Imrichom (Ivan Šándor).

image

Tomáš Maštalír bude hrať na vozíčku.

Okrem rodiny Kučerovcov sa seriál zameria aj na osudy zamestnancov obchodného domu Dunaj. Oddelenie módy vedie prísna, ale spravodlivá Vilma Rusnáková, ktorú stvárňuje Monika Hilmerová. Okrem nej tam pôsobí aj Kristína Bognárová (Ráchel Šoltésová), drzé, rozmaznané a nie veľmi šikovné dievča, ktoré nechápe, prečo ju do tak prestížneho obchodu vôbec prijali.

V oddelení hudby a platní pracujú v permanentnom strachu žijúci manželia Anna a Viliam Urbanovci (Petra Polnišová a Martin Mňahončák), reštauráciu vedie dokonalý profesionál Karol Tomka (Igor Kasala), pôsobia v nej aj čašník Jakub Lukáč (Matúš Kvietik) a klaviristka Marta Grúberová (Kristína Spáčová).

Koleník ako nemecký pridelenec pred vojnou

V netradičnej polohe sa divákom a diváčkam predstaví obľúbený herec Ján Koleník, ktorý je aktuálne hviezdou seriálového megahitu Druhá šanca. Stvárni úlohu nacistického vojenského pridelenca pod ministerstvom vojny Waltera Klausa, ktorý má za úlohu na Slovensku zastupovať záujmy Nemecka.

Sebavedomý, pedantný, ale aj dokonalý džentlmen. Pod pozlátkou však skrýva temnú stránku, tá z neho urobila zástancu hodnôt, ktoré čoskoro otrasu svetom. S manželkou Helgou (Jana Majeská) má na prvý pohľad ukážkový vzťah, ale sú skôr pragmatickí a robia to, čo majú naučené a čo sa očakáva. Jedna vec sa im však nedarí - splodiť potomka, čo je zdrojom rastúcej frustrácie a napätia v ich vzťahu.

image

Ján Koleník hrá nemeckého pridelenca u nás.

V bratislavskom Ružinove vznikol obrovský ateliér, kde na ploche viac než 2 000 metrov štvorcových vyrástlo hneď niekoľko oddelení ohromujúceho obchodného domu.

Súčasťou kulís sú aj vzácne rekvizity a pôvodný dobový nábytok, či už z osobných zbierok členov štábu alebo zo starožitníctiev. Niektoré kusy sú unikátne aj v európskom meradle.

Okrem už spomenutých silných hereckých mien sa diváci a diváčky môžu tešiť aj na Filipa Tůmu, Sarah Arató, Mateja Landla, Petra Oszlíka, Petra Trníka, Jakuba Jablonského či Jakuba Šveca. Réžiu projektu majú pod palcom Peter Hoferica, Peter Magát a Peter Kelíšek.

Výroba seriálu je realizovaná v súlade s princípmi tzv. zeleného natáčania a udržateľnej produkcie, teda s maximálnym ohľadom na životné prostredie.                                                                        

Seriálovú novinku pre TV Markíza natáča produkčná spoločnosť Beetle, na čele s producentom Petrom Kelíškom, ktorá stojí aj za seriálovým megahitom Druhá šanca.

Dunaj, k vašim službám odštartuje dnes 20:30 hodine a TV markíza ho hude vysielať dvakrát do týždňa. V utorok a vo štvrtok vždy proti Nemocnici na TV Joj. Ako dopadne tento silný televízny súboj? 

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 03:55