StoryEditor

RTVS uvedie produkciu HBO: Odvysiela premiéru tretej série Geniálnej priateľky

09.03.2023, 13:58
Autor:
redred

Osmedielny seriál uvidia diváci na Dvojke každý piatok od 10. marca o 20.10 h v dvoch častiach za sebou.

RTVS uvedie na televíznych obrazovkách tretiu sériu úspešnej adaptácie románu Eleny Ferrante Geniálna priateľka III z produkcie HBO a RAI.

Seriál vznikol podľa štvordielneho románu o Lile a Elene, ktoré vyrastali v Neapole. V slovenčine vyšli knihy pod názvami Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska, Tí, čo odchádzajú - tí, čo zostávajú a Príbeh stratenej dcéry. Autorkou úspešného románu je Elena Ferrante.

image

Geniálna priateľka.

V tretej sérii  Neapolskej ságy sa Elena a Lila stali ženami. Lila sa v šestnástich rokoch vydala a má malého syna. Opustila manžela a pohodlie, ktoré jej manželstvo prinášalo aj napriek tomu, že teraz pracuje v ťažkých podmienkach, vo fabrike na mäso. Elena odišla zo štvrte v ktorej vyrastali, získala vysokoškolský titul a vydala úspešný román, ktorý jej otvoril dvere do sveta vzdelaných ľudí.

image

Geniálna priateľka.

Obe ženy sa pokúsili prekročiť hranice sveta, v ktorom by boli odkázané na život plný nešťastia, ignorancie a podriadenosti. Teraz plávajú vo veľkom mori príležitostí, ktoré sa otvorilo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Každá má síce iné podmienky, ale obe sú zviazané spoločným, nerozlučiteľným putom.

image

Geniálna priateľka.

Elena Ferrante už dvadsať rokov prekvapuje každým novým románom literárny svet. Autorka, ktorá si starostlivo chráni svoje súkromie a píše pod pseudonymom, vracia literatúre moc zasiahnuť čitateľa príbehom, nezabudnuteľnými postavami a ich intímnymi drámami. Je jednou z najpresvedčivejších, najvnímavejších a najštýlovejších autoriek.

image

Geniálna priateľka.

Svojimi románmi si získala obdivovateľov medzi spisovateľmi, umelcami a kritikmi. Najväčší úspech však zožala predovšetkým u čitateľov, ktorí v nej objavili autorku, ktorá krásne a strhujúco rozpráva o tajomstvách spolupatričnosti, vzťahov, lásky, rodiny a priateľstva.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
29. september 2023 03:21