The Walt Disney Company. REUTERS
StoryEditor

Disney má vyššie tržby aj zisk, ubudlo jej ale predplatiteľov streamovacích služieb

11.05.2023, 16:42
Autor:
ČTKČTK

Americká zábavná spoločnosť znížila stratu zo streamovania, no ubudlo im ale predplatiteľov tejto služby. Akcie Disney preto na výsledkovú správu zareagovali poklesom.

Americká zábavná spoločnosť Walt Disney v druhom finančnom štvrťroku zvýšila čistý zisk na 1,27 miliardy dolárov, čo je výrazné zlepšenie proti zisku 470 miliónov dolárov pred rokom. Firma to uviedla vo svojej výsledkovej správe. Podnik znížil stratu zo streamovania, ubudlo mu ale predplatiteľov tejto služby. Akcie Disney preto na výsledkovú správu zareagovali poklesom.

Firma znížila prevádzkovú stratu zo streamovania oproti predchádzajúcemu štvrťroku zhruba o 400 miliónov na 659 miliónov dolárov. Prispelo k tomu zvýšenie cien a zníženie výdavkov na marketing. Zároveň sa celkový počet predplatiteľov vlajkovej služby Disney+ znížil o štyri milióny na 157,8 milióna.

Najviac predplatiteľov firme ubudlo pri streamovacej službe Disney+ Hotstar v Indii, kde firma stratila práva na streamovanie kriketových zápasov indickej ligy. Firma tiež prišla o 300 000 zákazníkov v Spojených štátoch a v Kanade, kde vlani v decembri zvýšila ceny. Analytici očakávali, že Disney v štvrťroku naopak viac ako milión zákazníkov pridá.

Celkové tržby sa medziročne zvýšili o 13 percent na 21,8 miliardy dolárov a boli vyššie, než čakali analytici. Zisk na akciu predstavoval 93 centov a bol o 14 percent nižší ako pred rokom, aj tak ale prekonal odhady analytikov v ankete spoločnosti Refinitiv.

Wall Street na mediálne firmy tlačí, aby dosiahli zisk, keď už v posledných rokoch vložili do streamovacích služieb miliardy dolárov v snahe konkurovať spoločnosti Netflix. "Nájsť rovnováhu medzi zvyšovaním počtu zákazníkov a finančnými výsledkami nie je ľahké," upozornil analytik spoločnosti PP Foresight Paolo Pescatore.

Zábavné parky Disney však boli stále plné návštevníkov. Rast v letoviskách Disney Resort v Šanghaji, v parížskom Disneylande a v Disneyland Resort v Hongkongu pomohol zvýšiť prevádzkový zisk tejto divízie medziročne o 23 percent na 2,2 miliardy dolárov.

Disney vedie teraz spor s úradmi na Floride. Tie chcú obmedziť správnu autonómiu, ktorú Disney vo svojich zábavných parkoch na Floride využíva. Pre ich územie napríklad neplatili niektoré pravidlá tamojšieho okresu Orange County. Výkonný riaditeľ Disney Bob Iger predstaviteľov floridskej politiky obvinil z odvetných opatrení proti spoločnosti a spochybnil, že má Florida záujem, aby Disney pokračovala v investíciách do svojho zábavného komplexu Walt Disney World.

Spoločnosť Disney obvinila guvernéra Floridy Rona DeSantisa a jeho priaznivcov, že "vyzbrojili" vládu Floridy, aby firmu potrestali za to, že vlani uplatnila právo na slobodu prejavu. Firma vtedy kritizovala opatrenia floridských úradov zakazujúce v triedach diskutovať s mladšími deťmi o sexualite a rodovej identite.

Iger ďalej uviedol, že spoločnosť Disney vybudovala letovisko, ktoré zamestnáva viac ako 75 tisíc ľudí a každoročne priláka milióny návštevníkov, aj s využitím zvláštneho okresu zriadeného pred viac ako 50 rokmi na podporu rozvoja centrálnej Floridy. V budúcom desaťročí Disney plánuje investovať 17 miliárd dolárov do rozšírenia komplexu Walt Disney World.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. september 2023 21:40