StoryEditor

Google prichádza s novinkou. V Česku a na Slovensku začali predpovedať povodne

22.05.2023, 19:37
Autor:
ČTKČTK

Vraj vedia pred povodňami vďaka využitiu umelej inteligencie varovať až sedem dní dopredu.

Internetová firma Google spustila v Česku a na Slovensku svoju platformu Flood Hub pre predpovedanie povodní. Tvrdí, že pred povodňami dokáže vďaka využitiu umelej inteligencie varovať až sedem dní dopredu. 

Umelá inteligencia spracováva rôzne verejne dostupné zdroje dát, ako sú predpovede počasia a satelitné snímky. Technológia kombinuje hydrologický model, ktorý predpovedá množstvo vody tečúcej v rieke, a inundačný model, ktorý predpovedá, aké oblasti budú zasiahnuté a aká hlboká bude voda.

Povodňovú situáciu v Česku sleduje Flood Hub v rámci Google Map na celkovo 17 miestach, dve z nich sú za hranicami Českej republiky. Záujemcovia nájdu informácie o vývoji stavu vody za uplynulých niekoľko dní a predpoveď až na sedem dní dopredu.

image

Google prichádza s novinkou.

Služba ale v Česku sleduje len niektoré rieky, záujemcov napríklad nezistí stav na Vltave, ale len na jej prítokoch, ako je Otava, Sázava alebo Berounka. Povodňovú situáciu na Labi meria aplikácia na dolnom toku v Ústí nad Labem a v Detve, rieku ale nazýva po nemecky Elbe, juhomoravskú Dyji rovnako po nemecky ako Thaya.

V roku 2018 Google spustil predpovedanie povodní v Indii a následne službu rozšíril do Bangladéša, aby pomohol bojovať s katastrofálnymi škodami spôsobenými každoročnými záplavami. Vďaka pokrokom v globálnych predpovedných modeloch postavených na AI a strojovom učení firma v roku 2022 rozšírila svoju technológiu do ďalších 18 krajín a v súčasnosti pridáva ďalších 80 krajín.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. jún 2023 07:27