StoryEditor

Finále Dunaja pokorilo rekordy. Čo všetko vieme o septembrovom pokračovaní?

31.05.2023, 16:08
Autor:
michmich

Dramatické vyvrcholenie jarných dejových línií prvého dobového romantického seriálu TV Markíza pritiahlo k obrazovkám rekordných 493-tisíc divákov starších ako 12 rokov.

Dobová rodinná sága Dunaj, k vašim službám úspešne dobehla s druhou sériou do svojej cieľovej rovinky a na leto si vypýtala voľno. Novinka, ktorú tento rok priniesla na obrazovky Markíza spolu s denným seriálom Mama na prenájom, sa tak s divákmi dočasne lúči.

A rovnako aj druhý tohtoročný úspešný projekt Markízy čaká čoskoro letná pauza. Mama na prenájom by sa mala z vysielania vytratiť už o dva týždne. 

image

Dunaj, k vašim službám.

V utorok 30. mája videli diváci na obrazovkách televízie Markíza záverečnú dvadsiatu premiérovú epizódu 2. série Dunaj, k vašim službám. Tá sa v oboch hlavných cieľových skupinách stala najsledovanejším programom dňa v rámci ponuky všetkých slovenských staníc.

Markíza počas jarnej sezóny odvysielala dve série po 20 dielov a dej, vsadený do predvojnového roku 1039, divákov výrazne zaujal. "Dunaj mal celú jarnú televíznu sezónu vedúce postavenie na trhu," dodal PR manažér Markízy Lukáš Kočíšek. 

Dunaj mal byť vo vysielaní náhradou za Druhú šancu, ktorá si vypýtala pauzu, keďže jej taliansky originál ešte neponúkal ďalšie časti. No Markíza sa rozhodla prísť s novinkou, s ktorou výrazne zariskovala. Ponúkla divákom vôbec prvýkrát dobový seriál.

image

Dunaj, k vašim službám.

Pri jeho prípravách nechcela nechať nič na náhodu. Obsadila doň plejádu úspešných hercov, ale aj nové tváre. Pompézne ateliéry, v ktorých natáča seriál, pripravovala niekoľko mesiacov, zháňala a dala repasovať historické nábytky, na mieru jej v zahraničí vyrábali zaoblené výklady podľa vzoru prvého bratislavského obchodného domu a aj kostýmy hercom dali šiť na mieru. 

Finále s rekordom

Dramatické finále Dunaja pred letnou prestávkou dosiahlo v hlavnej, obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 druhý najvyšší rating 8,2 percenta a rekordný trhový podiel takmer pokoril magických 30 percent, zastavil sa na úrovni 29,1 percenta.

image

Dunaj, k vašim službám.

Nemocnica na TV Joj včera na výkon dobového seriálu znovu nestačila, keď si pripísala 5,5 percentný rating a podielom na trhu 19,9 percenta v rovnakej cieľovej skupine. 

Celkovo štyridsiata epizóda Dunaja prilákala k obrazovkám TV Markíza 493-tisíc divákov starších ako 12 rokov, pričom dosah mala až na 592-tisíc divákov nad 12 rokov. 

O tom, že Dunaj sa stal jedným zo seriálových hitov končiacej sa televíznej sezóny svedčí aj fakt, že v cieľovej skupine 12-54 a so započítaním trojdňovej oneskorenej sledovanosti každý jeden týždeň od svojho štartu, teda od 10. januára, bol lídrom na trhu. Dunaj si za celú jar pripísal víťazný priemerný trhový podiel 25,4 percenta. 

image

Dunaj, k vašim službám.

"Divácku atraktivitu Dunaja podčiarkuje aj jeho úspech z hľadiska oneskorenej sledovanosti, keď si jarných 40 epizód v porovnaní s živým vysielaním v priemere polepšilo o 2,7 ratingového bodu na hodnotu 8,3 percenta, čo predstavuje nárast až o 48,5 percenta. Priemerne príbehy plné emócií sledovalo 488-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov, oproti živému vysielaniu je to výsledok lepší o 145-tisíc divákov a teda až o 42,3 percenta," zhodnotil RP manažér Markízy Lukáš Kočíšek.

V cieľovej skupine 12-54 a so započítanou trojdňovou oneskorenou sledovanosťou bola doposiaľ najsledovanejšia hneď prvá časť z 10. januára, ktorá zaznamenala rating 9,5 percenta a trhový podiel 25,3 percenta. Vtedy si ju pozrelo 551-tisíc divákov starších ako 12 rokov.

image

Dunaj, k vašim službám.

Po úvodnej časti, na ktorú bolo zvedavých najviac divákov, však Dunaj najskôr nepredvádzal až tak suverénne výkony. Jeho podiely na trhu dosahovali priemer Markízy a to v obchodnej cieľovke okolo 22 percent. No po pár dieloch začal divákov naberať a od marcových častí už výrazne dominoval.

Najvyšším zásahom sa môže pochváliť piata epizóda 2. série, ktorú 4. apríla 2023 sledovalo aspoň tri minúty až 731-tisíc divákov starších ako 12 rokov. 

image

Dunaj, k vašim službám.

Ako bude pokračovať dej?

Nákladný a prepracovaný seriál Dunaj, k vašim službám sa tak s divákmi rozlúčil ako jarný televízny hit a Markíza už vo veľkom pokračuje v prípravách ďalších epizód, ktoré uvedú na obrazovky na jeseň.

Ako dopadla Eva po návšteve Waltera, zastrelil ju, alebo nie? Dokážu vytiahnúť čašníka Jakuba z väzenia? Pomôže Klára dostať sa na slobodu aj svojej kamarátke z detstva, Katke? Postaví sa Leopold z vozíka a odpustí Šarlote? Vydrží šťastie zamilovanému páru Kristíne a Ervinovi, alebo im to prekazia nacisti?

image

Dunaj, k vašim službám.

image

Dunaj, k vašim službám.

Podarí sa Viliamovi a Anne utajiť svoj židovský pôvod? Čo bude ďalej s pivovarom Stein? Ako sa pomstí Anton Holubec celej rodine Kučerovcov, za to že ho vyhodili z domu? A v neposlednom rade ako bude pokračovať milostný trojuholník Kláry, Petra a chorej Johanky, s ktorou sa oženil?

image

Dunaj, k vašim službám.

To je len niekoľko otázok ku otvorenému deju. No na odpovede na ne si budeme musieť počkať do septembra. Markíza všetko drží dôkladne pod pokrievkou a nechce prezradiť ani jeden detail z pokračovania. No sľubuje, že okrem postáv, ktoré ste si obľúbili, pribudnú aj ďalšie a dej seriálu poriadne zdramatizujú.    

Dáta sú uvedené v meraniach LIVE + VOSDAL + HOSTIA a LIVE+TS0-3. Zdroj dát: PMT/KANTAR SLOVAKIA

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 16:59