StoryEditor

Legendárna filmová a komiksová postavička, kocúr Garfield oslavuje 45 rokov

18.06.2023, 11:52
Autor:
ČTKČTK

Nezbedný kocúr sa prvýkrát objavil vo filme v roku 2004 a odvtedy nasledovali ďalšie celovečerné filmy s týmto ryšavým Garfieldom.

image

Garfield oslavuje 45 rokov.

Pred 45 rokmi, 19. júna 1978, sa v amerických novinách prvýkrát objavili trojokienkové kreslené príhody kocúra Garfielda, jeho pána Jona a nebohého psíka Oddieho, ktoré sa aj v dnešnej dobe držia medzi najpopulárnejšími komiksmi.

Jim Davis (77), ktorý animovanú postavičku vytvoril, si vraj za vzor pre Garfielda zobral mačky, ktoré ako dieťa zažil na rodinnej farme. Meno pre hrdinu (a vraj aj niektoré vlastnosti a nedostatky) si vypožičal od svojho starého otca.

Je otázkou, v čom bol autorov starý otec Garfieldovi vzorom - azda záľubou v jedle a spánku, menej pravdepodobné už je, že liezol po stromoch alebo sa vedel zavesiť za pazúry na sieti na dverách. Garfield s obľubou robí veci, z ktorých jeho pánovi Jonovi v lepšom prípade stúpa tlak.

image

Garfield vo filme.

Napríklad zožerie, na čo príde, nová pohovka neodolá jeho pazúrom viac ako pár minút a na kocúrovo kúpanie si Jon vždy radšej pripraví helmu, obväzy a kysličník. Nesmieme zabudnúť ani na kocúrov vzťah k Oddiemu. Občas síce idú Jonovi svorne na nervy, oveľa častejšie sú ale situácie, keď Garfield psíka napáli, nakopne či inak potrápi.

Občas dokáže byť aj milý, napríklad k medviedkovi Pookymu, ktorý je Garfieldovým najlepším priateľom. A to hlavne preto, že sa s ním nemusí deliť o jedlo - Pooky je totiž plyšový.

image

Garfield vo filme.

Garfieldova celosvetová popularita je daná práve tým, že v jeho príbehoch sa môže spoznať doslova každý, či už má doma mačku alebo nie. Príbehy neohrabaného, lenivého a večne hladného kocúra, ktorý miluje lasagne a nechytá myši, si obľúbili stámilióny ľudí po celom svete. 

V roku 2004 bol natočený film Garfield vo filme, nasledovali ďalšie celovečerné filmy s nezbedným kocúrom. Populárne sú aj animované príbehy. Pred rokmi sa dokonca dostal do Guinessovej knihy rekordov za počet novín a časopisov, v ktorých sa komiks objavoval.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
22. september 2023 02:28