StoryEditor

Investigatívne centrum Jána Kuciaka získalo Cenu slobody tlače

19.06.2023, 14:16
Autor:
redred

Udelilo im ho nemecké Mediálne združenie slobodnej tlače.

V stredu 21. júna sa v Berlíne začína 4. zhromaždenie delegátov Mediálneho združenia slobodnej tlače (Medienverband der freien Presse - MVFP). MVFP na zhromaždení delegátov po prvýkrát udelí "Cenu za slobodu tlače". Jej prvým laureátom je Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). 

"Prostredníctvom novej Ceny za slobodu tlače dáva MVFP výkričník dôležitosti slobody tlače a slobody prejavu v našej spoločnosti. Tím Investigatívneho centra Jána Kuciaka je vynikajúcim príkladom nezávislej žurnalistiky a ideálnym pokračovaním novinárskej práce Jána Kuciaka," hovorí generálny riaditeľ MVFP Stephan Scherzer.

Slobodu médií nemožno považovať za samozrejmosť a preto ju treba každý deň nanovo brániť na všetkých úrovniach. 

“Veľmi si vážime toto ocenenie, ktorého predchodcu v roku 2018, bohužiaľ in memoriam, získal aj Ján Kuciak. Jeho práca je pre nás nevyčerpateľnou inšpiráciou, musíme však neustále pripomínať, že kvôli nej mu vrahovia nezmyselne zobrali život. Bol to práve Ján Kuciak a ďalší investigatívni novinári, ktorí v čase, keď zlyhávali štátne orgány upozorňovali na korupciu a nezákonnosti. Slobodné médiá a investigatívni novinári tak boli poslednou ochrannou líniou spoločnosti. Slobodné médiá dnes čelia bezprecedentnému útoku a ak neochránime slobodu médií, neochránime ani demokraciu a jej hodnoty,” povedal šéfredaktor ICJK Lukáš Diko.

image

Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

V roku 2018 získali cenu nemeckých vydavateľov, ktorá bola predchodkyňou ocenenia za slobodu tlače, in memoriam Ján Kuciak a zavraždená maltská investigatívna novinárka Daphne Caruana Galizia.

Medienverband der freien Presse - MVFP (www.mvfp.de) zastupuje novinárske, kultúrne, politické a ekonomické záujmy približne 350 členských vydavateľstiev a viac ako 7 000 časopisov a médií. MVFP sa zasadzuje o slobodu médií, rôznorodosť názorov a budúcnosť žurnalistiky financovanej trhovou ekonomikou ako garanta slobodného demokratického poriadku.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka (www.icjk.sk) je mimovládna nezisková organizácia zameraná na investigatívnu žurnalistiku. Vznikla v roku 2018 po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej s cieľom pokračovať v Jánovej práci a udržiavať jeho odkaz. ICJK sa venuje aj ochrane slobody slova a ochrane novinárov, prevádzkuje systém na monitoring útokov na novinárov na Slovensku Bezpečná.Žurnalistika.SK.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 17:06