Ubráni sa Google na súde? REUTERS
StoryEditor

Americký vydavateľ novín Gannett žaluje firmu Google kvôli internetovej reklame

21.06.2023, 08:43
Autor:
ČTKČTK

Tvrdí, že Google porušuje americké antimonopolné zákony, pretože sa snaží docieliť monopol na trhu.

Americká mediálna spoločnosť Gannett, ktorá je vydavateľom periodika USA Today a viac ako dvoch stoviek ďalších novín, zažalovala internetovú firmu Google. Tvrdí, že Google porušuje americké protimonopolné zákony, pretože sa snaží o monopolizáciu trhu s internetovou reklamou. 

Žaloba uvádza, že Google a jeho materská spoločnosť Alphabet poškodzujú mediálne firmy monopolizáciou nástrojov, ktoré sa využívajú na predaj a nákup internetovej reklamy. Vydavatelia sú tak podľa žaloby nútení predávať Googlu viac priestoru pre reklamu za znížené ceny, čo vedie k "dramaticky nižším príjmom vydavateľov a konkurentov Googlu v oblasti reklamných technológií, zatiaľ čo Google dosahuje nehorázne monopolné zisky".

Spoločnosť Gannett v žalobe požaduje bližšie nešpecifikované odškodné. Google už čelí podobnej žalobe zo strany amerického ministerstva spravodlivosti, upozorňuje agentúra Reuters. Aktivity Googlu na trhu s digitálnou reklamou rieši tiež Európska komisia. Tá tento mesiac uviedla, že by mohla požadovať, aby Google časť svojich aktivít v oblasti digitálnej reklamy predal.

Príjmy Googlu z reklamy v minulom roku dosiahli 224,5 miliardy dolárov (takmer päť biliónov Kč). Podieľali sa tak takmer 80 percentami na celkových príjmoch materskej spoločnosti Alphabet. Príjmy z reklamy umožňujú Googlu ponúkať množstvo služieb bezplatne. Týka sa to napríklad elektronickej pošty či veľkej časti platformy pre zdieľanie videí YouTube.

Gannett sa v posledných rokoch podobne ako rad ďalších vydavateľov novín potýka s poklesom príjmov z reklamy a s presunom čitateľov k internetovému spravodajstvu. Firma od roku 2019 zrušila viac ako 170 titulov, píše Reuters.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 03:06