Skončí ČT na Slovensku už o mesiac?
StoryEditor

Objavil sa možný termín ukončenia vysielania ČT na Slovensku. Stane sa tak už o mesiac?

21.06.2023, 15:44
Autor:
redredČTKČTK

Organizácie českej menšiny na Slovensku dnes v otvorenom liste pre českých a slovenských politikov napísali, že by sa tak mohlo stať už 27. júla. V článku sme dopnili stanovisko TV Markíza.

České spolky na Slovensku žiadajú zachovať české vysielanie na Slovensku. Informovali o tom vo svojom otvorenom liste. V ňom sa objavil aj možný termín ukončenia vysielania ČT na Slovensku a to 27. júla. Organizácie českej menšiny na Slovensku ďalej v otvorenom liste vyzvali najvyšších slovenských a českých ústavných činiteľov, aby pomohli zabrániť tomuto pripravovanému zrušeniu.

"Slovenská verejnosť o pripravovanom zrušení doteraz nie je informovaná," predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová.

Organizácie ďalej uvádzajú, že zrušenie českého televízneho vysielania, ktoré sleduje významne veľká časť slovenských obyvateľov, pripraví o dostatočné české spravodajstvo a publicistiku celú slovenskú verejnosť a bude mať ďalekosiahle a ničivé dopady na kultúrne, spoločenské a politické väzby českého a slovenského národa.

Otvorený list adresovali hlavám oboch štátov Petrovi Pavlovi a Zuzane Čaputovej, predsedom vlád, predsedom parlamentov, ministrom zahraničia a kultúry. Organizácie českej menšiny tiež varujú pred rýchlym poklesom vzájomnej zrozumiteľnosti slovenského a českého jazyka a "devastačným účinkom", ktorý by podľa nich zrušenie českého televízneho vysielania malo "na tak často deklarované nadštandardné vzťahy oboch národov".

"Prosíme vás naliehavo, vykonajte všetko, čo umožňuje kompetencia vašej verejnej funkcie, a zachraňte české televízne vysielanie na Slovensku! " apelujú v liste zástupcovia troch organizácií českej menšiny, tkoré otvorený lsit podpísali.

Problém sa rieši už dlho

O zrušení vysielania českých staníc sa čoraz častejšie hovorí hlavne po tlaku slovenských komerčných staníc TV Markíza a TV Joj, ktoré dlhodobo upozorňujú na legislatívny problém s ich vysielaním u nás. Aj keď sa verejne hovorí, že komerčným staniciam ide hlavne o to, aby im české stanice nebrali televíznych divákov a možné zdroje z predala reklamy, tie sa bránia, že cieľom má byť zamedzenie protiprávneho konania a vyriešenie problému.

Ak totiž niektorá česká stanica odvysiela bez slovenskej licencie na svojej českej stanici šírenej u nás cez slovenských operátorov nejaký kasový trhák, seriál, či športový prenos, tak si ho môžu diváci pozrieť "načierno! tam a nie v ponuke slovenských staníc, ktroré za vysielacie práve rovnakého programu na Slovensku museli zaplatiť drahú licenciu.

Pri vysielaní českých staníc na Slovensku pritom nehovoríme o zanedbateľnom zásahu. Napríklad vlani v druhom polroku dosiahli spoločne v cieľovej skupine všetkých divákov starších ako 12 rokov až 12 percentný trhový podiel. To je väčšia sledovanosť ako majú dokopy priemerne stanice RTVS.

Slovenské televízie poukazujú aj na fakt, že v Česku to už majú ošetrené roky a slovenské stanice českým na ich území takýmto spôsobom „nekradnú“ divákov a ani neporušujú zákony o vysielaní programov bez českých licencií.

Článok dopĺňame o stanovisko TV Markíza:

„TV Markíza podporuje šírenie českej kultúry v SR a má záujem o zachovanie dobrých česko-slovenských vzťahov. Je však nevyhnutné, aby všetci dodržiavali zákony a šírili obsah na ktorý majú vysporiadané práva. Nič nebráni prevádzkovateľom retransmisie, aby legálne šírili tie české programy ich zákazníkom, na ktoré majú udelený súhlas od pôvodných českých vysielateľov," informuje TV Markíza. 

Aktuálne problém s vypnutím českých staníc sa týka len programov Českej televízie a Prima group. Skupina Nova sa zo slovenského trhu stiahla v roku 2017. Navyše podobný osud môže následne padnúť aj na maďarské, poľské či nemecké televízne stanice, ktoré rovnako nemajú vysporiadené práva na vysielanie na Slovensku.

Situácia sa vyhrocuje až tak, že by mohli slovenské komerčné televízie zájsť ešte ďalej a operátorov, ktorí pre slovenských divákov majú v ponuke české stancie vo svojich balíkoch, žalovať. A je veľký predpoklad, že by súd vyhrali. Operátori by tak potom pod hrozbou sankcií museli české televízie vypnúť.

Ako prvý na tento problém zareagoval slovenský operátor Orange. Ten vo februári tohto roka vyradil z svojej ponuky viaceré české kanály ako Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Prima Love, Prima Star, ČT Šport, ČT Art/:D a aj spravodajskú televíziu CNN Prima News. Za tri mesiace sa k nemu však zatiaľ nepridal nik ďalší.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. september 2023 02:24