StoryEditor

Do kín prichádza zaujímavý dokument Pavla Barabáša o splavovaní veľkých riek

23.06.2023, 16:31
Autor:
redred

Samotný režisér a aj účastníci expedície osobne uvedú snímku Veľký kaňon 29. júna 2023 do filmového života v bratislavskom kine Mladosť. V slovenských kinách ho bude distribuovať Asociácia slovenských filmových klubov.

Režisér Pavol Barabáš vo svojej tvorbe priniesol už niekoľko dobrodružných filmov, v ktorých sa spotili nielen účastníci jeho expedícií, ale aj diváci v kinách. Na veľkú dávku osvieženia sa v týchto letných dňoch môžu tešiť už od 29. júna 2023, keby bude mať premiéru jeho nový film Veľký kaňon. A veru pôjde o poriadnu spŕšku studenej a búrlivej vody.

image

Veľký kaňon.

Dokument je príbehom slovenských vodákov, ktorí splavujú veľké rieky sveta a aj napriek prekážkam sú odhodlaní splniť si svoje sny. Prežívajú adrenalínové chvíle v perejách indickej Brahmaputry a nepálskej Karnali, aby nakoniec objavili tajomstvo mágie a dávnej histórie Zeme skrytej v Grand Canyone, z ktorej sa dá čítať ako z otvorenej geologickej knihy. 

image

Veľký kaňon

Pavol Barabáš hovorí: „Rieky Zeme vnímam nielen ako nositeľky života, ale aj ako možnosť dostať sa do ťažko prístupných oblastí našej planéty. Ich splavovanie mi prinieslo nielen množstvo kamarátov, ale i zopár hlbokých priateľstiev. Jedným z nich bolo aj to s Jožkom Černým, ktorý za svoj krátky život pritiahol asi najviac ľudí k vodáctvu i kaňoningu. Jeho snom bolo splaviť veľké rieky sveta, najmä Colorado. A hoci sa Jožko Černý tohto splavu nedožil, jeho sen sme sa snažili zrealizovať.“

image

Veľký kaňon.

Grand Canyon je absolútne unikátny. Každý deň je tu iný. Strmé útesy fascinujú svojou mohutnosťou a za každou zákrutou čaká nejaké prekvapenie. Ale najväčším prekvapením boli ľudia v samotných raftoch. V perejách obrovskej divokej vody sa plavili skoro mesiac bez kontaktu s civilizáciou odkázaní len jeden na druhého. 

Režisér pokračuje: „Za celé týždne splavovania som nenašiel jedinú smietku alebo stopy po ľuďoch. Rozmýšľam nad tým, prečo je u nás okolo riek toľko odpadu a prečo je Colorado také čisté a okolie zachované. Ako toto preniesť k nám domov? Sme kultúrny národ? Dá sa to?“

image

Veľký kaňon.

Film Veľký kaňon umožní pohrúžiť sa do príbehu o skutočnom dobrodružstve, ktorý sa odohráva v najdivokejších a najkrajších miestach na Zemi. Umožní zažiť vzrušenie, adrenalín a slobodu, ktorú podvedome všetci hľadáme. Poskytuje nielen vizuálny zážitok, ale aj inšpiráciu pustiť sa do vlastného dobrodružstva. Do dobrodružstva, ktoré má silu zmeniť pohľad na našu Zem.

Dňa 29. júna 2023 v bratislavskom kine Mladosť film Veľký kaňon osobne uvedú režisér Pavol Barabáš a účastníci expedície. V slovenských kinách ho bude distribuovať Asociácia slovenských filmových klubov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 17:28