Nová kontrola na sociálnych sieťach spoločnosti Meta.
StoryEditor

Facebooku a Instagramu pomôže overovať fakty a správnosť obsahu Demagog

27.06.2023, 11:56
Autor:
redred

Meta na Slovensku naďalej rozširuje partnerský program overovania faktov na jej sociálnych sieťach.

Meta, predtým Facebook, ďalej rozširuje svoj program overovania faktov na Slovensku. Meta oznamuje nové partnerstvo s Demagog.cz, overovateľom faktov a certifikovaným členom IFCN. Fakty a správnosť obsahu budú hodnotiť iba rodení slovenskí hovorcovia. Demagog.cz začne v najbližšej dobe overovať fakty na Facebooku a Instagrame a po AFP sa stane druhým partnerom na overovanie faktov na Slovensku.

V rámci boja proti dezinformáciam spolupracuje Meta s nezávislými overovateľmi faktov po celom svete. Pokiaľ  fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta príspevok zobrazí nižšie v informačnom kanáli, čím sa výrazne zníži jeho šírenie. Tým je zastavené šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí tento príspevok uvidia.

Stránkam a účtom, ktoré opakovane zdieľajú falošné správy, bude tiež obmedzený dosah a možnosť speňažiť ich obsah. Ak je príspevok označený ako falošný, upozorníme používateľov, ktorí ho vidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, že bol označený ako falošný. Fact-checkeri tak neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu.

„Boj proti falošným správam berieme vážne. Sme radi, že na Slovensku môžeme rozšíriť náš program overovania faktov. Je to dôležitý míľnik v boji proti dezinformáciám, ktorý pomáha obyvateľom Slovenska bezpečne používať naše platformy,“ vyhlásil Patrik Tovaryš, Public Policy Manager spoločnosti Meta pre strednú a východnú Európu.

image

Nové kontrola na sociálnych sieťach spoločnosti Meta.

„Neustále pracujeme na spôsoboch, ako pomôcť zastaviť šírenie dezinformácií na našej platforme a pochopiť hodnotu partnerstva s miestnymi odborníkmi. Sme radi, že môžeme naďalej spolupracovať s Demagog.cz a vítame ich v našom slovenskom programe," dodala Sophie Eyears, Strategic Partner Development Manager z oddelenia News Integrity spoločnosti Meta.

„Používatelia sociálnych médií si zaslúžia právo vedieť, keď sa stretnú s obsahom, ktorý je nepravdivý, používa pozmenené fotografie alebo falošné zdroje. Tešíme sa na spoluprácu s našimi slovenskými kolegami, aby sme zvýšili úroveň overovania faktov na Facebooku a Instagrame, a vyzývame používateľov, aby nám dali vedieť, keď narazia na obsah, ktorý stojí za to preveriť," Uviedol Petr Gongala, koordinátor Demagog.cz.

Demagog.cz začne v najbližších dňoch overovať fakty na Facebooku a Instagrame a po AFP bude druhým partnerom pre overovanie faktov na Slovensku. Demagog.cz je od roku 2020 partnerom spoločnosti Meta pre overovanie faktov v Českej republike. Meta spolupracuje s viac ako 90 partnermi na overovanie faktov vo viac ako 60 jazykoch na celom svete a investujeme do spôsobov, ako tieto snahy ďalej rozširovať. V strednej a východnej Európe spolupracujeme s viac ako 20 certifikovanými organizáciami na overovanie faktov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 17:49