Noviny Wiener Zeitung skončili skončili po 320 rokoch.
StoryEditor

Rakúsky denník Wiener Zeitung končí po 320 rokoch, bude z neho mesačník

01.07.2023, 11:51
Autor:
TASRTASR

Vo svojom poslednom tlačenom vydaní priniesli rozhovor s jednou z najznámejších rakúskych osobností, hercom a politikom Arnoldom Schwarzeneggerom.

Jeden z najstarších denníkov na svete, viedenský Wiener Zeitung, vyšiel v piatok po viac ako troch storočiach poslednýkrát v tlačenej podobe. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Noviny, ktoré prvýkrát vyšli pod názvom Wiennerisches Diarium, si pri svojom vzniku 8. augusta 1703 stanovili za cieľ prinášať čitateľom správy "bez akýchkoľvek rečníckych a poetických príkras".

"320 rokov, 12 prezidentov, desať cisárov, dve republiky, jedny noviny," stálo na poslednej titulnej strane tlačeného vydania.

Denník Wiener Zeitung, ktorý vlastní rakúska vláda, ale je redakčne nezávislý, zaznamenal prudký pokles príjmov po tom, ako bola na základe smernice EÚ zrušená povinnosť firiem zverejňovať v ňom za poplatok zmeny v obchodnom registri, ročné účtovné závierky a iné oznámenia.

Tieto noviny, ktoré sú považované za kvalitný zdroj informácií z domáceho i zahraničného spravodajstva, kultúry a obchodu, boli nútené zrušiť 63 pracovných miest a znížiť počet zamestnancov redakcie takmer o dve tretiny na 20.

Wiener Zeitung však bude naďalej fungovať on-line a plánuje vydávať mesačník v tlačenej podobe.

Noviny vo svojom poslednom tlačenom vydaní priniesli rozhovor s jednou z najznámejších rakúskych osobností — hercom a politikom Arnoldom Schwarzeneggerom.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
25. september 2023 14:13