TikTok a ďalšiu konšpirácia šírená o Titanicu.
StoryEditor

TikTok znovu ukázal svoju silu pri šírení konšpirácií. Tentoraz to schytal Titanic

03.07.2023, 11:08
Autor:
ČTKČTKmichmich

Môže sa zdať, že konšpiračné teórie o legendárnej lodi môžu byť pomerne neškodné, ale odborníci varujú, že ide na sociálnych sieťach o systéme snehovej gule. Keď sa niekto chytí na jeden falošný naratív, je ľahšie zatiahnuť ho do ďalšieho.

Tiktok využívajú konšpirátori ako jeden s častých mechanizmom recyklácie nepravdivých príbehov. Populárna čínska sociálna sieť, ktorá je k dispozícii na viac ako 150 trhoch a mesačne ju používa viac ako pol miliardy ľudí na celom svete, sa stala obzvlášť silným nástrojom šírenia dezinformácií, o minulosti aj súčasnosti.

Nedávno tu napríklad bolo ružovo vykresľované obdobie násilnej diktatúry na Filipínach, alebo časté videa so "zaručenými informáciami" z vojnou zmietanej Ukrajiny. No viackrát to na TikToku schytala aj známa smutná udalosť z histórie a to dôvody potopenia legendárnej lode Titanic. 

Popieranie havárie

Ešte pred mesiacom bola silne virálna informácia, že pri potopení hrala významnú úlohu "prastará zlá vôľa" mumifikovanej egyptskej duchovnej, ktorá prekliala jedného z cestujúcich po tom, ako sa odvážil vypovedať jej príbeh spolupasažierom.

V iných predchádzajúcich videách sa zas pokúsili stovky mŕtvych pripísať bývalému britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi, nemeckej ponorke či sabotáži v podaní katolíckych staviteľov lode.

Alebo ďalšie video šírilo konšpiračnú teóriu, že stroskotanie bolo "atentátom" nariadeným finančníkom J. P. Morganom s cieľom eliminovať oponentov vytvorenie americkej centrálnej banky.

image

Potopený Titanic. 

File photo
Na sociálnej sieti TikTok sa tak užívatelia aj o viac ako 110 rokov po potopení lode Titanic každú chvíľu dozvedajú úplne iný pravdu o tejto legendárnej lodi. Najnovšia dezinformácia išla ešte ďalej ako všetky uverejnené pred ňou.  

"Titanic sa nikdy nepotopil!!!," hlásil jeden účet, ktorého príspevok tento rok nazbieral 11 miliónov zhliadnutí, kým bol zmazaný. Na platforme pre zdieľanie krátkych videí sú fakty o nešťastí znovu spochybňované, pričom sa staré zvesti miešajú s novými dezinformáciami a upraveným obsahom. Fenomén ukazuje silnú schopnosť tiktoku zasievať historický revizionizmus aj v prípade tých najdôkladnejších zmapovaných udalostí.

Popieranie havárie lode Titanic zahŕňa aj istý 32-sekundový klip, v ktorom muž v mikine s kapucňou a s kšiltovkou prehovára k divákom za strašidelného hudobného podkresu, zatiaľ čo v pozadí je dramatický čiernobiely obrázok lode. Opakuje pritom vyčerpávajúcim spôsobom vyvrátenú teóriu o "výmene", podľa ktorej je vrak na dne oceánu sesterské plavidlo Olympic potopené v pokuse o poistný podvod.

Zdroj rozčarovania

No problém so šírením rôznych zaručených právd o lodi Titanic nie je problémom len sociálnych sietí. Rôzne špekulácie sa objavujú prakticky od chvíle, keď sa Titanic po náraze do ľadovca potopil. "Začne to byť dosť demoralizujúce, sledovať, ako veľa tých nezmyslov vypláva na povrch," komentuje vývoj Charles Haas, ktorý založil združenie Titanic International Society.

image

Titanic. 

Wikipedia
Osud lode študuje posledných 60 rokov, počas ktorých napísal na túto tému päť kníh, dvakrát sa vydal k vraku lode a vyvrátil nespočetné množstvo konšpiračných teórií. "Cítim sa ako jeden z mála hlasov, ktoré sa snažia prekričať hluk hurikánu," povedal.

Pre Haasa sú takéto konšpiračné teórie zdrojom hlbokého a dobre známeho rozčarovanie. Roky s údivom sleduje, ako báchorky o podrobne zdokumentovanom nešťastí ďalej rezonujú prostredníctvom kníh, takzvaných dokumentárnych filmov a teraz svoju extrémnu silu dokazujú práve v aplikáciách na čírenie videí.

Detaily príbehu o potopení výletnej lode RMS Titanic sa môžu naprieč rôznymi zdrojmi líšiť, o jeho hrubých obrysoch ale niet pochýb. Odborníci sa zhodujú, že 15. apríla 1912, menej ako týždeň po začatí premiérovej plavby, skončil Titanic na dne severného Atlantiku. 

Ak uveria jednej, majú tendencii veriť aj ďalším

A prečo sú takéto videá silne šírené práve na TikToku? Odborníci mapujúci javy extrémne rýchleho šírenia dezinformácií majú za to, že im na čínskej sociálnej sieti napomáha spôsob, akým sú príspevky servírované užívateľom.

Pri zoraďovaní obsahu ssa ystém Tiktoku nespolieha veľmi na sociálne väzby a sledovanie konkrétnych účtov ako twitter a facebook a viac sa riadi ohlasom na príspevky, tvrdí Megan Brownová z centra pre sociálne médiá a politiku na Newyorskej univerzite. "Keď niekto trávi čas pri videu, nezáleží na tom, či naozaj verí, že J. P. Morgan potopil Titanic, alebo či si hovorí: ‘Hele, to je vtipné video, niekto hovorí o tom, že J. P. Morgan potopil Titanic," uviedla.

image

Chodba legendárnej lode, ktorá skončila tragicky na dne oceánu. 

Dejiny pochopiteľne nie sú vytesané do kameňa a medzi expertmi často bývajú nezhody. Bývalý vojak Parks Stephenson, ktorý niekoľkokrát navštívil vrak lode Titanic a radil hollywoodskemu režisérovi Jamesovi Cameronovi pri tvorbe dokumentu o lodi, sa napríklad rozchádza s mnohými bádateľmi, keď sa domnieva, že ľadovec poškodil spodok plavidla, skôr ako jeho bok. Konsenzus je však taký, že potopenie legendárnej lode bolo strašným nešťastím, pri ktorom zomrel veľký počet ľudí.

Konšpiračné teórie o Titanicu sa môžu zdať ako pomerne neškodné, zvlášť v čase, keď lži z internetu prispievajú k skutočným ujmám, ako pri predvlaňajšom útoku na Kapitol alebo streľbe vo washingtonskej pizzerii. Nepravdivé zvesti o námornej nehode staršej 111 rokov nie sú prioritou pre technologické spoločnosti, ktoré majú dosť problémov s aktuálnymi dezinformáciami.

Brownová vidí nebezpečenstvo v dlhodobejšej erózii pravdy a v koncepte, že "ľudia, ktorí veria aspoň jednej konšpiračnej teórii, majú tendencii veriť viac ako jednej". Keď sa niekto chytí na jeden falošný naratív, je podľa nej ľahšie zatiahnuť ho do ďalšieho.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
23. september 2023 13:12