Fox News. REUTERS
StoryEditor

Fox News mimosúdne urovnal ďalší spor. Bývalej zamestnankyni zaplatí 12 miliónov

04.07.2023, 11:41
Autor:
michmich

Exzamestnankyňa Fox Abby Grossbergová tvrdila, že bola právnikmi spoločnosti nútená poskytnúť nepravdivé svedectvo v dôležitom súdnom spore.

Spoločnosť Fox Corp. súhlasila so zaplatením 12 miliónov dolárov (vyše 11 miliónov eur) za urovnanie súdneho sporu s Abby Grossbergovou, ktorá tvrdila, že bola donútená poskytnúť nepravdivé svedectvo v prípade ohovárania výrobcu volebných prístrojov Dominion Voting Systems.

„Hoci si stojím za svojimi tvrdeniami, na základe vyrovnania 12 miliónov dolárov, som žalobu stiahla. Som potešená, že Fox News berie mňa a moje právne nároky vážne. Dúfam, že toto uznesenie predstavuje pozitívny krok ssmerom ku Fox, pokiaľ ide o jej zaobchádzanie so ženami a menšinami na pracovisku,“ povedala Grossbergová.

Producentka začiatkom tohto roka podala žalobu na Fox v New Yorku a Delaware a rovnako ich obvinila z diskriminácie. Grossbergovej právnici predtým uviedli, že Fox ju prepustil ako pomstu.

Producentka, ktorá vo Fox spolupracovala s moderátormi Fox Carlson a Mariou Bartiromovou, v žalobe tvrdila, že právnici Foxu ju donútili, aby poskytla zavádzajúce svedectvo v súdnom spore Dominion vs. Fox.

Kauza Deminion

Išlo o jednu z najviac medializovaných žalôb za ohováranie v USA za posledné desiatky rokov. Kauza medzi Foxom a Dominion stopli v apríli tohto roku, keď sa spoločnosť Fox rovnako mimosúdne dohodla s Dominion, že im zaplatí 787,5 milióna dolárov (viac ako 722 miliónov eur) ako urovnanie súdneho sporu ohovárania a zavádzajúcich tvrdení.

Fox news totiž vo svojom vysielaní odvysielal tvrdenia, že hlasovacie zariadenia Dominionu ovplyvnili výsledok prezidentských volieb v roku 2020. Ako odškodnenie požadovala 1,6 miliardy dolárov.

Fox News podľa Dominion Voting Systems po prezidentských voľbách v roku 2020 vedome šírila nepravdivé vyhlásenia republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa o zmanipulovanom hlasovaní v snahe získať viac divákov a pozvala do vysielania Trumpových spojencov, ktorí nepravdivo tvrdili, že zariadenia Dominionu manipulovali s hlasmi v prospech demokratov.

Spoločnosť Dominion Voting Systems tvrdila, že kvôli Fox News prišla o zákazky a jej zamestnanci čelili vyhrážaniu. Fox News naopak žalobu označila za finančne motivovanú "politickú križiacku výpravu".

Prepustená producentka Grossbergová ešte pred mimosúdnym vyrovnaním verejne potvrdila, že ak by sa súd konal, dobrovoľne by svedčila v mene Dominionu.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. september 2023 18:05