Transrodová modelka na obálke slovenského časopisu.
StoryEditor

Zahoďme predsudky! Transrodová modelka prvýkrát na obálke slovenského časopisu

07.07.2023, 17:17

Zdá sa, že aj slovenský printový priestor vstúpil do 21. storočia a snaží sa bojovať proti škatuľkovaniu. Bravó.

Dnes prišlo do novinových stánkov nové vydanie augustového ženského mesačníka EMMA. No nejde o obyčajné vydanie. Redakcia pripravila pre čitateľky a čitateľov prekvapenie. A to tri rôzne titulky.

Na jednej sa objavila úspešná vizážistka, podnikateľka a mama samoživiteľka Lucia Sládečková, známa pod umeleckým menom Lucidstyle, na druhej handikepovaný komik Bekim so svojou manželkou a na tretej obálke hviezdi transrorodá modelka Liberty Blake Simon.

image

Aktuálna obálka slovenského časopisu so slovenskou transrodovou modelkou.

Krásna a inšpiratívna

„Nádherná energia, nádherná duša, krásna, čistá a sexy. Zahoďte teda predsudky, pretože tolerancia len tak skoro nevyjde z módy!“ vysvetľuje časopis EMMA v popise pri fotke nového čísla na instagrame.

Liberty, ktorá tranzíciu podstúpila pred rokmi, sa vo svete modelingu pohybuje už niekoľko rokov. Inšpiratívna žena študovala čínsku politiku v Holandsku, ale niekoľko rokov žila aj v Hongkongu.

Liberty v minulosti prezradila, že rozhodnúť sa podstúpiť tranzíciu jej dopomohla aj titulka amerického Vanity Fair s Caitlyn Jenner, ktorú nafotila kultová Annie Leibovitz. Caitlyn Jennerová je americká televízna celebrita, ktorá v roku 2015 podstúpila zmenu pohlavia. Predtým sa venovala atletike a na Letných olympijských hrách 1976 v Montreale zvíťazila, ešte ako muž, v desaťboji.

image

Transrodová modelka Liberty Blake Simon.

Možno aktuálna titulka s Liberty pomôže iným mladým ľudom, trpiacim vo svojom tele, rozhodnúť sa podstúpiť zmenu. Charizmatická modelka im vie podať pomocnú ruku, keďže sa dlhodobo venuje šíreniu povedomia o transrodovosti. Aj cez sociálnu sieť komunikuje a pomáha ľudom, ktorí ju ohľadom tejto témy oslovia.

Magazín trendseter

Vyzerá to tak, že magazín EMMA ide na vlne trendov, lebo aktuálna titulka s transrodovou modelkou nie je jedinou, ktorá búrala mýty.

Minulý rok priniesli titilku s homosexuálnym slovenským spevákom a víťazom Superstar Adamom Pavlovčinom a rovnako homosexuálnou taterkou Ivanou Belákovou, ktorá sa objavila na titulke so svojou zahraničnou partnerkou.

Rovnako za trendovú titulku tohto magazínu môžeme oznatiť tohtoročnú januárovú. Na obálke lákala pekná tvár digitálnej osobnosti. Bejby Blue je digitálna star, influencerka, ale aj speváčka.    

image

Časopis Emma búra mýty. Na obálke digitálna osobnosť, influencerka, speváčka a digitálna star Bejby Blue a ženy, ktoré sa milujú.

Zahraničie odtajnilo tabu už dávnejšie

Čo sa týka vplyvných zahraničných magazínov, ktoré priniesli na titulku citlivú tému transrových ľudí, tak tie v tom majú jasno už niekoľko rokov.

Legendárnou titulkou v roku 2015 bola práve tá z amerického Vanity Fair s Caitlyn Jenner, o ktorej hovorila aj Liberty. Ale aj v roku 2018 sa na titulku nemeckej mutácie časopisu Playboy dostala transrodová modelka, vtedy 21-ročná Giuliana Farfallová, ktorá sa narodila v juhozápadnom Nemecku ako Pascal Rademacher.

image

Titulky s transrodovými ženami zo zahraničia.

Farfallová sa objavila na obálke dokonca "hore bez". Táto modelka je v Nemecku už dobre známa tým, že sa objavila v televíznej kastingovej šou Germany‘s Next Topmodel, ktorú moderuje Heidi Klumová.

Aj v americkej verzii Playboya sa rok predtým objavila transrodová "playmate mesiaca". Rovnako v roku 2017 sa podaril Valentine Sampaiovej z Brazílie rovnaký úspech, keď sa vôbec ako prvá transrodová osoba dostala na obálku ikonického módneho časopisu - francúzskeho Vogue.

image

Transrodová modelka Giuliana Farfallová pózovala pre nemecký Playboy.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
17. september 2023 20:49