RTVS 24 udelila Rada pre mediálne služby sankciu.
StoryEditor

RTVS sa vrátila kauza ako bumerang! Za odvysielanie snemu Smeru im naparili sankciu

07.07.2023, 21:13
Autor:
redred

Rada pre mediálne služby zároveň zastavila správne konanie vedené v súvislosti s tým, že vysielaním tohto programu mohlo dôjsť k vysielaniu politickej propagácie.

Rada pre mediálne služby na svojom najnovšom zasadnutí riešila okrem iných náležitostí aj dvadsaťjeden podnetov voči obsahu vysielania. Medzi nimi rezonovala aj kauza verejnoprávnej spravodajskej stanice:24 z minulého roka.

Po tom, čo 17. novembra odvysielal spravodajský okruh RTVS neprerušovane hodinový prejav Roberta Fica zo snemu strany, došla zo širokej aj odbornej verejnosti veľká kritika. Problém sa urgentne snažil riešiť vtedy nový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a okamžite robil zo zamestancami poriadky. Razom odvolal celé vedenia spravodajstva.

No kauza znovu ožila po ôsmych mesiacoch. Na základe podnetu sa minuloročnému zlyhaniu RTVS aktuálne venovala aj Rada pre medálne služby.

Tá zhodnotila, že vysielanie snemu bolo tematicky späté so spravodajstvom a obsahoval výroky jednostranne prezentujúce politické názory R. Fica na rôznorodé otázky vnútroštátnej a zahraničnej politiky SR, vrátane viacerých konfrontačných a kontroverzných hodnotení aktuálnych udalostí, pričom tieto vyjadrenia neboli zo strany vysielateľa vyvážené, spresnené ani zaradené do širšieho kontextu, čím došlo k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti programu aktuálnej publicistiky.

A verejnoprávnemu médiu uložili sankciu. Aj keď mala Rada pre mediálne služby možnosť udeliť aj finančnú pokutu, sankcia obsahovala len upozornenie na porušenie zákona. 

Rada zároveň zastavila správne konanie vedené v súvislosti s tým, že vysielaním tohto programu mohlo dôjsť k vysielaniu politickej propagácie. 

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 17:38