StoryEditor

Nápis Hollywood oslavuje storočnicu. Viete, že sú všetky písmená adoptované?

10.07.2023, 10:19
Autor:
ČTKČTK

Ako sa stal z deviatich písmen symbol továrne na sny a jedna z najfotografovanejších lokalít Spojených štátov?

Nápis Hollywood bol pôvodne celkom obyčajnou reklamou americkej realitnej firmy. Obrie biele písmená, ktoré sa týči na južnom svahu hory Mount Lee nad kalifornským Los Angeles, sú dnes symbolom filmového priemyslu a magnetom turistov. Vznik nápisu sa datuje na 13. júla 1923.

Nápis, ktorý sa rozhodol postaviť obchodník Harry Chandler, mal spočiatku dlhšiu podobu - Hollywoodland. Slúžil ako reklama realitnej kancelárie na stavebné parcely. V čase recesie však firma skrachovala a o pútač sa roky nikto nestaral. V roku 1949 podpísala hollywoodska obchodná komora kontrakt s Los Angeles na obnovu nápisu a požadovala, aby boli odstránené posledné štyri písmená. Tak sa aj stalo a nápis získal definitívnu podobu - Hollywood. Čoskoro potom sa zaradil k ikonickým symbolom Spojených štátov, medzi ktoré patrí napríklad Socha slobody, Biely dom či hora Mount Rushmore s obrom súsoším bývalých prezidentov USA.

Symbol priťahoval vandalov a niekoľkokrát mu hrozil zánik nielen kvôli náročnosti údržby. Na vlásku visel osud nápisu napríklad v roku 2010, keď v jeho blízkosti chceli investori postaviť luxusné nehnuteľnosti s výhľadom na mesto. Existujúce písmená mali vystriedať gigantickejšie, 32 metrov veľké. Proti zámeru ale protestovali obyvatelia Los Angeles na čele s vtedajším guvernérom Arnoldom Schwarzeneggerom i rad celebrít, napríklad Tom Hanks či Steven Spielberg.

image

Nápis Hollywoood.

Vo verejnej zbierke na vykúpenie pozemkov sa nakoniec podarilo nazhromaždiť požadovaných 12,5 milióna dolárov, pričom 900.000 dolárov prispel napríklad vydavateľ magazínu Playboy Hugh Hefner. Ten povedal, že nápis Hollywood je pre mesto niečo ako Eiffelova veža pre Paríž. Symbol filmu tak zostal na svojom mieste. Písmená sú dnes ostro sledované a dostať sa k nim je prakticky nemožné. Ikonu Los Angeles strážia moderné zabezpečovacie zariadenia.

Už v roku 1978 vznikol fond na opravu pamiatky. Drevená konštrukcia, ktorá držala jednotlivé písmená, bola už silno poškodená. Písmená odpadávali a "L" dokonca žháre zapálili. Hefner vtedy zorganizoval kampaň, pri ktorej každé z písmen získalo svojho sponzora. On sám si za 28.000 dolárov vybral "Y", rockový spevák Alice Cooper zase napríklad "O". Drevené písmená boli nahradené o niečo menšími, kovovými. Ich výška je 14 metrov, celé slovo potom meria 110 metrov.

Dobre viditeľný nápis, ktorý zospodu budí dojem, akoby sa "vlnil", sa v minulosti stal miestom rôznych performancií. Pri návšteve pápeža v roku 1978 napríklad vtipálci zakryli jedno "L", aby Jána Pavla II. uctili slovom holy (svätý). Na oslavu konca vojny v Perzskom zálive v apríli 1991 zase písmená zahalila žltá páska.

image

Nápis Hollywood.

O silvestrovskej noci v roku 2016 neznámy vtipálek zmenil nápis Hollywood na Hollyweed (weed je v angličtine slangový výraz pre marihuanu). Podobné nápisy, ktoré imitujú ten slávny hollywoodsky, je možné nájsť v mnohých krajinách, napríklad v Rumunsku, na Novom Zélande, v Británii či Fínsku. Parafrázou na nápis Hollywood bol aj neónový nápis Barrandov, ktorý sa v medzivojnovom období skvel pod bielou budovou Barrandovských terás v Prahe.

Nápis podliehal skaze nielen vandalov, ale vo svojich katastrofických snímkach sa ho nebáli zničiť či poškodiť, hoci len na filmovom plátne, tiež režiséri. Všetky písmená nápisu padnú napríklad vo filme Zemetrasenie (1974), pri zemetrasení v snímke Superman (1978) je nápis zase úplne ohnutý, priamo doň narazí padúch vo filme The Rocketeer (Rakeťák) z roku 1991 a v Úteku z L.A. (1996) písmená zachvátia požiar.

V negatívnom zmysle namiesto "preslávila" britská herečka Peg Entwistleová, ktorá do Hollywoodu zamierila, aby sa stala hviezdou. Rovnako ako mnohým ďalším sa jej to ale nepodarilo. Po 12 rokoch márneho snaženia spáchala v roku 1932 samovraždu skokom z písmena "H". Nápis sa tak stal nielen symbolom lesku, ale aj zmarených nádejí.

Rovnako ako hviezdy strieborného plátna podstupuje nápis Hollywood omlazovaciu kúru. Deväť obrích bielych písmen dostáva zhruba každých desať rokov nový náter, naposledy sa tak stalo vlani na jeseň.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. september 2023 19:46