Štrajk hercov a scenáristov v Hollywoode pokračuje.
StoryEditor

Hollywoodsky priemysel v chaose! Herci vraj odmietli od streamerov miliardu dolárov

18.07.2023, 13:09
Autor:
ČTKČTK

"Bojujeme za prežitie našej profesie" tvdia štrajkujúci herci a scenáristi. Usilujú sa o vyššie odmeny, lepšie podmienky poistenia alebo záruky menšieho zapojenia umelej inteligencie pri televíznej a filmovej výrobe.

Hollywoodska štúdia mali pred štrajkom ponúkla hercom jednu miliardu dolárov

Najväčšie filmové a televízne štúdiá tvrdia, že ponúkla hollywoodskym hercom viac ako jednu miliardu dolárov (viac ako 890 miliónov eur) vo forme vyšších odmien a lepších benefitov predtým, ako odborový zväz amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) minulý týždeň vyhlásil štrajk. Podľa agentúry Reuters to v pondelok oznámila skupina zastupujúca mediálne spoločnosti.

image

Štrajk hercov a scenárostov v Hollywoode pokračuje. 

TASR
Zväz výrobcov AMPTP, ktorý združuje najväčšie štúdiá a platformy, vrátane Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warner Bros Discovery a NBC Universial, uviedol, že SAG-AFTRA "pokračuje v nesprávnom popise vyjednávaní".

SAG-AFTRA vyhlásila štrajk minulý štvrtok po tom, čo sa vyjednávači odborov nedohodli so štúdiou na novej kolektívnej zmluve. Krok prakticky znamená ochromenie hollywoodskeho zábavného priemyslu. Herci sa totiž pridali k scenáristom, ktorí štrajkujú pre spory o platy a pracovné podmienky už vyše dvoch mesiacov. Odbory scenáristov WGA protest hercov podporili.

Herci i scenáristi sa usilujú o vyššie odmeny, lepšie podmienky poistenia alebo záruky týkajúce sa umelej inteligencie.

image

Budova Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) v Los Angeles.

TASR
"Dohoda, od ktorej SAG-AFTRA 12. júla odstúpila, má hodnotu viac ako jednej miliardy dolárov v podobe zvýšenia miezd, príspevkov na dôchodkové a zdravotné poistenie a obsahuje prvú ochranu svojho druhu počas trojročného obdobia výslovne s ohľadom na umelú inteligenciu," uviedla. Uviedla AMPTP vo vyhlásení. "Tvrdenie SAG-AFTRA, že sme nereagovali na potreby jej členov, je prinajmenšom neúprimné," dodala AMPTP.

Už skôr v pondelok SAG-AFTRA, ktorá zastupuje viac ako 160.000 hercov, kaskadérov a ďalších osôb, vydala pod názvom "Bojujeme za prežitie našej profesie" podrobný zoznam svojich návrhov a údajných odpovedí štúdií.

SAG-AFTRA okrem iného uviedla, že požaduje 11-percentné všeobecné zvýšenie miezd v prvom roku platnosti zmluvy, aby sa vyrovnali inflácii. Odborový zväz uviedol, že štúdia kontrovala ponukou piatich percent.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
18. júl 2023 13:13