Posunie štrajk v Hollywoode aj premiéru série Duna či druhé pokračovanie Aquamana?
StoryEditor

Tešili ste sa na pokračovanie Duny, či Aquamana? Predčasne! Premiéry chcú odložiť

22.07.2023, 09:28
Autor:
ČTKČTK

Môže za to najväčší hollywoodsky štrajk za 60 rokov. Ten vstupuje do druhého týždňa a podľa kompetentných je dohoda ešte stále v nedohľadne.

Súbežný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov trvá už týždeň a nič nenasvedčuje tomu, že by pracovníci nespokojní s ohodnotením a znepokojením rozmachom umelej inteligencie v skorej dobe našli kompromis so štúdiou a streamovacími službami. Napísala to dnes agentúra AP. Podľa zdrojov magazínu Variety uvažuje štúdio Warner Bros. o odklade niektorých tohtoročných premiér vrátane pokračovania snímky Duna.

Súčasný štrajk hercov a scenáristov, ktorá ochromuje produkciu filmov a seriálov, zažíva Hollywood prvýkrát od roku 1960. Začala minulý piatok po tom, ako herecký odborový zväz SAG-AFTRA odhlasoval začatie protestu po kolapse rokovaní so združením producentov AMPTP.

image

Záber z demonštrácie na podporu štrajkujúcich hollywoodskych scenáristov (9. mája 2023)

SAG-AFTRA zastupuje na 160 tisíc ľudí, podľa AP je však v štrajku asi 65 tisíc hercov. Približne 11 500 scenáristov štrajkuje už od mája. Podľa AP nie je jasné, kedy by mohli opätovne začať rokovania medzi týmito dvoma skupinami a filmovými štúdiami.

Štrajkujúci pracovníci v uplynulom týždni opakovane vychádzali protestovať pred sídlami spoločností ako Disney alebo Netflix, a to nielen v Los Angeles. K menej známym umelcom sa pridávajú hviezdy ako Tina Feyová, Kevin Bacon, Rosario Dawsonová alebo David Duchovny, zatiaľ čo ďalšie štrajky vyjadrujú podporu cez médiá.

Denník The New York Times (NYT) podotýka, že štrajk zasahuje aj desaťtisíce maskérov, tvorcov filmových kostýmov a ďalších, ktorí pri pozastavení produkcií prišli o prácu. "Pre každodenných technických pracovníkov to bude zdrvujúce," uviedla šéfka jedného profesijného združenia Cathy Marshallová. Zákulisní filmoví pracovníci sa podľa NYT pripravujú na mesiace bez práce.

image

Druhé pokračovanie filmovej série Duna.

Združenie AMPTP zastupujúce spoločnosti ako Amazon, Disney, Netflix, Sony, Paramount alebo Warner Bros. tvrdí, že hercom i scenáristom ponúklo významné zvýšenie platov a že sa snaží vyjsť v ústrety ďalším požiadavkám. Tými sú vyššie príspevky na sociálne a zdravotné poistenie a tiež záruky, že štúdium pracovníkov nenahradí obsahom generovaným sofistikovanými modelmi označovanými ako umelá inteligencia. Nespokojnosť s platmi pritom podľa médií vychádza aj z politiky streamovacích služieb, ktoré sa za pandémie stali dominantnou platformou šírenia filmov a seriálov.

Dvojitý štrajk pozastavil mnohé projekty vrátane produkcie tretieho pokračovania filmovej série o komiksovom hrdinovi Deadpoolovi alebo Mission: Impossible 8. Herci, ktorí sa štrajku zúčastňujú, majú okrem toho zakázané zapájať sa do propagácie nových filmov, napríklad účasťou na slávnostných premiérách.

image

Druhé pokračovanie Aquamana.

Štúdio Warner Bros. teraz zvažuje, že odsunie na budúci rok premiéru snímky Duna: Časť druhá, pôvodne ohlásenú na 3. novembra, napísal s odvolaním sa na informované zdroje Variety. Spoločnosť tiež uvažuje o nových dátumoch pre muzikál Purpurová farba a nový film o Aquamanovi, ktoré chcela uviesť v decembri.

Nie všetky projekty sú ale paralyzované, uvádza list Los Angeles Times. SAG-AFTRA po spustení štrajku udeľuje výnimky niektorým nezávislým filmom a televíznym programom, ktoré nevznikajú pod hlavičkou žiadnej zo spoločností zastúpených vo zväze AMPTP. Ďalej tak nakrúcajú herci Matthew McConaughey, Anne Hathawayová alebo Jenna Ortegová, napísal denník.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
25. september 2023 06:42