Generálny riaditeľ mediálnej skupiny CME Didier Stoessel uviedol čo sú ich priority na nasledujúce obdobie.
StoryEditor

Priority CME: Posilníme športové vysielanie a prinesieme nové video kanály

26.07.2023, 10:37
Autor:
michmich

Mediálna spoločnosť, ktorá vlastní na Slovensku TV Markíza, uviedla vo výročnej správe materskej spoločnosti PPF, v čom vidí najväčší biznis potenciál a čomu sa chcú prioritne venovať.

CME je mediálna spoločnosť, ktorá prevádzkuje popredné televízne stanice na šiestich trhoch strednej a východnej Európy. Vysiela na 43 televíznych kanáloch, oslovuje 49 miliónov divákov a prevádzkuje rastúcu streamovaciu službu VOYO. Spoločnosť výrazne investuje do vlastnej produkcie, obsahu a distribučných platforiem, aby si udržala popredné postavenie na trhu.

Spoločnosť CME, ktorú skupina PPF prevzala v roku 2020, pokračovala v minulom roku v expanzii, keď sa v júni 2022 rozšírila o ďalšie televízne stanicu RTL Croatia akvizíciou od RTL Group Central & Eastern Europe GmbH.

„CME tak teraz pôsobí na Slovensku, v Českej republike, Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a najnovšia aj v Chorvátsku. Spoločnosť neustále rozširuje svoje služby priamej distribúcie B2C zákazníkom SVOD a zároveň si zachováva svoj tradičný obchodný model, kde príjmy plynú predovšetkým z poskytovania reklamného priestoru a z distribučných poplatkov,“ vyzdvihol generálny riaditeľ mediálnej skupiny CME Didier Stoessel vo výročnej správe materskej spoločnosti PPF za minulý rok.

NIe len obsah

Vo výročnej správe ďalej vedenie skupiny CME vedenie informovalo, že sa už necítia byť tými čo produkujú len obsah, ale že sú už aj technologická spoločnosť. „Ak sa pozriete na televízny biznis pred desiatimi rokmi, jeho technologická expertíza sa blížila nule. Dnes je televízia digitálnym biznisom, a to sa odráža aj v našej náborovej stratégii. Televízia, tak, ako sme ju poznali skôr, už nie je – od základu sa zmenila. Nezostáva len u digitálneho vysielanie. Siaha až k dátovej vede a umelej inteligencii. Dnes pre nás pracuje celý tím dátových vedcov, ktorí analyzujú preferencie a správanie divákov a užívateľov, aby sme im mohli poskytnúť presne taký obsah, aký chcú,“ zdôraznil Didier Stoessel a dodal: „Riadime spoločnosť, ktorá produkuje 150 rôznych typov obsahu, ktorá stojí na technológiách, ktorá chce prilákať, udržať a rozvíjať talentovaných zamestnanca a chce vytvárať obsah, ktorý sa nestratí nikde na svete.“

Rok 2022 bol náročný aj pre médiá. Skonštatovala to aj skupina CME, no podľa ich správy z hľadiska výsledkov skončili vlani pomerne dobre. Podľa ich ďalších vyjadrení majú jasno aj v tom, na to sa budú nasledujúce obdobie najviac sústreďovať. Hlavným trendom vo svete médií je video – jeho spotreba sa všade na našich trhoch naďalej zvyšuje.

Trend udáva video

„Rastie všade na svete. Je to preto, že dnes každý tablet, každá televízia, každý mobilný telefón ponúka svojmu užívateľovi videoobsah kedykoľvek a kdekoľvek. Domnievam sa, že je to najväčšia revolúcia posledných troch alebo piatich rokov, ktorú spustila neustála dostupnosť streamovaného a televízneho obsahu. Ľudia si možno myslia, že televízia je umierajúce odvetvie. Ale nie je tomu tak. Video je dnes rastúcim odvetvím. Stratégia CME má jasné obrysy. Chceme priniesť naše príbehy a našu produkciu do každej domácnosti na každom z našich trhov do každého zariadenia, ktoré tam ľudia používajú – či už je to televízia, mobil, tablet alebo akékoľvek iné zariadenie,“ poznamenal Stoessel.

Pred desiatimi rokmi, keď ste chceli sledovať svoj obľúbený seriál, museli ste byť o pol siedmej doma. „Dnes je život iný. Keď to o pol siedmej nestihnete, nevadí. Môžete sa naň pozrieť kedykoľvek. Kvalita a objem obsahu, ktorý dnes vzniká, je niekoľkonásobne vyššia ako pred desiatimi rokmi. Tento nárast kvantity a hlavne kvality, rovnako ako pohodlie konzumácie takého obsahu, je dôvodom obrovského nárastu spotreby videa na našich trhoch,“ je presvedčený generálny riaditeľ CME.

Budúcnosť lineárnej televízie

Spotreba živého lineárneho televízneho vysielanie však klesá. „Pravdou však je, že v západnej Európe klesá lineárne vysielanie rýchlejšie ako na našich domácich trhoch, ale ten pokles je z vysokého základu,“ priznal Strossel.

V Českej republike a na Slovensku  je priemerná doba sledovania televízie naživo približne 3,5 hodiny denne. K tomu sa pripočítava približne 20 percent programov sledovaných zo záznamu. „Naši predplatitelia strávia sledovaním VOYO dve hodiny denne, čo dokladá moje pevné presvedčenie, že spotreba videa je rastúce odvetvie, v ktorom má CME so svojimi televíznymi kanálmi, službami spätného sledovania a streamovacími službami veľmi silnú pozíciu,“ dodal.

CME pokračuje naďalej aj v rozvoji svojej lineárne televízie. Stupňuje aktivity v oblasti rozvoja funkcií sledovania zo záznamu a tiež nové platformy AVoD, ktorá je financovaná inzerentmi a ponúka video on demand. „Pracujeme tiež na vývoji novej formy tzv. fast televízneho vysielanie – budujeme špecializované kanály, napríklad kanál s romantickými programy, ktoré sú naživo vysielané na internete. To celé dopĺňa ešte akcelerovaný rozvoj a expanzia našich aktivít v oblasti streamovaného obsahu. Výhodou tohto prístupu je, že naša zdroje výnosov sú oveľa diverzifikovanejšie, než tomu bolo v minulosti,“ prezradil Didier Stoessel.

V čom je potenciál? 

Investície CME do tvorby atraktívnych relácií pre lokálne trhy a celková digitálna transformácia spoločnosti reagujú na globálny presun spotrebiteľov od sledovania lineárnej televízie k modelu predplateného videa na vyžiadanie (SVOD).

Aj v Európe zaznamenalo SVOD nebývalý rast podporený spotrebiteľmi, ktorí rýchlo prijali technologické zmeny. Spoločnosť CME v roku 2022 pokračovala v rozširovaní platformy VOYO v Českej republike, na Slovensku, vo Slovinsku a v Rumunsku, kde dosiahla významného rastu. V prvom kvartáli tohto roka dosiahlo VOYO v Českej republike a na Slovensku pol milióna predplatiteľov a celkom 700 tisíc predplatiteľov na všetkých svojich trhoch. VOYO patrí na väčšine svojich trhov k top trojke poskytovateľov služieb SVOD a je jednotkou medzi miestnymi poskytovateľmi.

„Jedným z princípov, na ktorých CME stavia svoj trvalý rast, sú rozsiahle investícia do lokálnej produkcie, ktorá zvyšuje obľúbenosť televíznych kanálov u miestneho publika. V roku 2022 mala CME vo vývoji, predprodukcii alebo výrobe 87 projektov. V programovej stratégii CME zostáva na všetkých trhoch kľúčové spravodajstvo, ktoré prináša významné podiely a ratingy,“ uviedol Stoessel a dodal: „Okrem zábavného obsahu pracujeme na výraznom posilnení športových relácií, pretože to je ďalší kľúč k úspechu v oblasti lineárnej televízie. A samozrejme sa sústredíme na rozvoj a kvalitu nášho spravodajstva, ktoré je dôveryhodné, profesionálne a pluralitné na všetkých trhoch, kde pôsobíme.“

Športové kanály sú ďalšie nevyhnutné súčasťou živého televízneho vysielania. V roku 2022 získala skupina CME čiastočné práva na majstrovstvách sveta vo futbale v Českej republike, Ligu majstrov UEFA a Európsku ligu UEFA v Českej republike republike a na Slovensku. CME investovala do vybudovania nových športových štúdií, pretože živé športové prenosy považuje za katalyzátor ďalšieho rastu.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. september 2023 15:51