Hlavnú úlohu nového filmu Nikdy nehovor nikdy si zahral Tomáš Maštalír.
StoryEditor

Tomáš Maštalír o najdramatickejšej scéne: Keď som visel na lanách na strome v 20 metrovej výške a pílil som konár

30.07.2023, 13:29
Autor:
michmich

Čo ešte v rozhovore prezradil vychytený slovenský herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v novom filme Nikdy nehovor nikdy. Pozrieť si ho môžete v kinách už od 3. augusta.

Filmová novinka od producentov kinohitov Všetko alebo nič, Príliš osobná známosť, či v Lete ti poviem ako sa mám a režiséra BRAŇA MIŠÍKA (Klamstvo, Priznanie, Hniezdo) je dôkazom toho, že všetko zlé môže byť aj na niečo dobré.

A o čom nový film je?

Naďu (Tereza Kostková) a Petra (Tomáš Maštalír) stretávame v čase rozpadu ich manželstiev. Petrov vzťah s manželkou Lenkou (Lenka Krobotová) ochladol dlhým odlúčením kvôli jej práci na misiách v Afrike. Nadin manžel Viktor (Marek Majeský) sa pre zmenu opäť raz „zamiloval“  do mladšej ženy. Nevinná zrážka áut Nade a Petra má za následok, že začnú na seba narážať aj v bežnom živote.

image

Tomáš Maštalír si vo filme zahral s Terezou Kostkovou.

Naďa popri práci učiteľky vedie aj hodiny jogy. Peter je po viacerých zdravotných problémoch s chrbticou nútený zmeniť svoj životný štýl a práve joga mu má v tom pomôcť. Peter spoznáva Naďu v jej prirodzenom prostredí a ich vzájomné sympatie sa začínajú prehlbovať. Do rodiaceho sa vzťahu však vstupujú nielen ich deti (2 + 2), ale o slovo sa prihlásia aj bývalí partneri. Začína sa tak bláznivá jazda dvoch neúplných rodín, ktorá bude výzvou nielen pre našich hlavných hrdinov, ale aj pre ich blízkych, pretože VŠETKO SA MÔŽE STAŤ.

Pikošky z nakrúcania

Filmové klapky padali od jari 2021 v rôznych lokalitách. Najčastejšie sa štáb pohyboval v Bratislave a okolí, v hoteli Zochova chata, v krásnom kúpeľnom meste Piešťany, no veľmi netradične a najmä neplánovane aj v africkej Keni. Tam sa točilo v škole, ktorú spravuje Vysoká škola sv. Alžbety. Vďaka spolupráci s tímom zosnulého prof. Vladimíra Krčméryho sa podarilo zabezpečiť na nakrúcanie 300 detí. Za pomerne rýchly čas, 3 dni s okliešteným štábom 12 ľudí (bežne býva v štábe okolo 50 ľudí) sa vďake profesionalite domácich podarilo všetko hladko zvládnuť. 

image

Hlavní predstavitelia nového slovenského filmu Tomáš Maštalír a Tereza Kostková.

Najnáročnejšou scénou filmu bolo pre tvorcov vyvrcholenie hotelovej súťaže, kde rodiny predvádzali finálové vystúpenia. "K vytvoreniu pravej finálovej atmosféry filmári v exteriéri hotela postavili stage, použili efektové svetlá, prítomný bol aj DJ a 80 komparzistov," dozvedeli sme sa od tvorcov.

Vrásky na čele spôsobila tvorcom mierna zima. Čakanie na sneh v okolí hotela bolo nekonečné, a tak padlo rozhodnutie zasnežiť poriadny kus exteriéru umelo. Diváci to však, vďaka šikovnej práci štábu, v záverečných scénach filmu ani nerozoznajú.

A čo v rozhovore o novom filme, v ktorom hrá hlavnú úlohu predzradiť populárny Tomáš Maštalír? 

image

Záber z filmu Nikdy nehovor nikdy.

Vo vašej hereckej kariére ste skvelo stvárnili viacero filmových i seriálových postáv. Ako ste sa zžívali s postavou Petra vo filme Nikdy nehovor nikdy? Čím si vás tento film získal?

Je to príbeh sympaticky obyčajného chlapa, ktorý sa snaží vysporiadavať sa s tým, čo mu život prináša. Je v podstate sám na výchovu dvoch tínedžerov. Síce je v dlhodobom manželskom vzťahu, ale jeho manželka je väčšinu roka pracovne dosť ďaleko v zahraničí, takže je na deti sám. Aj preto dospeje do momentu, kedy si povie, že to už takto ďalej nechce. Naučí sa fungovať s nie ľahkými okolnosťami súvisiacimi so starostlivosťou a výchovou detí. Snaží sa s týmito okolnosťami hrať vyrovnanú partiu a aj preto má s deťmi celkom pekný vzťah. Je zodpovedný a jeho deti sú istým spôsobom stredobodom jeho vesmíru. Zároveň čelí výzvam, že s určitými ľuďmi sa jeho životné cesty rozchádzajú. Bez toho, aby sa o to nejakým spôsobom pričinil, bez toho, aby sa o to snažil alebo na to tlačil, mu zasa prekrížia cestu iní ľudia. A tomuto všetkému sa snaží, myslím, že celkom férovo a čestne, čeliť. Takže celkovo ma zaujal príbeh aj charakter postavy. A taktiež ma určite film zaujal nielen témou, ale aj tým, ako sa tvorcovia na tú tému pozerali a ako sa ju snažili spracovať.

Ako sa vám pracovalo na filme, čím bolo pre vás nakrúcanie výnimočné? Vyskúšali ste si v tejto hereckej úlohe niečo nové?

Podmienky, produkcia aj zázemie boli skvelé. Zišiel sa tam skvelý tím, ktorého každá zložka sa snažila pracovať čo najprofesionálnejšie a mal som tiež skvelých kolegov, takže sa mi pracovalo veľmi dobre. Novou skúsenosťou bola určite situácia, keď som visel na lanách na strome v dvadsať metrovej výške a pílil som konáre. Samozrejme, všetko to bolo pod dohľadom arboristov, aby sme neublížili ani stromom, ani mne. Bola to zaujímavá skúsenosť. Práve vďaka skúseným arboristom som trošku do toho sveta nakukol a zistil som, že ten ich svet a pohľad z vysokých korún stromov je tiež veľmi zaujímavý. Zhodou okolností, arborista je profesia Petra, hlavnej mužskej postavy, ktorú stvárňujem. Možno som sa vrátil aj do chlapčenských rokov, pretože ako chalan som veľmi rád lozil na stromy a hádam nebol strom, ktorý sa mi nepodarilo zdolať. Vyslovene ma to lákalo.

image

Tomáš Maštalír musel pre záver vo filme Nikdy nehovor nikdy vyliezť na vysoký strom.

Vo filme stvárňujete postavu výškara Petra. Mnohí ľudia sa výšok boja. Ako ste na tom Vy? Vyhľadávate napr. vysokohorskú turistiku alebo ste radšej nohami pevne na zemi?

Musím povedať, že výškový adrenalín si až tak neužívam. Ak si nejaký užívam, tak ten pozemný. Hoci, ako som spomínal, ako chalana ma vždy lákalo vyliezť na čokoľvek dostupné v dohľade, či už to boli stromy, všelijaké konštrukcie, alebo odstavené žeriavy. Veľmi ma to bavilo. Pri výškach som nepociťoval žiaden náznak nejakého strachu alebo neistoty. Ale vekom sa aj toto asi mení a teraz si výškový adrenalín veľmi neužívam.

Osudy vašej postavy a Nade spojí veľká súťaž. Zapojili ste sa niekedy do nejakej súťaže a ako to dopadlo? Ste súťaživý typ alebo sa radšej držíte hesla, že je dôležitejšie zúčastniť sa, ako vyhrať?

Keďže som niekoľko rokov, vlastne celé svoje dospievanie, robil vrcholovo šport a hral som celoštátnu súťaž, tak, samozrejme, v športe je zakorenená istá súťaživosť. Čiže so súťaživosťou som vlastne dospieval. Ale nejaké tie roky už mám a musím povedať, že vekom, neviem či je to vo všeobecnosti, alebo len u mňa, sa súťaživosť vytráca. A vôbec aj optika na slová ako "lepší", "najlepší" je už akosi úplne iná. Rovnako aj túžba napĺňať tieto méty, ako byť “lepší ako niekto” alebo najlepší”. Pretože vekom sa naozaj optika na to, čo tieto pojmy znamenajú, mení. Mám pocit, že človek vekom zisťuje, že aj tak, ak súťaží, tak súťaží hlavne sám so sebou. Je to skôr o prekonávaní samého seba, svojich limitov alebo zvládaní určitých výziev, či už profesionálnych, alebo životných. Možno organizovaných alebo častokrát aj nevyžiadaných výziev.

image

NIkdy nehovor nikdy prichádza do kín 3. augusta.

Vaša filmová postava dostáva v istom momente ultimátum. Buď cvičenie, alebo operácia. Dostane sa tak k joge. Akým športom sa udržiavate v kondícii Vy? Čo je vám najbližšie?

Nevenujem sa ničomu kontinuálne, pretože pri pracovnom programe, ktorý mám, sa ani nedá niečomu venovať na pravidelnej báze. Skôr využívam časové okná, aby som vykonával akýkoľvek druh aktivity. Ako som spomínal, celé svoje dospievanie som vrcholovo športoval. Pre mňa je oveľa ťažšie vôbec sa nehýbať, ako robiť nejakú športovú činnosť. Ak by som dva týždne nepohol ani prstom, tak by som sa asi necítil komfortne, pretože nejakú potrebu záťaže som za tých jedenásť rokov vrcholového športu získal a stále to neprešlo. Takže nútiť sa do nejakej športovej činnosti nemusím. Otázne je, či na to mávam pravidelne a dostatočne čas.

V nadväznosti na názov filmu - často si zvyknete v živote hovoriť "Nikdy nehovor nikdy"?

V mojom živote už bolo veru dosť zásadných situácií, ktoré by mi ani v päte nenapadli, že sa mi môžu stať alebo, že k niečomu takému môže dôjsť. Ja mám to spojenie "nikdy nehovor nikdy" v sebe už, povedal by som, celkom dosť silno zakorenené.

image

Film Nikdy nehovor nikdy realizovali producenti ďalších filmových hitov ako Všetko alebo nič, či Príliš osobná známosť.

Vaše filmové deti o vás prezradili, že ich prekvapila Vaša zodpovednosť, pripravenosť, profesionalita i ľudskosť. Čo vás prekvapilo na nich? Vyrastajú z nich budúce herecké hviezdy?

Sú vo veku, kedy sa to podľa mňa nedá nejakým spôsobom úplne posúdiť. Rozhodne majú talent a danosti a sú vo veku, kedy ich môžu rozvíjať, pracovať na nich a zveľaďovať ich, ale ten talent sa dá aj zničiť… Rozhodne majú potenciál. V tejto fáze im budem držať palce a budem veriť, že nájdu dostatok energie, chuti a vytrvalosti na sebe pracovať, aby sa im raz podarilo naplniť profesionálne ciele, o ktorých už asi aj teraz snívajú. Základ na to, aby sa to mohlo udiať, tam je, ale to, ako to dopadne, bude závisieť hlavne na nich. Ja im veľmi držím palce a verím, že to v ich prípadoch dopadne dobre.

Režisérom filmu je Braňo Mišík. Nejde o Vašu prvú spoluprácu. V čom vidíte jeho kvality, resp. čo je pre vás ako herca pri spolupráci s režisérom dôležité?

S Braňom Mišíkom mám teraz za sebou čerstvo dve pracovné skúsenosti. Hral som v jeho absolventskom filme na VŠMU, tam sme sa stretli prvýkrát, ale potom sme sa profesionálne stretli po rokoch len nedávno. Jedna z nich je práve Nikdy nehovor nikdy. Určite to malo svoj dôvod a význam, že sme sa stretli až teraz. Som vďačný za toto stretnutie, aj za spoluprácu s ním. Som v hereckej praxi už nejakých vyše dvadsať rokov, možno už aj dvadsaťpäť. Práce mám za sebou už relatívne dosť. Pre herca je vždy veľkým vítaným darom, ak sa môže pri práci stretávať s režisérmi, ktorí mu dokážu pomáhať vystupovať z nejakých stereotypov a ktorí mu stále dokážu dávať nové impulzy, lebo vďaka nim môže ísť zase herecky niekam inam. Braňo takýmto režisérom určite je, a preto si cením spoluprácu s ním aj na tomto projekte.

image

Záber z filmu Nikdy nehovor nikdy..

V divadle, seriáloch či filmoch vynikajúco stvárňujete množstvo charakterov. Čo vám pomáha „prepnúť sa“ a vcítiť sa do danej role?

Asi sústredenie sa na všetky momenty, okolnosti a situácie v živote postáv. Presne to všetko, čo nás definuje ako jedinečné osobnosti a vďaka čomu sa správame a reagujeme v súlade s naším charakterom, ktorý je vďaka všetkým tým veciam nejakým spôsobom zadefinovaný a hlboko do nás vrytý. To všetko má ale svoje príčiny a v podstate sústredenie sa na celý súbor týchto vecí pomáha hercovi definovať, o aký typ človeka, charakteru ide. Teda pomáha mi najmä sústrediť sa na všetky momenty, ktoré nás definujú v tom, prečo sme takí, akí sme.

Nad čím zvyknete uvažovať pred prvou klapkou, keď vstupujete do niečoho nového?

Vždy sa snažím čo najlepšie sa pripraviť a zoznámiť sa s príbehom a človekom, ktorého idem hrať. Zvyknem uvažovať nad tým, aby sa nám to podarilo rozbehnúť dobre a správnym smerom.

Vizitka filmu Nikdy nehovor nikdy

Producentské spoločnosti: NUNEZ NFE, TRINITY PICTURES, JOY DEPARTMENT

Réžia a scenár: Braňo Mišík

Žáner: vzťahovka zo života/komédia

Producenti: Oľga Núñezová, Peter Núñez

Hrajú: Tereza Kostková, Tomáš Maštalír, Lenka Krobotová, Marek Majeský, Hana Holišová, Ondřej Sokol, Viktória Jaslovská, Vladimír Ďatelinka, Simona Hirková, Mina Matušicová, Štefan Martinovič, Erika Stárková, Pavla Tomicová, Juraj Hrčka, Jana Kovalčiková, Lucia Siposová, PetrVondráček, Juraj Šoko Tabaček, Branislav Bystriansky, Daniel Fischer

Autor ústrednej piesne: Pavol Habera

Distribútor: BONTONFILM

Premiéra: 3. 8. 2023

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
20. september 2023 13:44