StoryEditor

Augustové kinohity: Ninja korytnačky, tretí Equalizer, aj slovenské Nikdy nehovor nikdy

01.08.2023, 10:29

Prinášame prehľad 15 filmov, ktoré sa počas druhého prázdninového mesiaca oplatí pozrieť si na veľkom plátne.

image

Ninja korytnačky: Mutantský chaos.

Ninja korytnačky: Mutantský chaos

Rok: 2023

Žáner: Animovaný/Akčný/Dobrodružný

Dĺžka: 99 minút

Réžia: Jeff Rowe, Kyler Spears

Hrajú: Giancarlo Esposito, Seth Rogen, Rose Byrne, Paul Rudd

Slovenská premiéra: 3.8.2023

Distribútor: CinemArt

Zmutovaní korytnačí bratia sa vracajú  na filmové plátno. A to vo veľkom štýle. Animovaná akčná komédia sa vyznačuje originálnym vizuálnym štýlom a vtipnými hláškami komika Setha Rogena, ktorý k filmu Ninja Korytnačky: Mutantský chaos napísal pôvodný scenár.

Keby neprišli do kontaktu so záhadným zeleným slizom, boli by z nich obyčajné korytnačky z kanalizácie. Keby sa nestretli so zmutovaným potkanom Splinterom, nestali by sa z nich majstri bojových umení a menovci legendárnych renesančných umelcov Donatella (Donnie), Michelangela (Micky), Leonarda (Leo) a Rafaela (Raf). Ale inak sú to úplne normálni tínedžeri, ktorí milujú dobrodružstvo a neznášajú nudu. Tej majú v poslednom čase dosť, pretože Splinter ich pozorne stráži v ich kanalizačnom brlohu. Celkom oprávnene sa bojí, že ich ľudia neprijmú. Ale aj tie najlepšie bezpečnostné opatrenia majú svoje medzery a jedného dňa korytnačí chlapci preniknú do jednej z nich a narazia na April. Obyčajné,,ľudské,, dievča, ktoré sníva o tom, že sa stane neohrozenou reportérkou. Spoločne sa rozhodnú vydať po stopách Superflyho, tajomného vládcu podsvetia, na ktorého je polícia krátka. April dúfa, že vďaka tomu si obyvatelia mesta konečne vydýchnu, a korytnačí chlapci dúfajú, že ako superhrdinov ich svet prijme ľahšie. Bohužiaľ, nikto z nich nepočítal s tým, že Superfly je obklopený armádou nebezpečných zmutovaných zločincov, ktorí sa takýchto zelenáčov rozhodne neboja.

image

Nikdy nehovor nikdy.

Nikdy nehovor nikdy

Rok: 2023

Dĺžka: 104 minút

Žáner: Komédia/Romantický

Réžia: Braňo Mišík

Hrajú: Tereza Kostková, Tomáš Maštalír, Lenka Krobotová, Marek Majeský, Hana Holišová, Ondřej Sokol, Viktória Jaslovská

Slovenská premiéra: 3.8.2023

Distribútor: Bontonfilm

Naďu (Tereza Kostková) a Petra (Tomáš Maštalír) stretávame v čase rozpadu ich manželstiev. Petrov vzťah s manželkou Lenkou (Lenka Krobotová) ochladol dlhým odlúčením kvôli jej práci na misiách v Afrike. Nadin manžel Viktor (Marek Majeský) sa pre zmenu opäť raz „zamiloval“  do mladšej ženy. Nevinná zrážka áut Nade a Petra má za následok, že začnú na seba narážať aj v bežnom živote.

Naďa popri práci učiteľky vedie aj hodiny jogy. Peter je po viacerých zdravotných problémoch s chrbticou nútený zmeniť svoj životný štýl a práve joga mu má v tom pomôcť. Peter spoznáva Naďu v jej prirodzenom prostredí a ich vzájomné sympatie sa začínajú prehlbovať. Do rodiaceho sa vzťahu však vstupujú nielen ich deti (2 + 2), ale o slovo sa prihlásia aj bývalí partneri. Začína sa tak bláznivá jazda dvoch neúplných rodín, ktorá bude výzvou nielen pre našich hlavných hrdinov, ale aj pre ich blízkych, pretože všetko sa môže stať.

image

Meg 2: Návrat do hlbin.

Meg 2: Návrat do hlbín

Rok: 2023

Žáner: Akčný/ Dobrodružný/Horor

Dĺžka: 116 minút

Réžia: Ben Wheatley

Hrajú: Jason Statham, Sienna Guillory, Cliff Curtis, Skyler Samuels

Slovenská premiéra: 3.8.2023

Distribútor: Continental-film

Pripravte sa, že vám stúpne adrenalín na maximum! Do hlbokého oceánu sa znova ponorí Jason Statham a spoločnosť mu tentoraz bude robiť aj Wu Jing, legenda ázijských akčných filmov. Spoločne povedú tím odvážnych výskumníkov, ktorých cesta na morské dno nedopadne celkom podľa plánov. Chaos prepukne vo chvíli, keď do ich misie zasiahnu aktivity podmorských baníkov. V stávke sa ocitnú životy všetkých zúčastnených a naši hrdinovia budú musieť bojovať nielen s ľudskými nepriateľmi, ale aj viacerými prerastenými žralokmi. Nalaďte sa s filmovou novinkou na vlnu vzrušenia a ponorte sa za neľútostnými predátormi do hlbín vlastného strachu!

image

Hovor so mnou.

Hovor so mnou!

Rok: 2022

Žáner: Horor/Thriler

Dĺžka: 94 minút

Réžia: Danny Philippou, Michael Philippou

Hrajú: Ari McCarthy, Hamish Phillips, Kit Erhart-Bruce, Sarah Brokensha

Slovenská premiéra: 3.8.2023

Distribútor: Vertigo Distribution

Skupina kamarátov narazí na záhadnú mumifikovanú ruku, o ktorej zistia, že ich dokáže dočasne spojiť so svetom duchov, ak sa ruky chytia a vyslovia: “Hovor so mnou!”. Nebezpečná hračka sa stáva hlavnou atrakciou večierkov a vzbudzuje čoraz väčší záujem na sociálnych médiách. Pri jednom zo seáns sa však svety spoja príliš nadlho, čím prebudí a vypustí hrozivé nadprirodzené sily. Hovor so mnou! je najväčšou hororovou senzáciou tohto roka. Film bol okrem iného uvedený v programe filmového festivalu Sundance a stal sa hitom pre divákov i odbornú verejnosť na celom svete. Horor nakrútili debutujúci režiséri a veľká časť hereckého obsadenia sa objavuje prvýkrát na striebornom plátne.

image

Grand Turismo.

Gran Turismo

Rok: 2023

Žáner: Akčný/Dobrodružný/Dráma

Dĺžka: 128 minút

Réžia: Neill Blomkamp

Hrajú: Orlando Bloom, David Harbour, Djimon Hounsou, Geri Horner

Slovenská premiéra: 10.8.2023

Distribútor: Itafilm

Akčný film inšpirovaný skutočným príbehom obyčajného tínedžera Janna, ktorého vášňou je hranie kultového Gran Turisma. Keď sa prihlási do súťaže o možnosť závodiť na skutočnom okruhu, je odhodlaný získať prestížne miesto v stajni Nissan. No čoskoro zistí, že v reálnych pretekoch je v stávke oveľa viac, než si kedy dokázal predstaviť spoza obrazovky počítača. Orlando Bloom, David Harbour a vychádzajúca hviezda Archie Madekwe sa predstavia v akčnej jazde filmového génia Neilla Blomkampa (Chappie, District 9), z ktorej tuhne krv v žilách.

V zajatí zla

Rok: 2023

Žáner: Horor/Thriler

Dĺžka: 88 minút

Réžia: Samuel Bodin

Hrajú: Lizzy Caplan, Antony Starr, Cleopatra Coleman, Woody Norman

Slovenská premiéra: 10.8.2023

Distribútor: Forum Film Slovakia

image

V zajatí zla.

Osemročný Peter nemôže v noci spávať – spoza stien v jeho detskej izbe sa neustále ozýva záhadné klopanie. Rodičia ho však presviedčajú, že tie zvuky sú len výplodom jeho fantázie. Peter si však nič nevymýšľa a vie, že to, čo počuje, je skutočné. Bojí sa čoraz viac, pretože začína podozrievať mamu a otca, že pred ním z neznámych dôvodov taja niečo strašné z rodinnej minulosti. Môže byť pre dieťa niečo desivejšie, ako keď nemôže veriť vlastným rodičom?

image

Psia jazda.

Psia jazda

Rok: 2023

Žáner: Animovaný/Dobrodružný/Komédia

Dĺžka: 93 minút

Réžia: Josh Greenbaum

Hrajú: Sofia Vergara, Will Ferrell, Isla Fisher, Harvey Guillén

Slovenská premiéra: 17.8.2023

Distribútor: CinemArt

Reg je mimoriadne roztomilý pes, bohužiaľ, jeho majiteľ Doug si to nemyslí, a tak sa ho snaží zbaviť. Veľakrát už posadil Rega do dodávky, odviezol ho za mesto, hodil mu tenisovú loptičku, a kým sa havko stihol vrátiť späť, utiekol mu. Reg sa však zakaždým vráti, šťastný, že túto "hru" vyhral. Bohužiaľ, to platí len do dňa, keď ho Doug odvezie naozaj ďaleko. Stratený vo veľkomeste Reg narazí na svorku túlavých psov, ktorí na ulici získali oveľa viac životných skúseností ako on. Spoločne sa im podarí naivnému havkovi konečne otvoriť oči. Pochopí, že Doug sa s ním vôbec nehral, ale celý čas sa ho snažil zbaviť. Reg, ktorému sa práve prevrátil život hore nohami, sa rozhodne vrátiť domov a vykonať tú najhroznejšiu možnú pomstu - odhryznúť Dougovi najvzácnejší prívesok. Spolu so svojimi novými psími kamarátmi sa vydáva na neuveriteľnú cestu naprieč Amerikou, kde na odhodlaných štvornohých priateľov čakajú najrôznejšie prekvapenia vrátane sexu-chtivých sadrových trpaslíkov, hladných orlov, halucinogénnych húb, nekompromisných policajných vlčiakov nosiacich sušienky a zábavnej pyrotechniky. Žiadna z prekážok však nie je taká veľká, aby sa nedala obísť alebo preliezť. Koniec koncov, aj jednoduchá kólia Lassie sa dokázala vrátiť a preto by sa mal Doug začať báť.

image

Blue Beetle.

Blue Beetle

Rok: 2023

Žáner: Akčný/Dobrodružný/Sci-Fi

Dĺžka: 128 minút

Réžia: Angel Manuel Soto

Hrajú: Harvey Guillén, Susan Sarandon, Xolo Maridueña, Raoul Max Trujillo

Slovenská premiéra: 17.8.2023

Distribútor: Continental-film

Čerstvý absolvent Jaime Reyes (Xolo Maridueña) sa vracia domov plný túžob po svojej budúcnosti, len aby zistil, že jeho domov už nie je taký, ako býval. Keď sa snaží nájsť si svoje miesto vo svete, Jaime sa nečakane ocitne vo vlastníctve prastarej pamiatky mimozemskej biotechnológie: Skarabea. Keď si Scarabeus náhle vyberie Jaimeho za svojho symbiotického hostiteľa, dostane neuveriteľné brnenie schopné mimoriadnych a nepredvídateľných síl, ktoré navždy zmení jeho osud a stane sa superhrdinom BLUE BEETLE.

image

Vražedná jazda.

Vražedná jazda

Rok: 2023

Žáner: Akčný/Dobrodružný/Krimi

Dĺžka: 91 minút

Réžia: Nimród Antal

Hrajú: Liam Neeson, Jack Champion, Embeth Davidtz, Arian Moayed

Slovenská premiéra: 24.8.2023

Distribútor: Bontonfilm

Matt Turner s tvárou Liama Neesona je úspešný americký bankár, ktorý svoju kariéru rozvíja v Berlíne a snaží sa náročnú prácu skĺbiť s rodinným životom. Veľmi mu to nejde. Dnes aspoň prisľúbi, že zavezie deti do školy. Na ceste autom ranným Berlínom mu zazvoní telefón a tajomný hlas mu oznámi, že pod jeho sedadlom je nachystaná bomba pripravená vybuchnúť, akonáhle sa niekto zdvihne zo sedadla a vystúpi. On aj jeho deti vyletí do povetria, pokiaľ nezačne rýchlo a presne plniť zadanú úlohu a ako dôkaz mu predvedie niekoľko výbuchov s nevinnými ľuďmi. Uväznený vo svojom aute av plnej rýchlosti, Matt vyráža na zbesilú jazdu mestom, počas ktorej musí nasledovať čím ďalej šialenejšie a nebezpečnejšie inštrukcie. Čoskoro má navyše v pätách políciu. Proti všetkým, proti času a proti tikajúcej bombe sa pokúsi zachrániť deti a prísť na to, kto s ním túto smrtiacu hru rozohral. K vykúpeniu a odplate vedie iba cesta na plný plyn.

Bocian Riško 2

Rok: 2023

Žáner: Animovaný/Dobrodružný/Rodinný

Dĺžka: 84 minút

Réžia: Benjamin Quabeck, Mette Tange

Slovenská premiéra: 24.8.2023

Distribútor: Forum Film Slovakia

image

Bocian Riško 2.

Malý vrabčiak Riško stále žije so svojou rodinkou bocianov, ktorá ho vychovala. Tak ako každý rok sa chystajú prezimovať pri Veľkom jazere v severnej Afrike, a Riško sa teší, že tento rok po prvýkrát povedie celý bocianí kŕdeľ práve on. Lenže rada starších mu to nedovolí, čo odvážneho vrabčiaka nahnevá a rozhodne sa letieť na vlastnú päsť. Dostane sa do ďalekého púštneho mesta, kde stretne vrabčicu Samiu a jej kamarátov, ktorých drží v zajatí chamtivý páv Zamano. Jediný spôsob, ako ich môže zachrániť, je vyriešiť hádanku a nájsť Veľký Klenot, ktorý už Zamano a jeho služobníci veľmi dlho hľadajú.

Dovbuš

Rok: 2023

Žáner: Akčný/Dobrodružný/Dráma

Dĺžka: 120 minút

Réžia: Oles Sanin

Hrajú: Sergey Strelnikov, Agata Buzek, Daria Plakhtii, Roman Yasinovskiy

Slovenská premiéra: 24.8.2023

Distribútor: Magic Box

image

Dovbuš.

Na začiatku 18. storočia znamená cudzia nadvláda pre karpatských Huculov temné časy. Dvaja bratia Dovbušovci sa stanú opričníkmi - horskými zbojníkmi. Z oboch bratov sa však stanú nepriatelia - jednému ide len o peniaze, druhý - Oleksa - bojuje za svoj ľud. Karpatmi otriasa vlna povstaní. Šľachta využíva svoju vojenskú silu, aby sa pokúsila Dovbuša zabiť a zničiť jeho legendu. Dovbuš ich však preľstí. Zúfalí páni vymyslia rafinovaný plán a zaútočia na Achillovu pätu neporaziteľného zbojníka - jeho lásku k Maričke, jeho láske z detstva. Kto bude vrahom, ktorý zaútočí na Opriška, ktorého k nesmiernej sile a odvahe inšpirovali ľudové povesti? Zničí zradný plán lordov hrdinu skôr, ako stihne doviesť svoj ľud k slobode?

image

Sledovaní.

Sledovaní

Rok: 2022

Žáner: Horor

Dĺžka: 100 minút

Réžia: Johannes Persson

Hrajú: Vincent Grahl, Sofia Kappel, Annica Liljeblad, Amanda Lindh

Slovenská premiéra: 24.8.2023

Distribútor: Vertigo Distribution

Skupina kamarátov je pozvaná do luxusného kempu na malom ostrove, kde majú pracovať pod vedením známeho influencera. Legenda hovorí, že v jazere obklopujúcom ostrov straší starodávna čarodejnica, čo sa zdá byť pre mladých ľudí skvelou príležitosťou, ako sa presadiť na sociálnych sieťach. Hoci vierohodnosť príbehu mnohí spochybňujú, spočiatku bezstarostná dovolenka čoskoro naberie desivý spád a všetko nasvedčuje tomu, že legenda môže byť pravdivá.

image

Čarovná flauta.

Čarovná flauta

Rok: 2022

Žáner: Dobrodružný/Fantasy/Muzikál

Dĺžka: 115 minút

Réžia: Florian Sigl

Hrajú: F. Murray Abraham, Iwan Rheon, Jack Wolfe, Jeanne Goursaud

Slovenská premiéra: 31.8.2023

Distribútor: Continental-film

17-ročný Tim je študentom spevu na medzinárodnej Mozartovej internátnej škole v rakúskych Alpách. Raz v noci objaví starý tajný portál, ktorý ho zavedie do sveta Mozartovej Čarovnej flauty. Tam sa ako princ Tamino zoznámi s vtáčnikom Papagenom, s ktorým musí každú noc prežiť nebezpečné dobrodružstvá, aby oslobodil princeznú Paminu, ktorú drží v zajatí princ Sarastro. Cez deň naďalej chodí do školy a okrem iného sa snaží získať rolu Tamina vo výročnej školskej inscenácii Čarovná flauta. A spoznáva aj Sophie, ktorá mu poriadne zamotá hlavu.

image

Equalizer 3: Posledná kapitola.

Equalizer 3: Posledná kapitola

Rok: 2023

Žáner: Akčný/Krimi/Thriler

Dĺžka: -

Réžia: Antoine Fuqua

Hrajú: Denzel Washington, Dakota Fanning, David Denman, Sonia Ammar

Slovenská premiéra: 31.8.2023

Distribtor: Itafilm

Odkedy sa Robert McCall (Denzel Washington) vzdal života v elitnej špeciálnej jednotke, snaží sa odčiniť strašné veci, ktorých sa v minulosti dopustil, a nachádza zvláštnu útechu v službe spravodlivosti v mene utláčaných. Keď sa prekvapivo udomácni v južnom Taliansku, zistí, že jeho novým priateľom strpčujú život miestni zločineckí bossovia. Udalosti však naberú smrteľný spád a McCall vie, čo musí urobiť: stať sa ochrancom svojich priateľov a postaviť sa proti mafii.

image

Dve slová ako kľúč.

Dve slová ako kľúč

Rok: 2023

Žáner: Dobrodružný/Dráma/Mysteriózny

Dĺžka: 100 minút

Réžia: Dan Svátek

Hrajú: Pierre Richard, Daniel Olbrychski, Jana Nagyová, Ivan Franěk

Slovenská premiéra: 31.8.2023

Distribútor: Bontonfilm

Voľné pokračovanie filmu Úsmevy smutných mužov, ktoré režíroval Dan Svátek podľa knihy Josefa Formánka. Snímka Dve slová ako kľúč sleduje osudy rôznych ľudí na niekoľkých kontinentoch, ktoré sa postupne prelínajú a nakoniec sa spoja do jedného príbehu. Nakrúcanie prebiehalo po celom svete – okrem Českej republiky štáb natáčal aj vo Francúzsku, Dánsku, Indii, Himalájach, New Yorku, Japonsku či na indonézskom ostrove Siberut. Popri Davidovi Švehlíkovi a Ivanovi Franěkovi sa v ďalších úlohách predstavia Jana Nagyová, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká, ako aj zahraničné hviezdy Daniel Olbrychski a Pierre Richard. Na niekoľkých kontinentoch sa odohrávajú príbehy o vzťahu medzi rodičmi a deťmi, o osude a neznámych silách, ktoré riadia naše kroky. Japonský biznismen sa chce zmieriť s dcérou, ktorú v detstve opustil, a vydáva sa s ňou na cestu do Himalájí. Slobodná matka v Českej republike dostane záhadný list s dôležitým odkazom. Maliar a vyliečený alkoholik stretáva krásnu ženu a získava nečakanú možnosť rodinného života. Spisovateľ vezme svojho priateľa s jeho vnútornými démonmi na cestu do indonézskej džungle. Kňaz v New Yorku sa musí vyrovnať so zvláštnymi snami a starý muž čaká na odľahlom mieste kdesi na brehu Baltského mora na návštevu svojho syna. Každá z postáv stojí pred veľkou zmenou v živote a jej činy môžu ovplyvniť osud ostatných postáv. Ich životy sa začnú prelínať a nakoniec sa spoja do jedného veľkého príbehu.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
25. september 2023 11:32