Ako sa pripravili televízie na obdobie pred parlamentnými voľbami 2023?
StoryEditor

Horúce politické leto odštartovalo. Ako sa naň pripravili slovenské televízie?

04.08.2023, 11:58
Autor:
michmich

Zisťovali sme aký priestor vo svojom vysielaní pridelili televízie reláciám o predčasných parlamentných voľbách a čo špeciálne si pre divákov prichystali.

Slovensko čakajú v sobotu, 30. septembra 2023, predčasné parlamentné voľby, ktoré rozhodnú o ďalšom smerovaní krajiny v najbližších rokoch. Slovenské televízie preto upravujú svoje letné vysielacie štruktúry a okrem klasického spravodastva, kde pokrývajú témy pedčasných parlamentných voliev, už v polovičke leta vracajú svoje počas leta pauzujúce politické diskusie do vysielania. No to nie je všetko, pre divákov si pripravili aj špeciálne diskusie, prieskumy, či volebné štúdiá.

Hoci sa téme predčasných parlamentných volieb budú najsledovanejšie slovenské televízie venovať priebežne už aj počas letných prázdnin, hlavnú vlnu predvolebných diskusií plánujú na september, najmä na poslednú desaťdňovú dekádu. Vtedy odštartuje na všetkých hlavných slovenských televíziách séria predvolebných diskusných relácií, v ktorých postupne dostanú priestor zástupcovia všetkých kandidujúcich politických subjektov.

Joj

Aj spravodajská televízia JOJ 24 bude posledné dva mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami v znamení politiky. Pre svojich divákov pripravili už od augusta Volebnú encyklopédiu Slovenska, ktorá má ambíciu pomôcť divákom zorientovať sa v náročnej predvolebnej situácii, vysvetliť všetko podstatné, čo by o voľbách mali vedieť a priniesť čo najviac informácií, ktoré môžu využiť v rozhodovaní pri volebných urnách.

Toto špeciálne volebné vysielanie odštartovali začiatkom augusta exkluzívnym prieskumom volebných preferencií agentúry AKO, s ktorou TV JOJ a JOJ 24 dlhodobo spolupracujú.

„Každý deň po Novinách o 12tej sa v 15-minútovej relácii diváci dozvedia, čo si Slováci myslia o zásadných spoločenských témach, pôjde o dáta z prieskumu AKO. Odpovede respondentov doplnené o názory osobností zo spoločenských oblastí bude v štúdiu komentovať výkonný riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích spolu s niektorým z moderátoro,“ vysvetlila hovorkyňa TV Joj Lucia Tuhelová.

Reláciou budú divákov sprevádzať moderátori Analýz 24 a Jana Krescanko Dibáková. Súčasťou Volebnej encyklopédie Slovenska bude v každej spravodajskej hodine JOJ 24 kvíz, krátke vzdelávacie okienko pripravované v spolupráci s Ústrednou volebnou komisiou. Voľbám bude venované aj krátke spoty Bez komentára, ktoré JOJ 24 vysiela pred každou celou hodinou.

„V priebehu dvoch minút postupne predstavíme zoznam všetkých kandidátov jednotlivých politických strán a hnutí a zverejníme päť najdôležitejších bodov ich predvolebného programu,“ dodala Tuhelová.

Moderátorka Lenka Ježová v relácii Voľby na sociálnych sieťach bude priebežne mapovať prezentáciu kandidátov a strán v digitálnom priestore. Od druhého augustového týždňa sa na obrazovky TV JOJ a JOJ 24 vracia aj dvojica politických diskusných relácií Na hrane a ANALÝZY Na hrane s moderátorkou Janou Krescanko-Dibákovou.

Pred voľbami pripravuje JOJ 24 päť politických debát. Prvé tri odvysiela exkluzívne vždy v nedeľu (3., 10 a 17 septembra) o 20:10 hodine. Prvá debata vytvorí priestor pre kandidátov umiestnených na posledných priečkach volebných listín, v druhej sa stretnú najmladší kandidáti a v tretej dostanú priestor ženy. Do posledných dvoch veľkých predvolebných diskusií budú pozvaní lídri strán.

TV JOJ a JOJ 24 predstavia 20. septembra preferenčne slabšie strany, o deň neskôr budú účastníkmi diskusie lídri preferenčne silnejších strán. “O menách pozvaných lídrov sa rozhodne na základe posledného aktuálneho predvolebného prieskumu agentúry AKO. O konkrétnom počte účastníkov v štúdiu sa v prípade oboch relácií rozhodne na základe celkového počtu strán so šancou dostať sa do parlamentu,“ priblížila Tuhelová.

Markíza                                                                                                                                         

Televízia Markíza bude túto kľúčovú udalosť roka podrobne mapovať vo svojich spravodajských a publicistických reláciách, samozrejmosťou bude aj mimoriadne volebné štúdio s atraktívnymi hosťami, či predvolebné aj povolebné diskusné špeciály so zástupcami kandidujúcich politických subjektov.

V piatok, 22. septembra, odštartuje séria predvolebných diskusných relácií, v ktorých postupne dostanú priestor zástupcovia všetkých kandidujúcich politických subjektov. "Do jednotlivých relácií budú rozdelení podľa transparentného kľúča, na základe relevantných predvolebných prieskumov. Zástupca každého kandidujúceho subjektu bude mať rovnaký čas diskutovať na najdôležitejšie témy, ako aj predstaviť svoj volebný program," povedal Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza.

Najdôležitejšie 2 predvolebné diskusie sú naplánované na utorok 26. 9. 2023 o 20:30 hodine a na stredu 27. septembra o 20:30 hodine, obe bude moderovať Michal Kovačič.

V sobotu, 30. septembra, so začiatkom o 21:50 hodine sa na obrazovkách TV Markíza začne priamy prenos mimoriadnej relácie s názvom Voľby 2023 - Volebná noc. "Bezprostredne po zatvorení volebných miestností prinesieme výsledky exkluzívneho exitpollu agentúry FOCUS, ktorý divákom naznačí ako voľby dopadli. Zároveň budeme počas volebnej noci prezentovať priebežné výsledky z údajov štatistického úradu. Naše redaktorky a redaktori sa budú naživo hlásiť z volebných centrál všetkých relevantných kandidujúcich subjektov, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu, s aktuálnymi informáciami a prvými reakciami," priblížil Krejča.

Moderátori Zlatica Švajdová Puškárová a Michal Kovačič v štúdiu privítajú expertov z oblasti politológie a sociológie, ako aj ďalších zaujímavých hostí, ktorí budú počas celej volebnej noci analyzovať a komentovať priebežné výsledky predčasných parlamentných volieb.

Špeciálne volebné vysielanie bude na TV Markíza pokračovať aj v nedeľu, 1. októbra, kedy so začiatkom o 09:50 hodine pod názvom Voľby 2023 - Víťazi volieb prinesieme prvú povolebnú diskusiu s lídrami všetkých politických subjektov, ktoré sa dostali do parlamentu. Moderátormi budú aj v tomto prípade Zlatica Švajdová Puškárová a Michal Kovačič.

Volebné dianie bude TV Markíza podrobne mapovať aj vo svojich štandardných spravodajských a publicistických reláciách, komplexné informácie a výsledky sprostredkuje tiež portál TVnoviny.sk. „Na horúce predvolebné dianie reagujeme aj kratšou letnou prestávkou pre našu vlajkovú politickú diskusnú reláciu Na telo, ktorá sa na obrazovky vráti už v nedeľu 20. augusta,“ uzavrel Henrich Krejča.

RTVS

RTVS kvôli predčasným parlamentným voľbám skrátila letnú prestávku ich osvedčených politických diskusií a vracia ich do vysielania už tento víkend. Už zajtra a v nedeľu odštartujú nové vydania rozhlasových Sobotných dialógov a aj nedeľnej televíznej diskusie O 5 minút 12.

Marta Jančkárová v relácii Sobotné dialógy privíta povereného predsedu vlády a ministra vnútra SR Ľudovíta Ódora a Marek Makara v bedeľu o 11.55 hodine do štúdia O 5 minút 12 pozval predsedu NR SR a predseda hnutia Sme rodina Borisa Kollár a predseda hnutia KDH Milana Majerského.

Všetci traja diskutujúci budú rozoberať okrem tém súvisiacich s predčasnými voľbami aj na aktuálne politické a spoločenské témy, ktoré trápia Slovákov.

RTVS v rámci predvolebných diskusií zároveň pripraví pred voľbami do vysielania aj dve formy predvolebných diskusných relácií. "Prvá bude vychádzať zo zákonného rámca, to znamená, že RTVS vyčlení desať hodín diskusných programov so zástupcami všetkých kandidujúcich politických subjektov v rozhlasovom a desať hodín v televíznom programe RTVS," informoval hovorca RTVS Filip Púchovský.

V týchto diskusných programoch dostanú zástupcovia kandidujúcich subjektov rovnaké otázky a na ich zodpovedanie budú mať rovnaký časový priestor. Účasť zástupcov kandidujúcich politických subjektov v druhom formáte predvolebných diskusných relácií RTVS bude vychádzať z aritmetického priemeru najaktuálnejších výsledkov prieskumov verejnej mienky z troch agentúr (Ako, Focus, Median) v danom čase.

ta3

Najstaršia spravodajská televízia na Slovensku ta3 ako jediná televízia neprerušila počas celého leta svoju diskusnú reláciu V politike. Prvýkrát si to vyskúšali už pred rokom a tento rok v nej pokračovali. A v súvislosti s aktuálnymi predčasnými voľbami, ktoré prídu už koncom septembra, to bolo očakávané rozhodnutie.  

„Celú letnú štruktúru prispôsobujeme predčasným parlamentným voľbám. Nerušíme žiadne diskusné relácie, pokračujeme aj cez prázdniny s diskusným formátom V politike, zároveň pokračuje aj novinka -  ranná a obedná Téma a, samozrejme, aj večerná Téma dňa,“ vysvetlila riaditeľka komunikácie televízie ta3 Oľga Dúbravská.

V čase oficiálnej kampane od 11. septembra, pripraví ta3 duely kandidátov jednotlivých politických strán, ktoré budú mať v prieskumoch verejnej mienky najlepšie preferencie.

V dňoch 25. a 26. septembra odvysielajú aj dve predvolebné superdebaty s lídrami relevantných politických subjektov.

"Počas volebného dňa budeme mapovať priebeh volieb po celom Slovensku a po uzatvorení volebných miestností budeme divákov informovať o priebežných výsledkoch až do záverečného sčítania. V štúdiu budú výsledky komentovať politológovia, sociológovia a ďalší zaujímaví hostia,“ dodala Dúbravská.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
20. september 2023 19:37