Čo si pre divákov pripravili české televízie?
StoryEditor

Česká televízna jeseň: Kriminálka Anděl, Oktopus, StarDance aj nová krv v Partičke

08.08.2023, 10:55
Autor:
michmich

Na rozdiel od slovenských televízií, ktoré novinky svojho jesennej vysielacej štruktúry púšťajú zatiaľ len veľmi sporadicky, české televízne stanice už odtajnili čo si pre divákov pripravili.

Nova: Kriminálka Anjel, Otec v ťažkostiach a reality šou

Český televízny komerčný líder nasadi do jesenného vysielania niekoľko nových programov. K novinkám sa radí predovšetkým nová séria Kriminálky Anděl. TV Nova vracia premiérové diely piatej série na obrazovky po deviatich rokoch. V hlavných úlohách sa znovu predstavia David Švehlík, Marek Taclík, Michal Novotný a Helena Dvořáková, ktoré novo doplnia Oskar Hes a Jiří Langmajer. Režisérom je Peter Bebjak.

image

Kriminálka Anděl.

Nova sa bude snažiť zaujať aj ďalšou novinkou Otec v ťažkostiach. Pôjde o komediálny seriál s Martinom Pechlátom v hlavnej úlohe. Rodinný šestnásťdielny seriál bude o vzťahu otca a jeho troch dcér. Seriál pre Novu realizuje Paprika Studios.

Televízia stavila aj na reality šou. Tou nosnou bude emocionálne dokureality o stretnutí odlúčených členov rodiny s názvom Stratená rodina. Programom budú sprevádzať publicista Mirek Vaňura a Tereza Pergnerová.

Prichádzajú aj nové diely už zabehnutých programov. Pokračovať bude seriál Zlatá labuť, ktorého prvú sériu ponúkla Nova tento rok v prvom polroku a ide o projekt s podobným motívom ako Dunaj, k vašim službám. V prvej sérii sa však so Zlatou labuťou TV Nova vytrápila viac ako Markíza. Postavili ho vo štvrtok proti sledovanému seriálu TV Prima Zoo. 

image

Zlatá labuť.

Nova očakávala od dobovej novinky sledovanosť minimálne milión dovákov, no priemere ju sledovalo 800 tisíc divákov starších ako 15 rokov. Určite si, ako Markíza s Dunajom, pripravili do novej série veľa noviniek, aby sledovanosť ešte viac podporili.

V utorkovom prvom slote sa znova objaví seriál Jedna rodina. Nové diely ponúkne aj kuchárska reality show MasterChef Česko. Vysielať sa bude na rozdiel od vlaňajšej jesene len raz týždenne. Na ňu opäť nadviaže kuchársky Súboj na tanieri. Sobotné večery ponúknu divákom špeciál vedomostnej súťaže Na love a v ten istý deň Nova zaradí aj seriál Čo ste hasiči.

image

MasterChef.

Ulica, najdlhšie bežiaci seriál na českých obrazovkách, zaujme svoj tradičný podvečerný čas. V popoludňajšie-podvečernom vysielaní predchádza Ulici súťažný program Na love. Objaví sa aj tento rok na jeseň. Nova ponúkne aj reprízy pôvodných seriálov, ako napríklad aj u nás populárne krimiseriály Polícia Modrava či  Špecialisti.

„Spoločným menovateľom novej sezóny je fokus na lokálne témy, rodinnú zábavu a najmä na očakávania našich divákov,“ popísala počas predstavenie jesennej vysielacej štruktúry riaditeľka programu TV Nova Silvia Majeská.

Na videoplatforme Voyo k novinkám vedľa reality show BigBrother, ktorá sa vracia po 18 rokoch, pridá aj ďalšia séria reality šou Love Island, nové diely Ordinácie v ružovej záhrade 2, stand-up Ondřej Sokol: Celebrity, alebo krimi seriál Extraktor.

image

Stratená rodina.

ČT: Oktopus, Osada 2, Iveta, ale aj StarDance

Česká televízia predstavila svoju jesennú štruktúru ako prvá. Nevyriešené prípady tvoria hlavný motív nového kriminálneho seriálu Oktopus. Trinásťdielny seriál scenáristu Jana Pachla zaradí ČT1 do pondelňajšieho programu. Hlavné úlohy stvárnia Miroslav Krobot a Marika Šoposká, ďalej hrajú Kryštof Hádek alebo Zuzana Stivínová.

Druhú sériu seriálu Osada vráti ČT do vysielania po dvoch rokoch. Odohrávať sa bude vo fiktívnej chatárskej osade Záhorie. Seriál režíroval Radek Bajgar a nové príbehy tak obsadia desať piatkových večerov. Zahrajú si tam Pavla Beretová, Martin Myšička, Petra Nesvačilová, Radek Holub, Ivana Chýlková či Stanislav Majer.

image

Oktopus.

Od polovice októbra odštartuje vysielanie dvanástej série StarDance. Aj tohtoročnú sériu budú moderovať Tereza Kostková a Marek Eben. V súťaži sa tento rok objavia napríklad Ivana Chýlková, Eva Adamczyková, Marek Adamczyk, Iva Kubelková, David Prachař, Richard Krajčo alebo Josef Maršálek.

Kanál ČT2 prinesie dokumentárny cyklus Ako sa robí dobrá škola a aké by mohli byť české školy budúcnosti s moderátorom Jiřím Havelkom načrtne desaťdielna séria režiséra Michaela Kaboša a scenáristu Tomáša Feřtka.

Na nedeľné večery sú pripravené premiéry filmov, ktoré mohli vidieť návštevníci kín. Prvýkrát uvedie psychologickú drámu s prvkami sci-fi Bežné zlyhania režisérky Cristiny Grosan, komédia Buko Alice Nellis, Betlehemské svetlo Jána a Zdenka Svěrákových či Grand Prix Jána Prušinovského. Nebudú chýbať ani dobový film Slovo Beaty Parkanovej či dráma Banger Adama Sedláka. Diváci uvidia aj film Bratia o skupine bratov Mašínov podľa scenára Marka Epsteina a v réžii Tomáša Mašína.

image

Účinkujúci tohtoročnej StarDance.

Premiérovými dielami pokračuje relácia Zázraky prírody s moderátormi Marošom Kramárom a Vladimírom Korenom a tiež kulinársky magazín Pečenie na nedeľu s Petrou Burianovou. Sobotné večery budú patriť aj portrétom známych osobností, akými sú napríklad Chantal Poullain, Regina Rázlová, Petr Štěpánek alebo Helena Vondráčková. ČT odvysiela aj charitatívny koncert Svetlo pre Svetlušku a Kráľovnej popu na Karlštejne. Na jeseň ČT uvedie aj premiérový cestopisný zábavný program Kam k nám, v ktorom si zakaždým jedna česká a jedna slovenská rodina vymení dovolenku, zážitky aj krajinu.

Z dokumentárnej tvorby bude mať premiéru nový cyklus krátkych dokumentov V širších súvislostiach, ktorý každý týždeň ponúkne priestor pre dve aktuálne spoločenské témy. Novinkou bude aj séria České počasie alebo Prečo padajú traktory, alebo dve šesťdielne série - Prečo práve my? o rodinách čeliacich vážnym chorobám dieťaťa a Deti narodené dvakrát o rôznych formách náhradnej rodinnej starostlivosti.

Na obrazovky ČT2 prinesú napríklad aj slovenský seriál Iveta o predsudkoch, živote a láske, alebo seriál Márie Antoinetta.

image

Máme radi česko.

Prima: Eliška a Damián, Pod hladinou alebo nová krv v Partičke

Televízia Prima svoju televíznu jeseň oprie tak o novinky, ako aj o nové diely svojich zábavných a publicistických relácií.

Hlavnou tohtoročnou jesennou programovou novinkou TV Prima je historicko-romantický seriál Eliška a Damián. Ide o dvanásťdielny seriál s "rozprávkovým príbehom aj koncom" s podtitulom "Láska cez stáročia". Hlavné úlohy stvárnia Emma Smetana a Robert Urban, ďalej hrajú aj Anežka Rusevová, Anna Dvořáková, Ján Komínek, Peter Buchta, Milan Šteindler, Michaela Kuklová, Dana Syslová. Romantická fantasy rozprávka, ktorá spája súčasnosť a obdobie 18. storočia.

Ďalšou novinkou je detektívny seriál Pod hladinou z prostredia poriečnej polície. Každý diel prinesie jeden prípad a akciu spojenú s potápačskou, záchranárskou a policajnou prácou. V seriáli hrajú Matej Hádek, Sandra Nováková či Marek Adamzcyk.

Publicista Josef Klíma sa vracia na obrazovky TV Prima s programom Prípady Jozefa Klímu, v ktorom rozkrýva kauzy a bojuje proti šmejdom.

image

Partička nová krv

Niekoľko noviniek ponúkne stanica Prima Cool. Patrí k nim aj talentová súťaž o najvtipnejšieho improvizátora Partička Nová krv, dokumentárna séria Bez ľútosti, komediálny seriál Bodyguardi alebo relácia sprevádzajúca českou históriou influencera Mikýra s názvom Mikýrova hystória českých dejín.

Prima stavila aj na nové diely už vysielaných programov. Pokračovať bude kriminálka Einstein 2. Druhá séria prípadov neznesiteľného génia sa vráti ôsmimi novými epizódami. V hlavných rolách hrajú Vojtech Kotek, Anna Polívková, Eva Podzimková, Veronika Freimanová, Pavel Zedníček a Lukáš Duy Anh Tran.

Svoje nové epizódy prinesú aj v populárnom televíznom počine ZOO. Seriál do jesenných utorkových a štvrtkových večerov vstúpi s novými príbehmi aj tvárami. Herecké obsadenie v nových častiach doplnia Veronika Žilková, Martin Preiss a Denisa Nesvačilová.

image

Einstein 2.

TV Prima ptinesie aj jedenásty ročník reality show Česko Slovensko má talent, ktorú robí spolu so slovenskou TV Joj. Zloženie poroty Jakuba Prachařa, Martu Jandovú, Dianu Mórovú a Jara Slávika tento rok doplní piaty porotca, ktorý bude v každom dieli iný (Vojtech Dyk. Marián Čekovský, Ego alebo Štěpán Kozub). Moderujú David Gránsky a Jasmina Alagič Vrbovská.

Príde aj ďalšia, už trinásta séria Máme radi Česko. Prima pripravila desať nových dielov, ktoré bude znovu moderovať Libor Bouček a kapitánmi tímov zostávajú Jakub Prachař a Vojtech Kotek. Pokračovať bude aj Show Jana Krausa s premiérovými dielami a aj české Inkognito.

V popoludňajšom vysielaní pokračujú hobby relácie Libovky Pepy Libického, Receptár prima nápadov a Vychytávky Ládi Hrušky. V podvečernom vysielaní sa znovu objaví Prostreno.

Reprízy pôvodných relácií ako krimi seriál Polda so štvrtou sériou, seriály Hviezdy nad hlavou či Vinári.

image

Eliška a Damian.

Z tematických staníc prinesie najväčšiu porciu noviniek Prima Cool. Nové improvizačné talenty bude hľadať Partička Nová krv. Účastníci prejdú sitom úloh a hier známych z Partičky, aby na konci zostal len ten najlepší. Dokumentárna séria Bez ľútosti prináša na doživotie odsúdených českých vrahov, kriminalistov, ktorí ich zločiny vyšetrovali, a ukáže autentické policajné zábery z miesta činu.

Tri seriálové novinky prinesie v septembri aj online platforma Prima+. Pôjde o šesťdielnu koprodukčnú minisériu Na vlnách Jadranu, komediálny seriál zo školského a futbalového prostredia Malá veľká liga a predstaví sa aj seriál Banáni.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
15. august 2023 06:58