Reddit a Wikipedia.
StoryEditor

Rusko udelilo pokutu 19 tisíc eur platforme Reddit a aj prevádzkovateľovi Wikipédie

15.08.2023, 15:46
Autor:
ČTKČTK

Dostali ich kvôli tomu, že odmietli zmazať podľa Moskvy falošné informácie o ruskom vojnovom ťažení na Ukrajine. Internetová encyklopédia dostala podobnú pokutu už po niekoľkýkrát.

Rusko udelilo pokutu sociálnej sieti Reddit za to, že odmietla zmazať podľa Moskvy falošné informácie o ruskom vojnovom ťažení na Ukrajine. S odvolaním sa na moskovský súd o tom dnes informovala agentúra TASS.

Je to prvýkrát, čo podobnú pokutu súd udelil Redditu, ktorý sa tak pripojil k viacerým ďalším internetovým spoločnostiam vrátane prevádzkovateľa internetovej encyklopédie Wikipédia, streamovacej služby Twitch alebo spoločnosti Google, píše agentúra Reuters. Agentúra TASS následne uviedla, že moskovský súd opäť potrestal práve aj prevádzkovateľa Wikipédie, dostal pokutu dva milióny rubľov (takmer 19 tisíc eur).

Pokuta pre Reddit predstavuje rovnako dva milióny rubľov (takmer 19 tisíc eur). Rusko vlani v súvislosti s inváziou na Ukrajinu prijalo zákon, ktorý prakticky zakazuje zverejnenie iných ako oficiálnych informácií o vojne v susednej krajine a o tamojšom pôsobení ruských ozbrojených síl.

Americká sociálna sieť Reddit funguje ako diskusné fórum a platforma pre nahrávanie obsahu vrátane fotiek, videí či textu. Ide o jednu z najpopulárnejších sociálnych sietí v Spojených štátoch aj vo svete, v apríli tohto roka stránka zaznamenala na 1,7 miliardy prístupov.

Agentúra TASS s odvolaním sa na svojho spravodajcu v súdnej sieni informovala aj o ďalšej pokute pre americkú neziskovú spoločnosť Wikimedia Foundation, ktorá prevádzkuje internetovú encyklopédiu Wikipédia. Pokutu opäť dostala za to, že odmietla odstrániť články s podľa Moskvy nepravdivými informáciami o ruskej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine. Tak Rusko nazýva inváziu, ktorú vlani vo februári začala na Ukrajine.

Spoločnosť dostala podobnú pokutu už po niekoľkýkrát, napríklad tento rok v apríli, vo februári či vlani v novembri. Encyklopédia sa bráni, že sporné heslá sú riadne a dôveryhodne ozdrojované a zodpovedajú štandardom.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
23. september 2023 14:09