Youtube a tvorba hudby pomocou umelej inteligencie.
StoryEditor

YouTube spúšťa inkubátor hudby, ktorý bude využívať umelú inteligenciu

22.08.2023, 10:14
Autor:
ČTKČTK

Spoločnosť ďalej uviedla, že bude ďalej investovať do technológií poháňaných umelou inteligenciou, vrátane vývoja svojho nástroja pre správu autorských práv Content ID.

Platforma na prehrávanie videí YouTube spúšťa inkubátor hudby, ktorý bude v spolupráci s umelcami a muzikantmi skúmať zapojenie umelej inteligencie (AI) v hudbe. Podnik, ktorý spadá do skupiny Alphabet, o tom informoval na svojom blogu.

Prvým partnerom projektu bude spoločnosť Universal Music. Zapojí sa tak doň okrem iného brazílska speváčka Anitta, Björn Ulvaeus z Abby či britsko-nemecký skladateľ modernej vážnej hudby Max Richter.

"Inkubátor prispeje k informovanosti o postupe YouTube pri spolupráci s niektorými z najinovatívnejších umelcov, skladateľov a producentov z celého hudobného odvetvia," uviedol na blogu šéf spoločnosti Neal Mohan.

Tento projekt podľa neho "pomôže zhromaždiť poznatky o experimentoch a výskume generatívnej umelej inteligencie", ktoré sa na platforme YouTube vyvíjajú. Dodal, že YouTube priberie ďalších partnerov.

Termínom generatívna umelá inteligencia sú označované systémy, ktoré na základe tréningu na obrovskom množstve dát dokážu vytvárať zdanlivo originálne výstupy vo forme textov, obrázkov či hudby v reakcii na zadanie užívateľa. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä vďaka vlaňajšiemu sprístupneniu chatovacieho programu ChatGPT, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI podporovaná Microsoftom.

YouTube uviedol, že bude ďalej investovať do technológií poháňaných umelou inteligenciou, vrátane vývoja svojho nástroja pre správu autorských práv Content ID.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. august 2023 15:04