Populárne hry od Activision Blizzard sú predmetom obchodu.
StoryEditor

Microsoft chce kúpiť známe hry Call of Duty či Candy Crush. Britský regulátor je proti

22.08.2023, 11:20
Autor:
ČTKČTK

Americká spoločnosť Activision Blizzard predáva svoje streamovacie práva na hry za viac ako 62 miliárd eur.

Americká spoločnosť Activision Blizzard predá svoje streamovacie práva mimo Európy firme Ubisoft Entertainment. Oznámený krok je súčasťou snahy zmeniť podmienky transakcie, v rámci ktorej mieni firmu Activision za 69 miliárd dolárov (viac ako 62,6 miliárd eur) prevziať americká softvérová spoločnosť Microsoft. Proti ich plánu sa totiž doteraz stavajú regulačné orgány v Británii. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) zostáva jediným regulátorom, ktorý návrh na najväčšiu akvizíciu vo videohernom priemysle v histórii odmieta schváliť. Núti tak Microsoft, aby predložil na schválenie nový návrh, ak chce svoj zámer úspešne dotiahnuť do konca.

Microsoft si chce prostredníctvom transakcie zabezpečiť populárne videohry, ako je Call of Duty, Overwatch a Candy Crush, ktorých vydavateľom je práve Activision Blizzard. Britský regulátor dnes uviedol, že si stojí za svojím pôvodným rozhodnutím akvizíciu zablokovať, ak Microsoft nebude ochotný podmienky transakcie zmeniť.

Pre postoj britského úradu sa firmy rozhodli podmienky transakcie upraviť, aby zmizli obavy z narušenia hospodárskej súťaže. Activision preto teraz odpredá cloudové streamovacie práva mimo Európskeho hospodárskeho priestoru firme Ubisoft, a to ku všetkým svojim súčasným aj budúcim hrám vydaným v najbližších 15 rokoch a určeným pre osobné počítače aj pre herné konzoly.

image

Call of Duty.

"Podmienky transakcie umožnia firme Ubisoft komerčne tieto práva ponúknuť iným poskytovateľom videoherných služieb (vrátane samotného Microsoftu) umiestnených na cloude," uviedol britský regulačný úrad. Návrh, ktorý Activision teraz predkladá na posúdenie, podľa CMA neznamená, že britský úrad navrhovanú transakciu automaticky dáva zelenú. Rozhodnutie vynesie neskôr.

Prevzatie firmy Activision Blizzard by bolo najväčším svojho druhu v histórii videoherného priemyslu. Microsoft predáva hernú konzolu Xbox a firmu Activision chce získať, aby pridal ďalšie tituly do svojej streamovacej služby Game Pass. Tá umožňuje hráčom sťahovať si obsah do konzol a mobilných telefónov.

Microsoft svojím návrhom prevziať firmu Activision rozdelil regulačné orgány v Británii, Európskej únii a v Spojených štátoch. Jeho rivali proti návrhu tiež protestovali. Napríklad japonská spoločnosť Sony má obavy, že Microsoft by mohol zastaviť dostupnosť veľkých hier pre videoherný systém PlayStation od Sony.

Najnovšia verzia hry Modern Warfare 2 zo série Call of Duty získala na tržbách za prvý víkend od začiatku predaja miliardu dolárov (viac ako 907 miliónov eur), uviedla BBC. Viac ako polovica všetkých kópií predaných na britskom trhu bola pre hernú konzolu PlayStation.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. október 2023 06:49