Už po piatykrát budú výnimočné vedecké osobnosti hlavnými hviezdami ESET Science Award. Záštitu nad ocenením opäť prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a po prvýkrátaj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.Organizátorom ESET Science Award je Nadácia ESET. Partnerom podujatia je RTVS, verejnosť sa tak mená laureátov dozvie v priamom prenose slávnostného galavečera zo Slovenskej filharmónie, ktorý odvysiela Dvojka vo štvrtok 12. októbra o 20:10 hodine.
Večerom, ktorý bude plný inšpiratívnych vedeckých osobností a zaujímavých umeleckých vystúpení, budú divákov sprevádzať moderátori Emma Smetana a Ľubomír Bajaník. Galavečer svojimi vystúpeniami obohatia Monika Kýšková, Ján Koleník, Katarzia a skupina Korben Dallas.
Ocenenie ESET Science Award bude odovzdané v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Počas galavečera sa dozvieme aj meno víťaza Ceny verejnosti 2023 v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, o ktorej v hlasovaní rozhodla verejnosť a diváci a poslucháči RTVS. Toto ocenenie odovzdá generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
„Je mi cťou, že RTVS ako partner ESET Science Award aj tento rok môže byť pri vyhlasovaní výsledkov a ocenení talentovaných vedeckých osobností, ktoré na Slovensku máme, a ktorých prácu si nesmierne vážim. Práca všetkých finalistovje dôkazom toho, že kvalita vedy na Slovensku neustále stúpa. O to viac ma teší, že tento výnimočný večer a atmosféru odovzdávaní ESET Science Awardsprostredkujeme prostredníctvom priameho prenosu ceztelevízne obrazovky širokej verejnosti,” povedal generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Medzinárodná porota
O laureátoch v kategóriách Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku a Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov rozhoduje medzinárodná komisia na čele s nositeľom Nobelovej ceny Michelom Mayorom. Laureáta alebo laureátku kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania vyberie odborná porota zložená zo zástupcov slovenských vysokých škôl a univerzít.
ESET Science Award organizuje Nadácia ESET v úzkej spolupráci s ambasádormi ocenenia, významnými vedeckými inštitúciami a veľvyslanectvami na Slovensku, Učenou spoločnosťou a Alumni klubom. Tento rok predsedá medzinárodnej komisii opänositeľ ť Nobelovej ceny. Je ním švajčiarsky astrofyzik Michel Mayor, ktorý toto vedecky najvýznamnejšie ocenenie získal v roku 2019 spolu s astrofyzikom Didierom Quelozom za objavenie 51 Pegasi b, prvej extrasolárnej planéty obiehajúcej materskú hviezdu 51 Pegasi.Ďalšími členmi medzinárodnej komisie sú Jan Konvalinka, český biochemik, vedúci výskumnej skupiny a riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied v Prahe, Anne Leriche, profesorka na Université Polytechnique Hauts-de-France a výskumná pracovníčka v Laboratóriu pokročilých keramických materiálov a procesov v Maubeuge, Dominique Bonvin, profesor a riaditeľ Laboratória automatického riadenia EPFL v Lausanne a Maria Grazia Valsecchi, vedúca špecializovaného pracoviska Oddelenia lekárstva a chirurgie na milánskej Univerzite Milano-Bicocca.
Laureáti ocenenia ESET Science Award sú vyberaní na základe náročného hodnotiaceho procesu, ktorý zohľadňuje celý komplex kritérií, ako sú prínos ich vedecko-výskumnej práce pre spoločnosť, vedecký výkon, merateľné scientometrické dáta, účasť na riešení významných medzinárodných výskumných projektov, zviditeľňovanie slovenskej vedy a výskumu v zahraničí či v prípade vysokoškolských pedagógov aj ich pedagogické zručnosti, inovácie vo výuke a ohlasy študentov.
Kompletný prehľad finalistov jednotlivých kategórií pre rok 2023 nájdete tu: Výnimoční vedci posúvajú Slovensko o krok vpred | ESET Science Award
Slávnostné vyhlásenie laureátov ESET Science Awardsa uskutoční 12. októbra o 20:10 hodine a diváci si ho môžu pozrieť v priamom prenose RTVS na Dvojke.