StoryEditor

Slovenské televízie žrebovali české filmové klasiky pre rok 2024. Kto získal Tri oriešky?

06.11.2023, 13:28

Kým Slováci majú plnú hlavu aké darčeky kúpia na Vianoce tento rok, slovenské televízie sú rok vopred. Majú za sebou losovanie práv ku najpopulárnejším filmom a rozprávkam z českého filmového archívu.

Už od roku 2016 platí pravidlo, že práva na vysielanie televíznych filmových klasík (z obdobia pred rokom 1989) si slovenské televízie do nesledujúceho roka zabezpečujú rok dopredu počas spravodlivého losovania u našich českých susedov v Národnom filmovom archíve a Štátnom fonde kinematografie. Dovtedy totiž väčšinu vysielacích práv na legendárne české filmy dlhodobo držala televízia Markíza.

image

S tebou ma baví svet.

Slovenské televízie si najskôr vylosujú poradie, v akom si budú na striedačku vyberať po jednom filmovom titule z českého archívu. Každoročne býva najväčší záujem o neodmysliteľná súčasť Vianoc, legendárne Tri oriešky pre Popolušku. Rozprávka s Libušou Šafránkovou v hlavnej úlohe totiž dokáže počas Vianoc prilákať ku obrazovkám vyše milióna divákov. A to sú čísla, po akých túžia všetky televízie. Bežne sa Popoluška popri hokejovému šampionátu zaraďuje k najsledovanejším programom celého roka.

image

Tri oriešky pre Popoluška je neodmysliteľnou súčasťou našich Vianoc.

Barrandov Studio
Nie je preto žiadnym tajomstvom, že tá televízia, ktorá si pri losovaní vytiahne jednotku, bude zároveň rovno aj vlastníkom vysielacích práv na túto rozprávku na nasledujúci rok. Jediná výnimka nastala v roku 2019, kedy RTVS, aj keď mala poradové číslo jeden, prekvapivo nesiahla po Popoluške. Zvolila si film S tebou ma baví svet. Po Popoluške preto hneď skočila dvojka zo žrebovania TV JOJ.

Aj v roku 2021 a 2022 si vylosovala možnosť prvého výberu RTVS. No oba roky už Tri oriešky pre Popolušku neobišla a preto ju na tak ako Vianoce 2022 aj tohtoročné Vianoce 2023 bude vysielať na Štedrý deň verejnoprávna televízia.

image

Marečku, podejte mi pero!

Karty pre rok 2024 sú rozdané

Pred dvoma týždňami prebehlo tohtoročné losovanie a Popoluška znovu mení svoje budúcoročné zázemie. Na Vianoce 2024 bude v ponuke televízneho lídra, keďže Markíza si vďaka žrebu tento rok losovala ako prvá.

Tohtoročné losovanie mala číslo dva vo výbere Jojka a teda budúcoročné Vianoce bude vysielať znovu komédiu storočia S tebou ma baví svet. Ale poďme si podrobnejšie pozrieť aké rozprávky a filmové klasiky vybrali televízie v tohtoročnej voľbe.

Okrem rozprávky Tri oriešky pro Popolušku sme sa dozvedeli, že Markíza získala aj rozprávku Pyšná princezná. Odvysielajú aj Slunce seno jahody, Slunce seno a pár facek, Dívku na košteti, Diskopríbeh, Sneženky a Machři, ale aj Vítr v kapse.  

image

Helena vo filme Slnko, seno a pár faciek.

Archiv Bauer Media SK
RTVS si ako trojka losovania ukoristila vysielacie práve na rozrávky ako Byl jednou jeden král, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, O statečném kováři, Šíleně smutná princezna či filmy ako Marečku, podejte mi pero!, Obchod na korze Vrchní, prchni, či Všichni dobří rodáci.

Jojka okrem úlovku filmov S tebou ma baví svet, budúci rok vysielať kultové komédie Ako vytrhnúť veľrybe stoličku a Ako poslať otecka do polepšovne, ale aj českú rozprávku Princezná so zlatou hviezdou a aj letnú komédiu Slunce seno erotika.

image

Jak dostať tatínka do polepšovny.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. november 2023 07:30