Denník N a SME.
StoryEditor

Fico nám nezavrie ústa, bojkotom médií kopíruje Orbána, píšu Sme a Denník N

21.11.2023, 11:23
Autor:
ČTKČTK

Denník N uviedol, že Fico svoje hrozby o možnosti nevpúšťať zástupcov spomínaných redakcií do budovy úradu vlády zjemnil a teraz len hovorí, že s nimi nebude komunikovať. Podla nich by tak porušoval zákon.

Slovenský premiér Robert Fico nám nezavrie ústa, napísali dnes slovenské noviny Sme a Denník N. Reagovali tak na Ficovo oznámenie, že ich bude spolu s najsledovanejšou televíziou Markíza a spravodajským portálom Aktuality.sk bojkotovať. Podľa dvojice denníkov by Fico v krajine najradšej vytvoril mediálne prostredie po vzore svojho maďarského kolegu Viktora Orbána, ktorý nekomunikuje so zástupcami kritických médií. Fico sa po septembrových parlamentných voľbách stal premiérom už štvrtýkrát, komplikované vzťahy má s niektorými médiami ale dlhodobo.

"Fico s denníkom Sme, Denníkom N a Aktualitami nehovoril ani doteraz. Rozdiel je dnes v tom, že z pozície premiéra svojím postojom legitimizuje útoky proti týmto médiám. Aj oficiálne delia médiá na priateľské a nepriateľské na základe ich náklonnosti k vláde. Popiera tým, že médiá majú za úlohu kontrolovať vládu," uviedlo Sme. Dodalo, že Fico naopak komunikuje s médiami, ktoré často šíria konšpirácie, nemajú transparentnú vlastnícku štruktúru a nekladú mu kritické otázky.

Podľa Sme chce mať Fico pokoj od novinárskych otázok, ktoré sa týkajú korupcie, problematických nominácií, porušovania zákonov či konfliktu záujmov, pretože tie nahlodávajú jeho moc. Denník dodal, že Fico by najradšej okamžite skopíroval na Slovensku mediálne prostredie, aké dlhé roky vytvára v Maďarsku premiér Orbán, ktorý už dávno nehovorí s kritickými médiami a novinári nemajú šancu klásť mu otázky.

"Slobodné a nezávislé médiá sú pre neho prekážkou. Hovoria a píšu pravdu o jeho plánoch, podvodoch a klamstvách. Nechcú hrať podľa jeho pravidiel. Preto na nás bude stále útočiť. Preto bude skúšať čokoľvek, aby nás umlčal," napísal denník Denník N, ktorý dnes na titulnej stránke vytlačil karikatúru maďarského premiéra s nápisom "Fico sa učí od Orbána".

Denník N uviedol, že Fico svoje hrozby o možnosti nevpúšťať zástupcov spomínaných redakcií do budovy úradu vlády zjemnil a teraz len hovorí, že s nimi nebude komunikovať. Podľa neho aj týmto rozhodnutím Fico porušuje zákon, ktorý mu prikazuje, aby informoval všetky médiá.

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
21. november 2023 11:24