Kanály televízie Barrandov dnes zhruba deväť hodín nevysielali kvôli odpojeniu dodávky prúdu. Od 10.00 hodine ich po napojení na záložné zdroje môžu diváci opäť sledovať. ČTK to povedali zástupcovia televízie. Ráno sa namiesto vysielaného programu na kanáloch objavil iba monoskop. Prevádzkovateľ skupiny Barrandov, Barrandov Televízne štúdio, sa potýka s dlhmi.
"Elektrina bola odpojená v noci z piatka na sobotu po jednostrannom kroku dodávateľa. Ten koncom týždňa oznámil, že pri nezaplatení dlžnej sumy v stanovenom termíne preruší dodávky až o sobotňajšej polnoci. Medzitým sme sprevádzkovali vlastné zdroje elektriny a už o desiatej ráno TVB opäť vysielala. Divákom sa za technické komplikácie ospravedlňujeme," oznámila výkonná riaditeľka televízie Andrea Geyer.
Programy TV Barrandov, Kino Barrandov a Krimi Barrandov prestali vysielať po 01:00. Na obrazovkách boli farebné pruhy, nápis "Skupina Barrandov" a čas. Záložnými zdrojmi elektriny sú podľa informácií ČTK veľké dieselové agregáty.
Spolumajiteľ Barrandova Jan Čermák Denníku N povedal, že televízia dlhovala dodávateľovi energií, ktorým je spoločnosť Barrandovské štúdiá Tomáša Chreneka, zhruba 12 až 14 miliónov korún (približne od 480 až po 566 tisíc eur) a z toho chcel dodávateľ ihneď uhradiť tri milióny (viac ako 121 tisíc eur). Spoločnosť však potrebovala peniaze na výplaty zamestnancom, a preto celú sumu nezaplatila a dodávateľ elektrinu odpojil. Pre rôzny výklad termínu sobotňajšia polnoc však elektrinu vypol o deň skôr, ako televízia predpokladala. Čermák doplnil, že prevádzka na dieselové agregáty je núdzovým riešením, ktoré stojí stovky tisíc korún denne, no riešenie sa podľa neho nájde v poriadku dní.
Zadlžená spoločnosť Barrandov Televízne Štúdio má kvôli exekúcii zablokované bankové účty a nemôže vykonávať finančné operácie. Firma Jaromíra Soukupa, do ktorej nedávno vstúpil investor Čermák, získala v minulých dňoch dočasnú ochranu pred kľúčovým veriteľom, ktorý účty zablokoval. Mestský súd v Prahe v pondelok povolil televíznej spoločnosti využiť novovzniknutý inštitút individuálneho moratória, čo firme umožní ochranu pred veriteľom a umožní jej ďalej fungovať. Tým veriteľom je spoločnosť Knowlimits Group, ktorej firma zo Soukupovej skupiny dlhuje 70 miliónov korún.
Individuálne moratórium je nový nástroj, ktorý sa do českej legislatívy dostal vlani v septembri. Má pomôcť firmám, ktoré sa ocitli v ťažkej finančnej situácii a počas zdĺhavej insolvencie by mohli skrachovať. Zároveň však musí byť zrejmé, že vďaka nastaveným opatreniam sa dokážu udržať v prevádzke a splácať svoje dlhy. Barrandov Televízne Štúdio ale musí do mesiaca spracovať reštrukturalizačný plán a ten predložiť veriteľom.
Čermák od vlaňajšieho októbra vlastní polovicu Soukupovej spoločnosti Empresa Media, pod ktorú popri TV Barrandov spadajú tiež časopisy Týždeň, Sedmička alebo Instinkt. Čermákova firma Servis-24 sa špecializuje na pomoc firmám zaťaženým dlhmi.
Televízia Barrandov získala licenciu pri digitalizácii pozemského vysielania a vysielať začala 11. januára 2009, pôvodne patrila barrandovskému filmovému štúdiu, od ktorého získala aj meno. Soukup ju kúpil v roku 2012 od jeho vlastníka Tomáša Chrenka. Soukup sa časom stal hlavnou tvárou svojej stanice, postupne moderoval diskusné relácie, spravodajstvo, a dokonca aj lifestylové magazíny.
Televízia Barrandov však postupne začala strácať divákov, zatiaľ čo za rok 2017 vykázala medzi ľuďmi staršími ako 15 rokov sledovanosť 8,66 percenta, o rok neskôr už len 6,91 percenta a za rok 2022 to už bolo iba 3,21 percenta. S malou sledovanosťou súvisia tiež ekonomické ťažkosti televízie.